logo
dollar
euro

Як платити за великі покупки на суму понад 150 тисяч гривень з 1 вересня?

20:26 20.08.2013 eye 687
Як платити за великі покупки на суму понад 150 тисяч гривень з 1 вересня?

Постанова НБУ, що обмежує з 1 вересня межу готівкових розрахунків на суму 150 тисяч гривень, викликає у простого українця багато питань. На них детально відповіла Наталія АЛЬВАРЕЗ, директор департаменту фінансового консалтингу компанії Pro-Consulting.

- Наталіє, на кого поширюється дія обмежень?

- З 1 вересня 2013 року обмеження готівкових розрахунків діятиме на операції між фізичними та юридичними особами, а також на операції фізичних осіб, які потребують нотаріального посвідчення і перевищують суму в 150 тисяч гривень.

Сфера таких операцій досить широка і включає купівлю-продаж землі, нерухомості, автомобілів на вторинному ринку. А також покупки дорогих товарів у магазинах, нових автомобілів в автосалонах, нерухомості у забудовників на первинному ринку тощо.

- Не могли б ви описати, як крок за кроком здійснюватимуться великі покупки з 1 вересня?

- Угоди, з сумами понад 150 тисяч гривень, повинні відбуватися у національній валюті і через банківську систему України.

Оскільки більшість українців зберігає свої заощадження у доларах США або євро, то для проведення оперцій потрібно обміняти іноземну валюту на гривні. Для операції між фізичними особами потрібно відкрити поточний рахунок у банку як покупцеві, так і продавцеві, якщо рахунок є, немає потреби відкривати новий. Після цього ви вносите потрібну суму на рахунок продавця або переказуєте її зі свого рахунку. При цьому розрахунки між покупцем і продавцем можуть відбуватися з використанням платіжних карток або депозитів нотаріуса, що веде угоду.

- Чи є обхідні шляхи і слабкі сторони у постанові?

- Зараз чітко не визначено норму закону, яка дає змогу притягнути до відповідальності громадян, які порушили граничні суми розрахунків. Та слід пам'ятати, що порушення тягне за собою визнання угоди недійсною, оскільки вона не відповідає нормам закону.

Також не вдасться уникнути дії постанови, розбивши платіж за договором купівлі-продажу на кілька частин і здійснивши їх не за один, а за кілька днів. Обравши цей спосіб, ви все одно потрапляєте у сферу регулювання постанови, оскільки НБУ обмежує саме всю суму розрахунків за договором, а не платежі протягом одного дня.

- Чи отримають податківці доступ до інформації про покупки?

- Одне із завдань законодавчої ініціативи - відстежування недобросовісних платників податків. Постанова НБУ передбачає обов'язковий моніторинг розрахунків з сумами понад 150 тисяч гривень і обов'язкову передачу такої інформації Державній податковій адміністрації України.


Наверхнаверх