logo
dollar
euro

У Москві судять найстаршого українського "шпигуна" - полтавського пенсіонера Юрія Солошенка

10:16 23.01.2018 eye 516
У Москві судять найстаршого українського "шпигуна" - полтавського пенсіонера Юрія Солошенка

Про це повідомляє російська служба ВВС. ФСБ, начебто, закидає Солошенку, що він планував вивезти з Росії на територію України якесь новітню зброю "на вантажівці".

Судовий процес у справі 73-річного пенсіонера з Полтави проходить сьогодні,  в понеділок 5 жовтня, в Московському міському суді. Юрій Солошенко - найстарший у списку "українських політв'язнів", які, за твердженням МЗС України, містяться в російських в'язницях за політичними звинуваченнями.

ФСБ звинуватила Солошенко в шпигунстві проти Росії, за що за статтею 276 кримінального кодексу йому загрожує від 10 до 20 років тюремного ув'язнення. Суд розгляне справу в закритому режимі, як повідомлялося, без попередніх слухань, відразу по суті.

Протягом десятків років Солошенко був директором полтавського заводу "Знамя" - частини оборонного комплексу СРСР, яка виготовлялв електровакуумні компоненти для радіоелектронного зброї. Після розпаду Радянського Союзу керівництво заводу підтримувало його роботу в основному за рахунок замовлень Росії. У 2010 році Юрій Солошенко вийшов на пенсію, а завод "Знамя" практично закрився.

Претензій до діяльності Солошенко на посту директора російські спецслужби не пред'являли, а заарештований пенсіонер був у момент крайнього загострення відносин Москви і Києва - 5 серпня 2014 року, коли приїхав до столиці Росії на один день.

Як стало відомо з його розповіді рідних, Юрій Солошенко поїхав до Москви на запрошення свого давнього російського колеги по роботі в "оборонці" - щоб за винагороду провести тестування якогось устаткування. У Москві Солошенко був одразу затриманий співробітниками ФСБ.

Приаускається, що московський знайомий спеціально "виманив" екс-директора полтавського заводу до Москви і передав його ФСБ, яка в період загострення відносин Росії з Україною завела серію кримінальних справ на українців по різних звинуваченнях - від екстремізму та участі в чеченській війні на початку 90- х до шпигунства і підготовки терактів.

Понад півроку український консул не мав доступу до затриманого, що стало однією з причин ноти українського МЗС, врученої в Києві російському послу.

За цей час у Солошенко змінилося кілька адвокатів, він один раз отримав право побачення зі своїм сином і відправив родині кілька листів. Дзвонити по мобільному телефону підслідному не дозволяють. За свідченням правозахисників, скарг на умови утримання в камері  СІЗО у Солошенко немає.

Кілька разів Московський міський суд подовжував утримання пенсіонера під арештом.

Подробиці справи закриті, оскільки воно має гриф секретно. За даними правозахисників, в кримінальній справі Солошенко чотири томи (це небагато) і в ньому імовірно говориться, що він планував вивезти з Росії на територію України якесь новітню зброю "на вантажівці".

Сам Солошенко стверджує, що у нього був зворотний квиток на поїзд в той же день, коли він приїхав до Москви, і він навіть залишив у вагоні свої особисті речі. За словами сина, у листах із СІЗО 73-річний Солошенко пише, що боїться більше не побачити своїх дітей та онуків.

Він не визнає себе винним, називає себе патріотом і України, і Росії, і написав численні прохання - у тому числі прохання про помилування, адресований президенту Росії Володимиру Путіну. До вироку суду, проте, помилування в Росії неможливо.

За словами правозахисниці Зої Світловий, сини обвинуваченого за порадою адвоката вже отримали в українських органах влади і передали в Москву лист про те, що українська сторона готова обміняти Солошенко на когось із затриманих на Україну російських громадян.

МЗС України вніс Юрія Солошенко в список з 11 українців, які утримуються в СІЗО і в'язницях і яких Київ вважає політв'язнями . Українська волонтерська організація "євромайдан SOS", яка веде міжнародну кампанію за звільнення в'язнів, вважає, що цей список далеко не повний.

У вересні цього року міністр закордонних справ України Павло Клімкін не виключив можливість обміну затриманих в Донбасі російських солдатів на українських політв'язнів.


Наверхнаверх