logo
dollar
euro

Олександр Клименко: економічний памфлет про Україну

6:48 08.10.2015 eye 529
Олександр Клименко: економічний памфлет про Україну

Головний капітал будь-якої економіки в будь-якій країні світу - це люди. Про це говорив, наприклад, президент США Барак Обама на засіданні Генасамблеї ООН. Він розуміє, що головний капітал Америки - американці. Тому його країна така, якою ми її бачимо: багата, сильна, з високим рівнем життя. Україна, на жаль, за 24 роки незалежності так і не зрозуміла, що її головна цінність - українці. Тому, як кажуть, "маємо те, що маємо": зруйновану економіку, прогресуючу корозію державності, соціально декомпозіроване суспільство.

І тут немає прагнення згустити фарби. За даними Bloomberg, Україна увійшла до п'ятірки найбільш "нещасних" економік світу, поступившись Венесуелі, Аргентині та Південно-Африканській Республіці. Міжнародні рейтингові агентства Standard & Poor's і Fitch буквально "змагаються" в тому, хто першим встигне заявити про зниження рейтингу України. Інвестори в цій ситуації голосують найбільш наочним способом - ногами, згортаючи виробництво і виводячи представництва з нашої країни.

"Вчора" української економіки

Не слід звинувачувати в усьому події останніх двох років, що вмістили низку доленосних і трагічних подій. Об'єктивно, ці потрясіння, які довелося пережити нашій країні, лише прискорили неминуче. З моменту здобуття незалежності держава Україна, по суті, повільно вмирає як частина світової економіки і сегмент міжнародного поділу праці. Всі 24 року Україна гасила дефіцит бюджету позиками і кредитами. Але не проводила жодних структурних реформ в економіці. Наша економіка на 95% складається з галузей третього і четвертого технологічних укладів: енергетика, застаріла металургія, хімічна промисловість, аграрний сектор. Всі ці роки ми імпортували дорогу високотехнологічну продукцію і експортували дешеві товари з низькою доданою вартістю. Торговий баланс майже завжди був негативним. Наша частка в глобальному ВВП впала втричі. І головна причина цього - інтелектуальна деградація, безперервне падіння якості освіти і "витік мізків". Це наслідок того, що в сировинній економіці бізнесу немає сенсу вкладати в людей і знання: останні 10 років ми були країною з найнижчим рівнем співпраці науки і промисловості в Європі. По суті, ми 24 роки йшли до дефолту. Революція і війна підстьобнули і прискорили ці процеси.

Економічне "сьогодні"

Нової економіки ми так і не створили, а стара завалилася відразу - "адміністративна межа" в Криму і лінія розмежування на Донбасі розірвали старі господарські зв'язки. Економіка відреагувала на це миттєво. За рік державний борг зріс до 90% ВВП, а дохідна частина бюджету в доларовому еквіваленті впала вдвічі. По доходу на душу населення, згідно з даними Світового банку, ми "звалилися" на 105 місце в світі і знаходимось між Ямайкою і Белізом. Багато українців сьогодні вірять у європейську мрію і близькість її здійснення. Але давайте дивитися правді в обличчя. За рівнем тіньової економіки (52%), корупції (14% ВВП), енергоємності (в 5 разів вище розвинених країн) і інших об'єктивних, чисто економічними показниками, ми - країна третього світу. Шматочок чи то Африки, чи то Латинської Америки в самому центрі Європи...

Яким може бути "завтра"?

Ні в якому разі не слід вважати все сказане приводом для песимізму. Це всього лише необхідне визнання реалій. Та сама правда, яка, як кажуть, очі коле. Ми не прокладемо курс, не знаючи відправної точки. Куди саме ми зможемо прийти з таких стартових позицій? Різного роду експерти, якщо узагальнити їх думки, сходяться на 4 варіантах можливих економічних сценаріїв для України.

Сценарій перший. "Повільно тліюча криза". На жаль, багато поколінь українських політиків звикли перекладати актуальні проблеми на майбутні покоління, обмежуючись сумбурними і хаотичними тимчасовими заходами. Не є винятком і сьогоднішня влада. Якщо так триватиме і далі, то наш шлях - це шлях Греції. Повільно "тліюча" економічна криза, час від часу трохи полегшує зовнішніми позиками. Чи довго це триватиме? Якщо ситуація збережеться ще на кілька місяців, міжнародні партнери відвернуться від України, розчарувавшись в нашій нездатності щось робити в складній ситуації. Наслідком прагнення в черговий раз уникнути відповідальності стане технічний дефолт країни, а за ним - серія корпоративних дефолтів найбільших вітчизняних корпорацій.

