logo
dollar
euro

На Полтавщині вшанували пам'ять легендарної шахістки

9:46 13.08.2013 eye 352
На Полтавщині вшанували пам'ять легендарної шахістки

Цього року минуло 109 років з дня народження легендарної шахістка Людмила Руденко - другої в світі та перша в колишньому СРСР чемпіонки Світу з шахів. Пам’ять про неї традиційно вшанували у Лубнах цікавими шаховими змаганнями.

У Лубнах у міському Територіальному центрі соціального обслуговування населення відбувся Всеукраїнський шаховий турнір серед жінок (відкритий чемпіонат Полтавщини з шахів), присвячений пам’яті уродженки Лубен Людмили Руденко.

На десяті за ліком змагання після відбіркових турнірів з’їхалися шахістки з Тернопільської, Харківської, Луганської, Дніпропетровської і Полтавської областей. З Полтавщини боротьбу за шахову обласну корону і перемогу в турнірі вели спортсменки з Решетилівки, Полтави, Пирятина, Лубен і Миргорода, які були розподілені на групи "А" і "Б". На урочистому відкритті спортсменів привітали голова обласної і міської федерацій шахів Григорій Щербов, начальник відділу з питань фізичної культури, спорту і туризму Іван Тузов.

А далі стартували власне цікаві спортивні баталії за шаховими дошками, які тривали шість днів. За їх підсумками перемогу на змаганнях здобула досвідчена Ольга Калініна з Тернополя, майстер спорту України, яка набрала 7,5 очок, не зазнавши жодної поразки. Друге місце посіла харків’янка Мар’я Танцюра, а "бронзу" виборола Віра Коновалова з Луганська. Обидві – теж майстри спорту України.

Кращою серед шахісток Полтавщини стала полтавка Жанетта Рудакова, яка і стала цьогорічною чемпіонкою області. Другою була досвідчений ветеран шахів Надія Шамфарова з Пирятина, а бронзові нагороди вперше здобула лубенка Катерина Канська, яка виконала норматив майстра спорту України.

жанент-руденкоЖанетта Рудакова - чемпіонка Полтавщини з шахів 2013 року

На урочистому закритті турніру присутніх привітав керуючий справами міськвиконкому Валерій Даценко і голова обласної Федерації шахів Григорій Щербов. Зокрема він повідомив, що у цьогорічних планах шахістів проведення восени всеукраїнського турніру до 1025 річниці з дня заснування міста Лубни.

Довідково. Вперше за шахову дошку Людмила сіла в десятирічному віці. Навчати мистецтва цієї гри почав її батько - викладач місцевої гімназії, великий любитель шахів. Ці дивовижні чорно-білі фігури назавжди захопили дівчину. Ще вона займалася плаванням і стрибками у воду. Закінчивши Одеський інститут народного господарства, Людмила переїхала до Москви, де почала брати участь у шахових турнірах. Перший серйозний виступ у турнірі 1926 року завершився вельми невтішно - вона посіла одне з останніх місць. Проте невдача її не зупинила, і наступного року Людмила в першості країни була вже п’ятою. Із десяти шахісток чемпіонка світу Віра Менчик, яка давала сеанс одночасної гри, похвалила лише Руденко, зазначивши, що на неї чекає блискуче майбутнє. І не помилилася. 1928 року Людмила Володимирівна стала чемпіонкою Москви, а в 1932, 1936 роках - чемпіонкою Ленінграда.

Переїхавши до Ленінграда, Руденко працювала інженером на одному з оборонних заводів. Коли почалася війна, завод терміново евакуювали до Уфи. Багато хто не встиг навіть забрати своїх дітей з таборів. Людмилі Володимирівні було доручено повернутись і вивезти дітей співробітників з майже блокованого міста. Можна тільки уявити з якими труднощами їй довелось зіткнутись. Розшукати 300 дітей серед безладу військового міста, організувати виїзд залізницею, проїхати половину країни під обстрілами і бомбардуванням в умовах нестачі продуктів і медикаментів - не кожному під силу. А Людмила Володимирівна змогла, і все життя гордилась тим, що довезла усіх дітей живими. Щасливі обличчя батьків стали для неї найвищою нагородою, з якою не могла зрівнятися навіть блискуча перемога на чемпіонаті світу з шахів серед жінок у 1950 році. Тоді Руденко обійшла 15 суперниць з 12 країн світу. Вперше титул світової шахової королеви дістався представниці Радянського Союзу. Людмила Руденко на довгі роки стала кумиром для багатьох поколінь любителів шахів.

Померла всесвітня шахістка в 1986 році у Ленінграді. Особливо пишаються своєю знаменитою землячкою лубенці. Адже вже десятий рік поспіль під егідою Федерації шахів України проводиться у тисячолітньому місті турнір пам’яті славної шахістки світу.


Наверхнаверх