logo
dollar
euro

На Полтавщині відбудеться фестиваль художників-аматорів імені Григорія Ксьонза

15:53 18.11.2019 eye 933

Минулого тижня голова облради Іван Момот підписав розпорядження про заснування Полтавського обласного фестивалю художників-аматорів імені Григорія Ксьонза. Метою його проведення є збереження національної школи художньої майстерності, виявлення та підтримка творчо обдарованих художників-аматорів, популяризація народного мистецтва, збагачення культурних надбань і традицій Полтавського краю.

Фестиваль проходитиме в два етапи. На першому етапі, який відбудеться у жовтні-листопаді цього року , художники-аматори  презентуватимуть свої у районних центрах Полтавщини.  Другий етап фтивалю (обласний) проходитеме в областному центрі у першому кварталі наступного року. В Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) ім. Миколи Ярошенка буде представлена виставка робіт кращих художників.
Хочеться сподіватися, що серед учасників знайдуться народні митці, достойні ім’я того, чиїм іменем названий фестиваль.

Довідково: Народний художник Григорій Петровича Ксьонз, (1874-1946) народився 18 листопада 1874 року в Миргороді, а помер 1946 у селі Токарі Лохвицького району в будинку для престарілих. У Миргороді розповідали, що після війни пішов маляр Григорій змальовувати спалені фашистами села та й не повернувся. Так писав історик мистецтвознавства, колишній директор Полтаського художнього музею Кім Скалацький у своїй статті  в журналі "Криниця".

Отже, наступного року відзначатимемо 140 річчя від дня народження народного художника Грегорія Ксьонза, про якого розповідають, що продав свою хату і пішов між людей, одержуючи за свою роботу кровта харчі. Малював натюрморти, портрети, пейзажі.

На жаль, напевно, небагато з мешканців нашого краю знайомі з творчістю художника про якого роботи якого Кім Скалацький написав таке:

"…Якась кіностудія з Москви знімала фільм про Полтавщину, і шукали вони щось колоритне, українське, і щоб справжнє, а не фальшиве було, і, на жаль, нічогісінько. Отака прикрість. До нашого музею москвичі завітали просто так, щоб подивитися, чи є там взагалі щось путнє. А таки є: і німці, і голландці, й італійці, та й наші, Рєпіни та Ярошенки ― але того добра і в столиці ― хоч греблю гати.

― А що на другому поверсі? ― питають.― Сучасне... ― то й дивитись не будемо...

А там саме була виставка народного малярства Полтавщини і в окремому залі висіли твори Григорія Ксьонза. Шкода, на той час мене не було, але наш працівник, Віталій Ханко (а йому можна вірити) розповідав, що "ті москалі біля Ксьонза ледь гопака не танцювали, такі були раді". От вам і шедеври!"


Наверхнаверх