Сценарій другий. "Україна в заставі у кредиторів". Погіршений варіант попереднього можливого сценарію розвитку подій. Як тільки державний борг досягне 100% ВВП (зараз - 90%), а дефіцит бюджету зросте до 15%, очікувано послідує фактичний демонтаж спочатку економічного, а потім і державного суверенітету зовнішніми гравцями. Хочете знати, що це? Поцікавтеся історією Аргентини, починаючи з 2000-го року. Якщо приміряти цей сюжет на нашу країну, то українців чекає подальше знецінення національної валюти, криза неплатежів, в першу чергу в бюджетній сфері, зростання соціальної напруженості. А найважливіші питання нашого життя - принципи устрою економіки та національних інститутів - будуть вирішуватися зовнішніми керуючими. Бананова республіка без бананів.

Третій сценарій. "Колапс держави". Найгірший варіант розвитку подій. Тривала війна у купі з банкрутством держави зробить державні інститути повністю недієздатними. У держави Україна банально не вистачить грошей не тільки на те, щоб здійснювати соціальні виплати, але навіть охороняти свої кордони, підтримувати порядок на вулицях і друкувати паспорти для нових громадян. Це, зрозуміло, створить умови для дезінтеграції держави як такої. З тієї простої причини, що в його існуванні не буде ніякого сенсу. Для наших сусідів це означає потоки біженців і додаткове соціально-демографічний тиск. Причому і для Євросоюзу, і для Росії.

Найбільш бажаною, але й водночас складним в реалізації є четвертий сценарій - "Нова економіка". Згідно з ним, Україна зможе побудувати свою економіку на нових, високотехнологічних галузях, значно зменшити рівень "тіньової" економіки, з часом подолати корупцію, міцно зайняти свої ніші на світових ринках. Сценарій здається малоймовірним, але чому б і ні? Згадайте Ізраїль. Молода держава в умовах безперервної затяжної війни створила передову економіку. У нас є все, що було у них. Плюс природні багатства, яких у них не було. Базова умова - стартовий капітал для такого сценарію Україна повинна створити сама. Ніхто своїми кредитами ростити потенційного конкурента не буде. Що необхідно зробити, щоб саме цей сценарій став реальністю для України?

Дивлюся в майбутнє

Ми повинні не слідувати світовим тенденціям, а передбачати їх. Наша економічна політика повинна бути адекватною реаліям не сьогоднішнього, а завтрашнього дня. Сьогодні світ знаходиться на межі нової технологічної революції. І Україна повинна бути в її авангарді, а не на периферії. Держава повинна підтримувати найбільш пріоритетні кластери, які стануть драйвером для економіки країни. За розрахунками експертів, поворот на рейки розвитку стане незворотнім, якщо частка високотехнологічного виробництва в національному ВВП перевищить 5-7%. Драйверами національної економіки можуть стати модернізований аграрний сектор та переробна промисловість, ІТ-галузь і авіабудування, наукомістке виробництво та альтернативна енергетика, розвиток транзитної інфраструктури. Розвиток цих галузей дозволить нам виробляти свої унікальні високоякісні продукти під маркою made in Ukraine, які мають всі шанси стати основою світової технологічної революції.

Підкорювати світові ринки

Українська економіка завжди була орієнтована на експорт, що робило її вразливою і залежною від зовнішніх ринків. За рахунок розвитку інноваційної економіки ми повинні переорієнтуватися на експорт високотехнологічної та наукомісткої продукції. Це допоможе Україні утвердитися на світовому ринку в якості одного з ключових гравців. Наші торговельні інтереси повинні бути рівномірно розосереджені по різних частинах світу. Щоб ми могли сказати: Україна відкрита для світу, ми бачимо у всіх без винятку країнах своїх потенційних партнерів. Навіщо нам обмежувати свій вибір, керуючись виключно політичними інтересами? Необхідно прагнути бути присутнім і в ЄС, і в Росії, і на будь-яких швидко зростаючих ринках. Ми повинні відновити і підтримувати взаємовигідне співробітництво з Казахстаном і Білоруссю, з Індією та Китаєм, і всіма тими країнами, які перспективні з погляду розширення нашої експансії. У зовнішній економічній політиці ми повинні перестати бути романтиками, і стати нарешті прагматиками.

