logo
dollar
euro

На Закарпатті почалась війна (ФОТО)

16:10 18.10.2017 eye 535
На Закарпатті почалась війна (ФОТО)

На Закарпатті почалася війна за світову спадщину ЮНЕСКО"Букові ліса Карпат".

Мешканці Воловеччини звернулися до губернатору Закарпаття Геннадія Москаля, з проханням припинити цей жах та врятувати вікові ліси яким немає аналогів у Європі.

Про це повідомляє місцеве видання Репортер 

Вирубка лісів відбувається неподалік селищ: Буковець, Пашківці, Перехресне, Щербовець, Жденієво та Івашківці.

Ці ліси є невід’ємною частиною заповідної зони, але формально вирубка проводиться за законом. Принаймні в тих, хто вирубує ліси є всі відповідні документи.

Вирубані віковічні дерева відправляються до країн ЄС. Яким чином вони проходять через кордон і за якими документами - невідомо.

Звернення місцевих мешканців (текст):

Ми, жителі Воловецького району, сіл Пашківці, Перехресне, Щербовець, Жденнієво, Буковець та Івашківці просимо зупинити рубку буку в лісах Воловеччини. На Закарпатті попри заборону рубки деревини та експортування її в Європу, всеодно продовжується нещадна рубка. Рубки догляду в лісах, розташованих у водоохоронних зонах, повинні бути спрямовані на вирощування здорових, стійких лісових насаджень, на ділі виходить, що вирубуються дерева, які могли б сприяти створенню здорових і стійких лісових насаджень. До того ж лісовози розбивають дороги, в криницях зникає вода, дедалі частіше стаються локальні паводки й зсуви. На території, що прилягає до наших сіл у самій хащі українських Карпат йде масова рубка лісу, а лісівники закривають на це очі. На наших очах знищуються багатовікові ліси, наша екосистема та майбутнє.

Шановний Геннадію Геннадійовичу, Ви єдиний маєте покласти край спробам всупереч закону України проводити вирубки в букових пралісах. Збереження букових лісів означає збереження самих Карпат.

Ми дуже хочемо зберегти залишки буку для, наших дітей. Прохання зупинити це свавілля і вжити заходів до припинення незаконних рубок букових лісі. Ви наша остання надія, бо ми переживаємо, що через півроку замість лісів залишаться тільки гори. Додамо також фотосвітлини.

В іншому випадку ми будемо звертатися до гаранта Конституції.

Підписи жителів сіл Пашківці, Перехресне, Щербовець, Жденієво, Буковець та Івашківці - 170.

Просимо Вас організувати перевірку фактів, зазначених у зверненні мешканців сіл , і вжити заходів до припинення незаконних рубок букових лісів Карпат.

За ст. 246 слід кваліфікувати посягання на сироростучі (живі) дерева і чагарники, які знаходяться на пні (не відділені від коріння), у т.ч. порубку сіянців, саджанців, підліска.

Не визнаються предметом злочину, передбаченого ст. 246, трава, очерет, пеньки, хмиз - мертві стовбури дерев або їх частин, які лежать на поверхні ґрунту (вітровал, бурелом, сніговал, сніголам тощо). За наявності для цього підстав порушення порядку заготівлі другорядних лісових матеріалів і здійснення побічних лісових користувань може кваліфікуватись за ст. 356 як самоправство.

Дерева - це багаторічні рослини з чітко вираженим твердим стовбуром з гілками, які утворюють крону. Дерева відіграють головну роль у формуванні лісових біоценозів, становлять основу ландшафту у лісових зонах. Чагарники - це багаторічні рослини, які у дорослому стані не мають головного стовбура (стебло чітко виражене лише у перший рік життя), із деревоподібними гілками, які починають рости з поверхні ґрунту.

Протиправне заволодіння заготовленим чи складованим лісом, а також незаконна порубка з корисливою метою дерев і чагарників у розсадниках, ботанічних і зоологічних садах, квітникарських господарствах за наявності підстав утворює склад відповідного злочину проти власності. ;

Предметом злочину не визнаються деревостани, які хоч і утворюють певну біологічну сукупність, але ростуть поза межами лісового фонду. До останнього не належать: а) усі види зелених насаджень у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; б) окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, садибах, присадибних, дачних і садових ділянках.

3. З об'єктивної сторони злочин виражається у незаконній порубці дерев і чагарників. При цьому кваліфікація таких дій за ст. 246 залежить від категорії захищеності лісу, а також інших об'єктів, де здійснюється порубка. Так, незаконна порубка у лісах, захисних та інших лісових насадженнях утворює склад цього злочину лише тоді, коли це заподіяло істотну шкоду. Водночас вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах є вже достатньою підставою для кваліфікації діяння за ст. 246 - істотна шкода у такому випадку не є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього злочину.

