logo
dollar
euro

У Полтаві представили книгу "Юрій Шевельов. Вибрані праці. Інтерв’ю"

12:34 07.09.2013 eye 439
У Полтаві представили книгу "Юрій Шевельов. Вибрані праці. Інтерв’ю"

Книгу з такою назвою презентували днями у полтавській кав’ярні "Зустріч".

Нове видання побачило світ у просвітянському видавництві "Рік" коштом депутата ВР попередніх скликань, очільника Полтавської крайової "Просвіти" Миколи Кульчинського. Полтавська обласна організація товариства української мови "Просвіта" ім. Тараса Шевченка приурочила презентацію до видатної дати – цьогоріч, у грудні,  виповнюється 105 років  з дня народження видатного українського славіста Юрія Шевельова.  Передмови до книги написали відома письменниця Оксана Забужко, дисидент-шестидесятник, філософ і публіцист, колишній політв’язень комуністичних таборів Євген Сверстюк та професор кафедри української мови Національного університету "Києво-Могилянська академія" Лариса Масенко. У книзі вміщено сім публіцистичних праць та есе Юрія Шевельова, серед яких найвідоміша "Москва. Маросєйка". У ній він зазначав, що українське національне відродження має трьох основних ворогів: першим  є Москва, другим - український провінціалізм, а третім - кочубеївщина, тобто комплекс зрадництва.

У презентації взяли участь активісти "Просвіти", громадського руху "За Україну!", громадських об’єднань  патріотичного спрямування, журналісти, викладачі кафедри української літератури Полтавського національного педагогічного університету. "Знайомство українців із цією великою постаттю, як і з багатьма іншими представниками української еміграції, що творили не підневільну, а справжню велику і вільну українську культуру, по суті тільки розпочинається. Юрій Шевельов посідає у цій натхненній, величезній і жертовній праці українських патріотів одне з чільних місць",- наголосив на презентації  упорядник книги Микола Кульчинський. "Ми, просвітяни, впевнені: наша Батьківщина буде гідна тих величезних зусиль української інтелігенції на еміграції, яка у біді і злиднях, попри все, творила непроминальні цінності для нас сьогоднішніх і майбутніх. Пізнати, засвоїти ці цінності ― наш святий обов’язок. Саме цьому завданню і служить наше сьогоднішнє скромне видання", - підсумував голова крайового товариства "Просвіта". На завершення заходу лідер гурту "Дель Тора" Євген Янкевич виконав низку пісень громадянського звучання.

Довідково. Уродженець Харкова , лауреат національної премії ім. Тараса Шевченка, редактор літературного журналу "Сучасність" Юрій Шевельов є одним з найвідоміших українських вчених-славістів у світовому науковому співтоваристві. Активний учасник наукового та культурного життя української еміграції. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Іноземний член НАН України (1991). Президент УВАН у 1959 ―1961 та 1981 ―1986 роках. Член Американського лінгвістичного товариства, Польського інституту мистецтв і науки в США. Почесний доктор  Альбертського,  Лундського, Харківського університетів та Києво-Могилянської академії. Автор 17 книг, фундаментальних наукових праць: "Передісторія слов'янської мови: історична фонологія загальнослов'янської мови" (1965), "Історична фонологія української мови" (1979), "Нарис сучасної української мови" (1951). Ці праці  були відкриттям світового значення у мовознавчій науці, оскільки у них науковець вщент розбив суто імперську, антинаукову "теорію"  трьох братніх мов. Юрій Шевельов аргументовано і впевнено довів, що українська та білоруська мови почали формуватися безпосередньо із спільнослов’янської мови, розпад якої припадає на 4-6 століття нашої ери. Своїми мовознавчими, культурологічними, літературознавчими працями він аргументовано протистояв постійному насаджуванню у світовій славістичній науці імперських поглядів на мови та культури поневолених  російською імперією народів, вивищенню Росії в її імперській пихатості над усіма іншими слов’янським народами. Відтак, у комуністичні часи імперії зла – СССР - на ім’я Шевельова було накладено табу. За походженням німець, вихований у російській культурі, Юрій Шевельов душею і серцем полюбив поганьблену і розтоптану завойовником українську культуру і  все  життя присвятив її розвитку.

Прес-центр Полтавського крайового товариства української мови "Просвіта" ім. Тараса Шевченка


Наверхнаверх