logo
dollar
euro

Полтава в рейтингах: жити вже не комфортно, вести бізнес ще можна

10:01 27.07.2013 eye 1812
Полтава в рейтингах: жити вже не комфортно, вести бізнес ще можна

Журнал "Фокус" оприлюднив цьогорічний рейтинг найкращих для життя міст України. Із міст Полтавщини в ньому фігурує лише Комсомольськ на 27 місці. Полтави у переліку 50 кращих немає.

Найкращим містом для життя в Україні "Фокус" цього року визнав Вінницю. На другому місці – Київ, на третьому – Івано-Франківськ, на четвертому – Чернівці , на п’ятому – Львів. Видання оцінювало міста за 14 різними критеріями. Серед них: кількість населення, динаміка чисельності населення, рівень злочинності, бюджет, прибутки, безробіття, освіта, ділова активність, інфраструктура, культура, комунальні послуги, нерухомість, медичні послуги, екологія та туристична привабливість. Ні за одном з них лідер рейтингу - місто Вінниці не набрала максимальних балів. Однак, у більшості категорій оцінювання місто посіло високі місця. Першість, зокрема, Вінниця отримала завдяки порівняно високому приросту населення за рахунок перевищення народжуваності над смертністю, достатньо високому рівню ділової активності і низькому рівню безробіття тощо.

Коли ж "Фокус" розпочинав у 2007 році оцінювати якість життя в містах України, Вінниця посідала лише 49 місце. Зате Полтава була на досить висковому 10, Миргород – 24, Кременчук – 33. У 2008 році Вінниця піднялася до 37 місця, а Полтава спустилася на 19 місце у загальному рейтингу, але була 5 серед міст с кількістю мешканців від 250 000 до 500 000. У 2009 році Вінниця вже піднялась до 19. Полтава теж піднялась до 15, зате вилетіла  з п’ятірки кращих у своїй категорії. Того року Кременчук посів 26 місце, а Миргород  – 27. У 2010 році Вінниця була вже на 9 місці, а Полтава – на 20. Комсомольськ посів 32 місце, Миргород – 46, Кременчук – 53. У 2010 році Вінниця спустилася на 14 сходинку, а Полтава піднялась до 17. Комсомольськ опинився на 48 місці, Кременчук  – на 52. У 2012 Полтава ще була у рейтингу 21. Вінниця випереджала її тільки на 27 балів і посідала 20 місце. Із міст Полтавщини в рейтингу-2012 утримався, як і цього року, лише Комсомольськ. У 2013 році Полтава не просто спустилася сходинками рейтингу, вона вилетіла з нього. Отже, на думку сторонніх спостерігачів, Полтава занадто помітно  деградувала за усіма критеріями оцінки.

Не тільки "Фокус" проводить оцінювання міст України. Український "Forbes" теж  опікується рейтингами. Зокрема, "Forbes" обирає найкращі міста для бізнесу. І в такому рейтингу цього року Вінниця відзначилась і піднялась до 6 місця. "Forbes"  назвав Вінницю одним із лідерів за темпами зростання середньої зарплати і обсягів реалізації промислової продукції. І зазначив, що у плані впровадження різних інновацій, у тому числі системи електронного управління, Вінниця може слугувати прикладом не лише для інших обласних центрів, а й для столиці. І, до речі "Forbes" наголошує, що, наявність Wi-Fi в трамваях не робить місто інфраструктурно привабливим. У Полтави із системами електронного управління та іншими інноваціями такого типу справи, якщо чесно, на низькому рівні. Візьмемо хоча б те, що багато місцевих владних і навколовладних структур не мають навіть веб-сторінок, а якщо такі і є, вони жахливі і не містять важливої і корисної інформації. Зокрема це стосується управлінь культури, освіти міськвиконкому,   сім'ї молоді та спорту, міськради та міськвиконком та й інших.

Минулого року Полтава в рейтингу "Forbes" була 7. І тоді журнал так описав її бізнесові можливості: "Ви плануєте інвестувати в Полтаві. З ким домовлятися? Проекти, що передбачають створення більше 100 робочих місць, обговорюються в кабінеті губернатора Олександра Удовіченка. Дрібнішими проектами займаються мер Полтави Олександр Мамай і його заступник В'ячеслав Стеценко. Місцеві підприємці скаржаться, що після перемоги Мамая на виборах восени 2010-го "розцінки" на схвалення проектів підвищилися майже вдвічі. Торік міський очільник активно повертав в муніципальну власність ділянки, які, на його думку, були здані в оренду девелоперам і рітейлерам на невигідних для міста умовах. Найбільшим трофеєм комунального підприємства "Полтава-сервіс" стала ділянка під Центральним ринком. Замість амбітних програм розвитку міста, прийнятих двома попередніми мерами, Мамай зосередився на хлібі насущному. Опоненти критикують його за видачу гречки пенсіонерам. Є і плюси. На відміну від попередників власник великого агрохолдингу "Інтер-Агро" Мамай не має нічого проти зовнішніх інвесторів. Бізнес в Полтаві перестав бути привілеєм закритого клубу місцевих старожилів. Представники аграрної та девелоперської галузей відчувають себе в місті комфортно". Отже, так писав "Forbes" минулого року. Цього року, як бачимо ставки Полтави у бізнес-привабливості знизились.

Ці рейтингові показники Полтави на своїй шкурі відчувають мешканці міста. Воно стрімко втрачає привабливість та комфортність. І, як бачимо, величезну роль в цьому відіграють самі полтавці та їх виборчі уподобання. Як кажуть, бачили очі, що купували – їжте, хоч повилазьте.

До речі, мер Вінниці – обласного центру, який стабільно зростає у рейтингах, Володимир Гройсман у 2010 році переміг на виборах під прапором "Совісті Укрвїни", однак, залишився безпартійним. У 2006 році йому було 28 і тоді його вперше обрали міським головою Вінниці. Він є віце-президентом Асоціації міст України, з якої Олександр Мамай, змінивши "Совість України" на "Партію регіонів", цього року Полтаву вивів. Залишається тільки дивуватися гнучкості української совісті.


Наверхнаверх