Про поняття об'єктів природно-заповідного фонду див. коментар. до ст. 252. Іншими особливо охоронюваними лісами слід вважати:

І) ліси, що мають наукове чи історичне значення (знаходяться на території історико-культурних заповідників, меморіальних комплексів, у місцях, пов'язаних з важливими історичними подіями, тощо); 2) ліси генетичних резерватів, виділені у встановленому порядку за своїми типовими фітоценотичними, лісівничими та лісорослинними показниками для даного району з метою збереження цінних частин популяції виду, підвиду, екотипу лісової породи; 3) лісоплодові насадження - природні або штучно створені плодово-ягідні і горіхоплідні ліси, що мають спеціальне господарське значення; 4) субальпійські деревні і чагарникові угруповання (розташовані у межах відкритої гірської місцевості - полонин, яйл), угруповання субальпійського поясу.

Під порубкою розуміються: 1) повне відокремлення дерева або чагарнику від кореня будь-яким способом (спилювання, зрубування, повалення транспортним засобом тощо); 2) викорчовування - видалення деревостану з корінням; 3) пошкодження дерева або чагарника до стану припинення росту (наприклад, відокремлення основних гілок від стовбура дерева, глибокі насічки на стовбурі дерева).

Знищення або пошкодження лісових масивів і зелених насаджень вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом слід кваліфікувати за ст. 245.

Порубка є незаконною, якщо вона здійснюється: а) без спеціального на те дозволу, який посвідчується відповідним документом (лісорубним квитком, ордером), виданим уповноваженим органом;

б) за наявності дозволу, але з недотриманням передбачених у ньому умов стосовно місця, способу і строків порубки, кількості і порід дерев та чагарників (вирубування цінних і рідкісних дерев та чагарників, занесених до Червоної книги України, хвойних насаджень, наданих для заготівлі живиці, до закінчення строку підсочки тощо);

в) за наявності дозволу на проведення суцільної санітарної рубки, але без дотримання обмежень, встановлених щодо площі, строків, технологій проведення робіт.

Порушення порядку заготівлі деревини, яке безпосередньо не полягає у незаконній порубці лісу (наприклад, залишення на лісосіках пнів вище встановленого розміру, захаращування місць вирубки відходами, залишення недорубів або зрубаних дерев у завислому стані, ведення рубок способами, які викликають ерозію ґрунту), тягне не кримінальну, а адміністративну відповідальність (ст. 64 КАП).

Незаконна порубка дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях визнається закінченим злочином з моменту заподіяння в результаті незаконної порубки лісу істотної шкоди, а вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах - з моменту відокремлення дерева або чагарника від кореня або заподіяння зазначеним представникам флори пошкоджень, які викликають їх загибель або припинення росту.

Вирішуючи питання про те, чи є шкода, заподіяна незаконною порубкою, істотною (оціночне поняття), потрібно у кожному конкретному випадку враховувати вартість, екологічну цінність (наприклад, занесення дерева або чагарника до Червоної книги України), кількість незаконно вирубаного лісу, розмір шкоди, завданої довкіллю й обчисленої за відповідними таксами. Якщо шкода судом не визнається істотною, винна особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності за ст. ст. 65, 65-1, 66 КАЛ.

4. Суб'єкт злочину загальний.

5. Суб'єктивна сторона злочину характеризується умислом.

ЛК (ст. ст. І, 3-4. 7-9, 36-41, 48-70, 98).

Санітарні правила в лісах України Затверджені постановою КМ № 555 від 27липня 1995р.

Порядок поділу лісів на групи, віднесення їх до категорії захисності та виділення особливо захисних земельних ділянок лісового фонду. Затверджені постановою КМ № 557 від 27 липня 1995р.

Правила рубок головного користування в лісах України. Затверджені постановою КМ № 559 від 27 липня 1995р.

Правила рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, та інших рубок. Затверджені постановою КМ № 535 від 16 травня 1996р.

Постанова КМ "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням та іншим об'єктам озеленення загального використання в межах населених пунктів" №676 від 26 червня 1996р.

Такси на деревину лісових порід, що відпускається на пні, і на живицю. Затверджені постановою КМ№ 44 від 20 січня 1997р.

Правила відпуску деревини на пні в лісах України. Затверджені постановою КМ№ 1378 від 29 липня 1999р.

Інструкція про порядок видачі дозволів на спеціальне використання лісових ресурсів. Затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №26 від 31 березня 1997р.

Постанова ПВС від 26 січня 1990р.№ І "Про практику розгляду судами справ про відповідальність за порушення законодавства про охорону природи".

 


Автор: Шведова Ірина
Наверхнаверх