logo
dollar
euro

25-річчя Студентської революції на граніті

7:09 17.10.2017 eye 592
25-річчя Студентської революції на граніті

У жовтні виповнюється 25 років важливій події в історії боротьби за незалежність України, яка отримала назву "Студентська революція на граніті".

Студентська революція на граніті – кампанія широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори, заздалегідь організована українською радянською молоддю, переважно студентами. Протести тривали з 2 по 17 жовтня 1990 року в Українській РСР. Стрижнем протестних подій було студентське голодування на площі Жовтневої революції у Києві (нинішньому Майдані Незалежності). Протести завершилися підписанням постанови Верховної Ради УРСР, яка гарантувала виконання вимог учасників протесту.

Акція розпочалася зранку 2 жовтня. Кілька десятків студентів групами по двоє-троє зібралися до 10 години на площі Жовтневої революції у Києві та оголосили про початок голодування, висловили вимоги. Більшість становили студенти з Києва, Львова та Дніпропетровська. Весь день вони просиділи на спальниках і матрацах, тримаючи в руках плакати, а рівно о 20 годині протягом 2-3 хвилин були зведені намети. До кінця дня голодувати почало 108 студентів.

З кожним днем кількість протестуючих студентів збільшувалась. Починаючи з 12 жовтня на підтримку студентів застрайкували більшість вищих навчальних закладів Києва. До них приєднувались учні технікумів та старших класів шкіл. Мітингувальники перекрили рух транспорту, оточили Верховну Раду. Студентські акції протесту пройшли в обласних центрах, зокрема Луганську та Львові.

Під тиском напівпідпільних громадських організацій, які розбили намети на площі, влада надала студентам годину прямого телеефіру на УТ-1. Молодь закликала однодумців до всеукраїнського страйку, і наступного дня до її акції протесту були готові долучитися не тільки вищі навчальні заклади, а й заводи і фабрики.

Студенти передали Президії Верховної Ради УРСР свої вимоги. Для їхнього розгляду, зокрема, була створена погоджувальна комісія Верховної Ради. 17 жовтня Верховна Рада УРСР прийняла Постанову "Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в м. Києві з 2 жовтня 1990 року". Відтак, вимоги студентів були виконані – Революція на граніті успішно завершилася.

Революція на граніті, стала переломним моментом в утвердженні незалежності України, а молоде покоління вже на початку 90-х років засвідчило своє бажання та відстояло право жити у вільній демократичній державі. Юнацький ентузіазм, помножений на чітку та продуману організацію акцій, дав змогу проявити неабиякий політичний потенціал українського молодіжного руху, який змусив рахуватися з собою і тодішніх компартійних можновладців, і досвідчених діячів опозиції.

Акції громадянської непокори, що охопили Україну в жовтні 1990 року, заклали традиції проведення демократичних акцій протесту, подальшим виразником яких стала Помаранчева революція та Революція Гідності.

"Студентська революція на граніті", що була повністю організована силами студентства, не мала на той час аналогів у всій Європі, адже "оксамитові революції" у Східній Європі у 1989 році проводили більш старші політики. Прямим наслідком протестів була відставка голови Ради Міністрів УРСР та виконання низки вимог мітингувальників. Ці акції та голодування відіграли важливу роль у становленні незалежності України.

Студентська революція мала значний вплив на формування в суспільстві ідеї відмови від підписання союзного договору та необхідності проголошення Незалежності України.


Автор: Прес-служба Полтавської ОДА
Наверхнаверх