logo
dollar
euro

Якість українських підручників падає через відсутність конкуренції

10:07 01.09.2013 eye 440
Якість українських підручників падає через відсутність конкуренції

Сьогодні "мешканці" української частини Facebook залюбки сміються над оформленням зошиту для 1 класу, випущеного в Росії.

Та підручники для українських шкіл теж не радують. Зустрічаються помилки в тексті,  деякі з них погано структуровані тощо.

Голова парламентського Комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич у статті в "Дзеркалі тижня" пише, що монополізація ринку підручників в Україні призводить до необґрунтованого зростання ціни на них, у той час як їх якість падає через відсутність конкуренції. Вона звертає увагу, що Міносвіти монопольно контролює ринок підручників, затверджуючи зміст книг, розподіляючи фінанси на друк, забезпечуючи поширення. Про те, що якість підручників є неналежною, свідчать відгуки батьків та вчителів.

"Причина цього - непрозоре проведення конкурсу підручників, цілеспрямоване гальмування видачі дозволів на використання підручників і посібників у навчальних закладах з метою витіснити одні видавництва і сприяти іншим, близьким до керівництва Міносвіти", - вважає лілія Гриневич.

В якості прикладу депутат наводить угоди на видання підручників на загальну суму 86 млн грн, що 12 серпня уклав ГНУ "Інститут інноваційних технологій і змісту освіти" МОН України. За даними ресурсу "Наші гроші", половину всіх підрядів отримали дві приватні структури. Про низьку якість українських шкільних підручників неодноразово говорили й експерти.

Викладачі інформатики Василь Ластовецький, Олександр Пилипчук та Євген Шестопалов у своїй статті для Освіта.ua пишуть: "З усього видно, що наше МОН України – чи не останній оплот централізованого неринкового розподілу державних коштів на пострадянському просторі, при якому автори та видавництва, замість здорової конкуренції, приречені битись між собою за одержання "державного замовлення". Небажаних претендентів знімають з конкурсу під вигаданими приводами. Наприклад, службові помітки кур’єрської доставки на посилці з конкурсними матеріалами розцінюють як порушення вимог анонімності…

У той самий час видавництва-переможці, "освоюючи" державні кошти, прагнуть зробити свої підручники якомога дорожчими: штучно роздувають обсяг навчального матеріалу, використовують цупкий папір, багатоколірний друк тощо. Досить покласти в ранець 56 таких книг, щоб дитина "зігнулася в дугу" від їхньої ваги".


Наверхнаверх