logo
dollar
euro

Міська влада Полтави в рази підвищила плату за обслуговування будинків

1:57 16.12.2019 eye 1073
Міська влада Полтави в рази підвищила плату за обслуговування будинків

"Шикарний" подарунок полтавцям до Дня Незалежності підготували міський голова Олександр Мамай та його команда "покращувачів": за обслуговування будинків хоче отримати в рази більше грошей. І це у той час, коли профільний міністр ледь не б’є себе в груди, обіцяючи не допустити підняття тарифів.

Якщо середні тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для житлово-експлуатаційних підприємств комунальної власності територіальної громади міста до цього часу становили близько 1 грн. за кв.м., то тепер доведеться платити, наприклад у 4-поверхівці на Козака, 18-а 2,243 грн. за кв.м., а на вул. Леніна, 12 – 1,502 грн. У 5-поверхівці на Леніна, 120 платитимуть 1,624 грн. за кв.м., а за адресою Леніна, 122 – 2,062. У 9-поверхівці на Артема, 45 на метр квадратний площі житла нарахували 1,982 грн., а на Заячому, 3 – 2,516. Найбільше "дістанеться" мешканцям гуртожитків. На Хмельницького, 7 там братимуть 4,38 грн. за метр не надто комфортного житла.

1 серпня Полтавський міськвиконком на своєму засіданні прийняв рішення "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" і увійде вона в дію з дня офіційного оприлюднення. А от з додатками до цього документу можливо стало ознайомитись тільки сьогодні, як і визначити тарифні "апетити" міських монополістів.

Перш за все привертає увагу перелік послуг. Так, у тариф закладено такі екзотичні для наших прибудинкових територій послуги, як посипання території призначеної для проходу протиожеледними сумішами за необхідністю в зимовий період при ожеледиці до 30 разів на рік; Очищення території від ущільненого снігу скрібачком до 25 раз на рік, підмітання  території біля 4-поверхових будинків і вищих через день; щомісячний ремонт ліфтів; за необхідністю усунення течі в трубопроводах, приладах та арматурі (крім внутрішньоквартирної мережі), які виникли у системі гарячого водопостачання та  централізованого опалення (чомусь для холодного водопостачання та каналізації така послуга не передбачена); поточний ремонт внутрішньо будинкових систем - 5-6% на рік тощо. Тобто, полтавці будуть змушені платити за послуги, які вони вже оплатили авансом величезну кількість разів, адже ці послуги були присутні в договорах, але не надавались роками і десятиліттями.

Однак, до переліку послуг, закладених в тариф, які мають надавати їх виконавці, а саме  комунальні підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №2" та "Ремліфт" Полтавської міської ради, внесені тільки, по-суті, періодичний огляд та усунення НЕЗНАЧНИХ аварій. Якщо, не дай Боже, станеться серйозна аварія внутрішньобудинкових мереж або зноситься чи остаточно вийде з ладу ліфт, підписавши угоду з надавачами послуг, полтавці залишаться беззахисними перед великим лихом. І в документах, оприлюднених міськвиконкомом, немає жодного натяку, хто має, у разі необхідності, міняти ліфти, ремонтувати дахи. Про ремонт під’їздів теж мова не йде. Не йшлося про це й у постанові 2008 року, яка визначає кількість послуг і їх оплату на сьогодні. Однак, навряд чи можна визнати таку ситуацію нормальною.

Постановою визначаються тарифи окремо для кожного будинку, залежно від запланованих кількісних показників послуг, що "фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій". З ними можна ознайомитись у додатку 3. Охочі ознайомитись з цим документом будуть, вірогідно, збентежені ціновою головоломкою, запропонованою його укладачами.

Нашу увагу привернули, наприклад, три дев’ятиповерхові корпуси будинку №24 на вулиці Героїв Сталінграду. Мешканцям першого корпусу виставили ціну 2, 868 грн. за обслуговування 1 м.кв. житла, мешканцям другого – 2, 859, третього – 2, 784. Корпуси знаходяться поруч, більше того, вони між собою поєднані. Чому мешканці першого корпусу повинні платити більше хоч на копійку? Невідомо. Чому за прибирання території більше нарахували мешканцям того ж першого корпусу, а за вивезення сміття – другого.  Чому за поточний ремонт опалення мешканцям третього корпусу доведеться платити більше, ніж їх сусідам у 1 та 2 корпусах, але менше за електропостачання ліфтів?

До речі, коли міськвиконком намагався теж диференційовано підвищити тарифи наприкінці 2011 року, за прибирання території планували більше взяти з мешканців третього, а не першого: відповідно 0,976 і 0,623 грн. Цього разу ціну за прибирання території нарахували меншу, ніж 2011 року. Зате зараз набагато дорожче цінують обслуговування ліфтів. Нагадаємо, тоді міськвиконкому довелося скасувати своє рішення. Тарифи залишились на рівні 2008 року. Але, саме відмовою від підвищення тарифів тоді виправдали створення комунального "мономонстра" під назвою "Житлово-експлуатаційна організація №2", аналогів якому, здається, немає у містах України з такою кількістю населення, як у Полтаві.

І це ще не все, міськвиконком встановив механізм коригування тарифів, який діятиме, якщо змінюватимуться ставки податків, заробітна плата, тарифи на енергоресурси. Отже, немає межі "покращенню". А чи є у полтавських споживачів хоч якась інформація стосовно ефективності роботи комунальних підприємств-монополістів? Немає. Навряд чи багато з пересічних знає скільки людей працює на цих підприємствах, яка в них, а, головне, в їхніх керівників, зарплата,  якими чином вони розпоряджаються коштами. Непрозорість тарифів породжує недовіра, недовіра дискредитує діяльність комунальних підприємств.


Наверхнаверх