logo
dollar
euro

Від Ілліна дня ніч довга, а вода холодна

6:07 02.08.2013 eye 309
Від Ілліна дня ніч довга, а вода холодна

Святого Іллю вважають одним із найбільших пророків Старого Заповіту.

Народився він у Палестині в ІХ столітті до Різдва Христового. За переказами, коли майбутній пророк появився на світ, його батько побачив видіння, що достойні мужі вітали дитину, пеленали її вогнем і годували полум’ям. Своє життя Ілля присвятив служінню Богові, мешкав здебільшого в пустелі, постив та молився. За свою службу на славу Бога був живим узятий на небо у вогненній колісниці.

За народною міфологією, Ілля є наступником громовика Перуна, повелителем дощів, грому і блискавок. За давніми віруваннями, він, сердитий та суворий, роз’їжджає на своїй колісниці й карає неправедних: «Грім гримить, то Ілля небесним мостом у вогненній колісниці їде». Одночасно Ілля уособлює щедрість і родючість. Його молитви, згідно із Святим Письмом, повертали людей до життя.

Існує народна легенда, що коли нечиста сила повстала проти Бога, то Господь наказав Іллі прогнати її з неба. Із того часу Ілля ганяється за бісами і пускає в них огненні стріли – громи і блискавку.

У день пам’яті Іллі традиційно йде дощ. Він вважається благодатним, і якщо вмитися ним, то можна зцілитися від хвороб і прокази. На Іллю зазвичай бувають «горобині ночі» – нічні грози з блискавкою та громом, буревії такі сильні, що й птахам заснути не дають. Під час грози забобонні люди відганяють від себе котів і собак, вірячи, що в цих тваринах ховається нечиста сила. Якщо в цей час грім запалить хату, то таку пожежу нічим погасити не можна, бо ж «як Бог запалив, то чоловік не погасить!» Під час грози селяни запалювали перед образами свячену свічку, аби вберегти оселю від грому.

Після цього дня перестають купатися: «Ілля воду остудив», «До Іллі мужик купається, а з Іллі з водою прощається». Від цього дня встановлюється помірне тепло, день скорочується, а ніч – подовжується.

Після Іллі починається озимий посів жита і пшениці: «На Іллі новий хліб на столі». Селяни в цей час випікали урочистий хліб – коровай із першого врожаю, який розрізали й роздавали в строгому порядку від найстаршого до наймолодшого члена сім’ї.


Наверхнаверх