Розвиваємо аграрний потенціал

Україна може і повинна повернути собі статус світової житниці. Для цього необхідно правильно і грамотно розвивати свій аграрний потенціал у відповідність зі світовими тенденціями. Традиції українського села в поєднанні з новими технологіями та унікальними особливостями нашої землі і клімату - це запорука того, що товари українського виробника можуть бути присутніми на ринках усього світу, від Європи до Китаю. Україна цілком здатна увійти до ТОП країн-виробників і експортерів сільськогосподарської продукції та продуктів харчування, які здатні вирішити проблему голоду в світі і забезпечити світову продовольчу безпеку.

Скидати корупційний баласт

Ривок до успіху шляхом розвитку інноваційної економіки можливий лише за умови, що ми скинемо баласт корупції, який тягне всю країну на дно. Ще з часів розвалу СРСР, в умовах відсутності сформованих політичних і економічних інститутів, корупція стала, по суті, єдиним механізмом виживання і своєрідною спотвореної моделлю успіху для українців. Прийшов час замінити цю модель ефективними, стабільними, правовими інститутами. Ми повинні боротися з корупцією розвитком економіки і зниженням податків, електронними сервісами і дистанційним контролем, а не люстрацією і адміністративними методами. Держава - творець правил гри і арбітр. Його функція - створення можливостей, а не тотальний контроль і видача приписів. Там, де немає важеля тиску в руках чиновника, немає і спокуси скористатися ним в особистих цілях.

Інвестуємо в людей

Головним двигуном інноваційної економіки може і повинен стати людський капітал. Наука, освіта, інфраструктура - фундамент економіки нового типу, базові умови модернізації держави. Шкільній освіті наших дітей має приділятися пріоритетне значення. Кожна нова влада в Україні переписує під себе шкільну програму, придумує нові "геніальні" реформи, наприклад, про автономію шкіл. Для школи потрібні стандарти, потрібна традиція, а не хаотичне метання. Ми не маємо права ставити сумнівні експерименти на нашому майбутньому. Ми повинні прагнути до того, щоб шкільний диплом українського зразка був у світі еталоном якості освіти. Наша система освіти може і повинна бути кращою! Це запорука успішного майбутнього наших дітей, це запорука успіху всієї України! Професійні стандарти вищої освіти повинні бути інтегровані під запит інноваційної економіки. Тісна співпраця та координація між роботодавцями та вузами, участь приватного бізнесу в формуванні замовлення на фахівців дозволить переорієнтувати систему освіти на сучасні професійні стандарти і практики. Що, у свою чергу, дасть новому поколінню українців широкі можливості для самореалізації та затребуваності в професії. Держава має бути готовим відкрити перед молодими людьми двері соціального ліфта, а до якого поверху їхати вже кожен прийме рішення для себе сам. Успіх кожного - це можливість реалізувати себе в улюбленій справі, отримувати гідну і справедливу оплату праці, забезпечувати комфорт і безпеку своєї родини, виховувати дітей з упевненістю в їх благополучному майбутньому. Успіх країни - в успіхах кожного її громадянина.

***

Зараз все описане мною здається малореальним. Черговою утопією, економічним памфлетом. Але я впевнений, що ми, українці, дійсно МОЖЕМО зробити цей сценарій реальністю. Найголовніше - задатися метою. Коли у тебе немає своєї мети - тебе використовують для досягнення чужий ... Не можна ігнорувати реальність, якщо вона неприємна. Не можна ображатися на правду, якщо вона ранить. Ми повинні думати і говорити про те, що може бути і як цього уникнути. І вірити в те, що завжди залишається один фактор, який може в будь-яку секунду зламати всі прогнози і розрахунки. Це - український народ. Ми здатні створити успішну сильну країну. При всіх наших недоліках ми вміємо дивувати скептиків. І я вірю, що зможемо і цього разу.

Автор: політик і громадський діяч Олександр Клименко


Наверхнаверх