logo
dollar
euro

Звільнення з роботи за ініціативою роботодавця. Що треба знати?

15:05 21.09.2017 eye 1841
Звільнення з роботи за ініціативою роботодавця. Що треба знати?

Звільнення з роботи за ініціативою роботодавця це майже завжди стрес.

У більшості випадків люди вважають таке рішення несправедливим і йдуть шукати правду в суді. І хоча позитивне рішення на користь звільненого  навряд чи поверне гарні стосунки з керівництвом, все ж воно дасть можливість не тільки працювати, а й отримати компенсацію за час вимушеного прогулу, або й ще відшкодувати моральну шкоду. До того ж, знайти нову роботу з формулюванням звільнено "за власним бажанням" легше, ніж, приміром, "за прогул". Законодавство визначило ряд особливостей трудових спорів щодо звільнень працівника. Зупинимось на окремих із них.
 
В які строки і до якого суду звертатися з заявою щодо поновлення на роботі?

У такому випадку звертайтеся до місцевого суду (районного, районного у місті, міського чи міськрайонного) у місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки (стаття 233 Кодексу законів про працю України). Якщо причина пропуску строку буде поважною, суд, звичайно, може його поновити.

Встановлено альтернативну підсудність даної категорії справ – позов може бути подано або за місцем проживання позивача, або за місцем знаходження роботодавця. При оформленні позовної заяви уважно дотримуйтеся вимог цивільно-процесуального законодавства. Так, форма і зміст позовної заяви встановлені в статті 119 Цивільного процесуального кодексу України. Звертаю увагу, що поміж іншого, обов’язково слід сформулювати свої вимоги щодо поновлення на роботі, відшкодування моральної шкоди, виплати середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу. Необхідно також подати  копію наказу про припинення трудового договору або копію трудової книжки, довідку про свій середньомісячний заробіток. Якщо роботодавець не хоче надавати таку довідку, зверніться до суду з клопотанням щодо її витребування. Варто знати і таке: середній заробіток за час вимушеного прогулу виплачується не більш як за один рік. Якщо ж заява про поновлення на роботі не з вини працівника розглядається більше року, рішення про виплату середнього заробітку виноситься за весь час вимушеного прогулу.
 
Робоче місце "поновленого на роботі" зайняте. Який вихід?

Рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника підлягає негайному виконанню. Це означає, що незалежно від того, чи оскаржуватиме рішення суду роботодавець, він у будь-якому випадку повинен  поновити працівника на роботі. У разі його відмови, слід звернутися до державної виконавчої служби.

Трапляється, що робоче місце "поновленого на роботі" зайняте іншою особою. Це не може бути причиною відмови у виконанні рішення суду, адже згідно з статтею 40 Кодексу законів про працю України трудові договори можуть бути розірвані роботодавцем у випадку поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.
Але є й ще один шлях - безконфліктний - вирішення цього питання: поновленому на роботі працівникові можуть запропонувати нові умови або новий трудовий договір.

Звільнили за прогул. Чи можливо довести неправомірність такого рішення?

Кодекс законів про працю України у статті 40 визначає прогул як підставу для розірвання трудового договору з працівником з ініціативи роботодавця. Однак, варто знати, що сам факт прогулу має бути належним чином зафіксований і лише тоді він буде підставою для звільнення. Тож зупинимось на цьому детальніше.

Так, прогулом визнається відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин (наприклад, самовільне використання днів відгулів, чергової відпустки).

Для підтвердження факту прогулу повинна бути створена спеціальна комісія, яка і складає відповідний акт про відсутність працівника на робочому місці. Цей акт, зокрема, має містити інформацію про вчинені роботодавцем дії для з’ясування причин відсутності працівника на роботі та отримані відомості (на підставі показань свідків, надходження письмових документів, телефонних дзвінків тощо); пояснення самого працівника щодо причин його відсутності на робочому місці у визначений період або фіксування факту відмови їх дати (якщо акт складається у присутності самого працівника, який вийшов на роботу після декількох годин відсутності).

Прогулом буде вважатися лише відсутність на роботі без поважних  на те причин, тобто таких, які не залежать від волі працівника. Це, зокрема,  неможливість дістатись до місця роботи у зв’язку із погодними умовами, відміною рейсу, тощо. Крім того, не вважається прогулом відсутність працівника на своєму робочому місці (у кабінеті, за робочим столом), якщо у цей час він знаходиться в межах підприємства, установи, організації.


Наверхнаверх