logo
dollar
euro

Жіночий і чоловічий алкоголізм - в чому відмінність?

7:27 19.01.2018 eye 983
Жіночий і чоловічий алкоголізм - в чому відмінність?

Нові дослідження доводять, що алкоголізм призводить до неврологічних пошкоджень у жінок набагато раніше, ніж у чоловіків. А значить, постає питання про те, що жіночий і чоловічий алкоголізм вимагають різного лікування за статевою ознакою.

Вчені за останні десятиліття виявили сумну статистику - розрив між показниками алкогольної залежності у жінок і чоловіків надзвичайно зменшився. У 80-х роках XX століття на 1 жінку з алкогольною залежністю доводилося 5 чоловіків. До 2002 року дослідники привели нові дані: на 10 жінок з алкоголізмом фіксується вже 25 чоловіків-алкоголіків. Скорочення цього розриву стає тенденцією.

Але найбільше вчених стала турбувати необхідність дослідження різної реакції на алкогольну залежність жінок і чоловіків. Це може, у свою чергу, впливати на явне скорочення різниці статистики алкоголіків різних статей.

Claudia Fahlke, дослідник Факультету психології університету Ґетеборґ в Швеції, в 2012 році підготувала важливу наукову статтю про алкоголізм. Разом із колегами вона виявила, що здатність алкоголю скорочувати нейротрансмісію серотоніну була телескопічною у жінок з алкоголізмом у порівнянні з чоловіками-алкоголіками, - інформує http://addiction.com.ua/. Інакше кажучи, жіночий алкоголізм, що триває 4 роки, і чоловічий алкоголізм, "зі стажем" 14 років, дають однакові показники зниження активності серотоніну в обох групах підлог. Зниження активності серотоніну впливає на емоційну регуляцію, на самоконтроль і розсудливість.

Жіночий алкоголізм вивчила і Карла Ґрін з Північно-Західного Центру Дослідження (Kaiser). Вона переконана, що жінки, які мають залежність, частіше страждають від порушень психічного здоров'я. Серотонін пов'язаний з депресією, і алкоголізм має зв'язок з депресією. У жінок, як показують дослідження, алкогольна залежність швидше призводить до депресивного стану.

Раніше доводилося, що жінки хмеліють від меншого обсягу алкоголю, ніж чоловіки. Причина тому - дефіцит особливого ферменту слизової шлунка (алкогольдегідрогенази), що розщеплює алкоголь. Так, наприклад, вже після 2-х доз пива рівень алкоголю в крові жінки перевищить допустимий рівень. Було доведено і більш швидкий розвиток цирозу печінки у жінок.

Відбулося дослідження і тенденцій в лікування жінок від алкогольної залежності. Результати 12-тижневого спостереження показали однаковий ефект лікування в змішаних терапевтичних групах і чисто жіночих. Але важливим виявився наступний етап. Дослідники порівняли жіночу групу і змішану через півроку. Виявилося, що вихідці з жіночих груп були менш схильні рецидиву алкоголізму, ніж їх соратниці зі змішаної групи. У жіночих групах пацієнтки з великим бажанням ділилися особистою інформацією, і зв'язок з поведінкою була більш явною, особливо для рішучих жінок.

Як виявилося, жіночий алкоголізм вимагає більш тривалого часу лікування, ніж чоловічий. До того ж, жінки повинні починати лікування на 4 роки раніше, ніж чоловіки. Ще одним висновком аналізу ситуації став факт того, що жінки частіше йдуть з проблемою алкогольної залежності до фахівців первинної медико-санітарної допомоги, а не на спеціальні програми по зловживанню психоактивними речовинами.

Можливо, жіночий алкоголізм і не вимагає повного поділу лікування по статі. Багато в чому жінки і чоловіки однаково реагують на лікування від алкоголізму. Але важливо виділити групу жінок особливого ризику, яким необхідно специфічне лікування. До цієї групи мають увійти вагітні, жінки з розладом харчової поведінки, жінки, що піддавалися насильству з боку чоловіків. Цим жінкам вузьконаправлене гендерна лікування зможе запропонувати більш широкий спектр послуг.

Отже, жіночий алкоголізм відрізняється в лікуванні від чоловічого як з причин вродженої біохімії, так і за соціокультурними причинами. Жінки частіше піддаються сексуальним, емоційним, фізичних травм, більш навантажені вихованням дітей, доглядом за ними. Тривожність, депресія, самогубство частіше зустрічаються серед жінок. Гендерна відміну на цій підставі виходить на перший план у порівнянні з фізичними особливостями жіночого організму.

Вчені продовжують шукати способи перемогти жіночий алкоголізм, який переживає справжній "вибух" показників. Будемо сподіватися на їх успіх.


Автор: Олена КОСТЕНКО
Наверхнаверх