logo
dollar
euro

Як виглядатиме новий український паспорт?

11:30 17.12.2015 eye 1719
Як виглядатиме новий український паспорт?

З 1 січня 2016 Міграційна служба (МВС України) починає процес введення принципово нових посвідчень особи - пластикових карт з безконтактним електронним носієм, які замінять діючий сьогодні паспорт у вигляді книжки.

Практично це означає, що з першого робочого дня нового року почнеться тестування системи в масштабах країни, а оформлення посвідчень для громадян стане можливе починаючи з 11 січня 2015 року. Термін оформлення нового документа такий же, як і старого - 10 робочих днів.

Заміна старого паспорта на нове пластикове посвідчення - справа абсолютно ДОБРОВІЛЬНА, законом України передбачений 5-річний перехідний період.

Тобто, усі державні інституції з нового року будуть приймати в якості документа посвідчує особу обидва види документів - і книжки і картки. Однак, активним громадянам, які хочуть користуватися сучасними технологіями і мати доступ до нових видів державного сервісу, варто подумати про отримання "електронного ключа до держпослуг", яким з часом стане новий паспорт.

У світі сьогодні дуже багато країн переходять на цей вид ідентифікації громадян. 16 країн вже ввели ID-посвідчення. Першим у 2000-му році електронні паспорти ввів для своїх жителів Сінґапур, об'єднавши на одній карті і посвідчення особи, і універсальний ключ для держпослуг.

Державний поліграфкомбінат "Україна" розробив зразок, який відповідає всім міжнародним стандартам.

ПАСПОРТ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ З БЕЗКОНТАКТНИМ ЕЛЕКТРОННИМ НОСІЄМ

Паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм у вигляді пластикової картки вводиться в обіг з 01.01:2016 року на заміну діючого зразка паспорту громадянина України в формі паперової книжки.

Виконує основні функції:

Ідентифікації

Аутентифікації

Електроний цифровий підпис.

Пластикова картка має формат ID-1 розміром 54 х 85,6 (±0,75) міліметра та містить безконтактний електронний носій. Відповідає міжнародним рекомендаціям ІСАО та вимогам нормативних документів України у сфері технічного та криптографічного захисту інформації.

Електронний носій - двоядерний чип SLE78CLFX4000P. Концепція цифрового захисту - повністю кодований канал даних, який не залишає нешифрованого тексту. Відповідає вимогам стандарту ISO/IEC 14443А/В, система відкритих ключів безпеки RSA, ЕСС, криптографічні співпроцесори DES, AES.

Ідентифікаційна картка виготовляється з багатошарового полімерного матеріалу (полікарбонат), на який внесення даних здійснюється за техноло¬гією лазерного гравіювання.

У дизайні використані головні символи держави: Державний прапор України, Малий Державний герб України, Гімн України.

У правій верхній частині картки оптико-перемінною фарбою (OVI) надруковано спеціальний символ, який свідчить про наявність безконтактного електронного носія.

На лицьовій частині картки розмішено імплантований захисний елемент, виготовлений за технологією DOVID, що має три рівні аутентифікації.

На лицевій частині картки розташовано елемент рельєфно-точкового текстильного шрифту, шо призначений для сприйняття інформації особам з вадами зору.

На зворотній частині картки розмішено спеціальний захисний гравірувальний елемент.

На зворотньому боці міститься оптико-змінне зображення відцифрованого образу обличчя особи та попарно відокремлені цифри року її народження. Машинозчитувана зона відокремлена голографічною стрічкою.

Має вісімнадцять захисних елементів. Термін дії десять років.

Видається виключно Державною Міграційною Службою України".

Отримати паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм можна у відділенні Державної міграційної служби за місцем проживання в перший раз - і в будь-якому відділенні при наступних зверненнях. Фотографію попередньо робити не треба - заявника сфотографує співробітник ДМС при оформленні. На новому документі вона буде чорно-біла. При втраті або псуванні карти - алгоритм дій як і при втраті паспорта старого зразка.

Для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології. У випадку крадіжки або втрати такого паспорта, скористатися ним буде набагато складніше, оскільки зчитування інформації здійснюватиметься єдиною комп'ютерною системою. Процедури надання адміністративних послуг, що передбачають ідентифікацію особи, стануть простіше і швидше.

На чипі картки можуть бути вказані біометричні дані власника - відбитки пальців і цифровий підпис. Але від цієї опції можна відмовитися - в цьому випадку на самій картці буде зроблено спеціальну відмітку. Відомостей про національность, приналежності до будь-якої релігії і місце проживання ID-посвідчення не містить.

У міру розвитку державних сервісних послуг, електронні карти отримуватимуть до них доступ. У всьому іншому картка буде аналогом звичайного паспорта.

За одним винятком - відомості про сімейний стан вказані на чіпі в електронному вигляді, а на самій карті літерами не написані.

На розгляді парламенту зараз знаходиться законопроект, який передбачає видачу нових паспортів, починаючи з 14-ти років строком на 4 роки - на період неповної дієздатності. Тобто, ми вважаємо, що з моменту отримання часткової можливості своїми діями набувати і здійснювати права і обов'язки, громадянин повинен отримувати і можливість доступу до державних сервісам.


Наверхнаверх