logo
dollar
euro

Де звучить шансон, немає місця поезії?

12:00 31.08.2013 eye 629
Де звучить шансон, немає місця поезії?

Сьогодні у Кременчуцькій виховній колоні, а завтра – у Прилуцькій мали б виступати українські поети в рамках 5-го літературного фестивалю ім. Юрка Покальчука "Київська баррикада". Організовувє фестиваль Мистецьке об’єднання "Остання барикада", яке очолює Олесь Доній.

Цього року планувалось, щофестиваль чіткіше відповідатимемісії, яку брав на себе Юрко Покальчук - соціалізації "важких підлітків". Покальчука не стало п’ять років тому, а доки був живий, опікувався підлітками, що потрапили у місця позбавлення волі. Він возив туди теплі речі, книжки, видавав часопис "Горизонт" із віршами ув’язнаних підлітків. Тож,цього року розпочати фестиваль мали саме у колоніях для неповнолітніх у Прилуках та Кременчуці – туди і їздив Покальчук. МО "Остання барикада" разом із Спілкою письменників України зібрали для засуджених підлітків кількасот книжок, теплі речі, спортивне приладдя.

"Ми сформували список із 20 українських поетів, готових прочитати власні вірші в цих колоніях. З травня місяця ми вели переписку щодо можливості таких виступів з керівництвом колоній, виїжджали до них на розмову. І отримали згоду: спочатку усну, а потім від Кременчуцької колонії і письмову. Я особисто позавчора під'їжджав до керівництва Пенітенціарної служби і спілкувався з заступником по соціально-виховній роботі, і мене було запевнено, що жодних проблем з поетичними читаннями в цих колоніях не буде. Хоча були і погані сигнали. Журналістів одного з телевізійних каналів на попередньому етапі намагалися виключити зі списку(бо список журналістів вони узгоджували окремо від списку поетів). Та все ж таки, після позавчорашніх відвідин Пенітенціарної нас було запевнено, що жодних журналістів вони не бояться пускати у колонії. І тут раптом сьогодні зранку-таке!" - написав вчора Олесь Доній на своїй сторінці у Facebook.

На сторінці Державної пенітенціарної служби вчора була розміщена відповідь прес-служби, в якій, зокрема йдеться: "Організаторами заходу було заплановано провести зазначений літературний фестиваль 31 серпня та 1 вересня 2013 року (офіційне звернення від народного депутата України Донія О.С. на адресу ДПтС України надійшло 29 серпня 2013 року). З огляду на те, що на даний час у виховних колоніях триває підготовка до нового 2013/2014 навчального року, а також персонал цих установ з об'єктивних причин задіяний до певних оперативно-режимних заходів, проведення зазначеного заходу у запропоновані дні не вбачається можливим. Щодо необ'єктивних звинувачень відомства у приховуванні реального стану справ, ДПтС України наголошує, що Служба відкрита для громадського контролю за діяльністю органів та установ виконання покарань та готова до співпраці з усіма інституціями виключно в рамках чинного законодавства".

Щоб там не було, які б непорозуміння не виникли у організаторів фестивалю із пенітенціарною системою, остання, явно не виказує захвату від ініціатив творчої громадськості. А менше місяця тому прес-служба системи із захватом писала про виступи у колоніях матюкливого шансон’є Олега Гавриленка, цінність поетичного посилання якого є дуже сумнівною для молодих людей, на рахунку яких вже є невірні кроки. І, напевно ж, Гаврилюк не зробив і сотої долі того, що робив для "важких підлітків" Покальчук.

Юрко Покальчук (24 січня 1941, Кременець, Тернопільська область, УРСР ― 10 вересня 2008, Київ) ― український письменник, перекладач, науковець, кандидат філологічних наук.

* * *
Не брата шукаю по крові,
а світлий дух пізнання
пошли мені Боже іншого
щоб ішов з ліхтарем як я
у натовпі, сиві блискавки
не усміхнених насторож
Пошли Боже світла кожному
Щоб ішов з ліхтарем також
Голгофи чекають вибраних,
натовп - крові жада
На вогнищах палять істину,
але вона вічно жива
Зірка сяє оновлена
хоч сивий дороговказ
Так мало нас з ліхтарями
Не убивайте нас!
Нас мало, ми упосліджені
та за нами незмірний час
Ми ваші діти! Отямтеся!
Не убивайте нас!
І не вік і не стать, ліхтар лише
Погляд у майбуття
Пошли мені Боже іншого,
щоб ішов з ліхтарем як я.

Юрко Покальчук


Наверхнаверх