logo
dollar
euro

58% мешканців Лубенського району Полтавщини п’ють воду з колодязів, половина з яких небезпечні через нітрати

6:30 31.07.2015 eye 275

У Лубенському районі централізованим водопостачанням користуються близько 14 тисяч людей, а це  –  42% населення. На Лубенщині  функціонує 18 водогонів. За останні 3 роки побудований новий водогін у с. Терни, Солониця, розширена мережа водогону у с. Засулля, Калайдинці.

Однак близько 20 тисяч людей користується водою з шахтних колодязів. Половина з них не відповідають вимогам за вмістом нітратів у воді. Отже, близько 10 тисяч людей  вживають воду, що може викликати онкологічні захворювання. Для дітей віком до 1 року така вода небезпечна з огляду на загрозу гострих отруєнь, які при несвоєчасному лікуванні призводять до смерті. Майже вся вода з шахтних колодязів  має перевищення по жорсткості, а це солі кальцію та магнію, що призводить до захворювання серцево-судинної системи, сечо-жовчокам’яної хвороби.

Про це повідомляє начальник Лубенського міжрайонного управління головного управління Держасанепідслужби у Полтавській області Григорій Назаренко. Інформація розміщена на сайті Лубенської РДА.

Щоб  попередити отруєння дітей нітратами, в районі  діє система попередження вживання дітьми до 1 року води з перевищеним вмістом нітратів. У цій системі задіяні всі медичні працівники – від фельдшерів до педіатрів. Вода шахтних колодязів, якими користуються вагітні та діти до 1 року, досліджується санепідслужбою безкоштовно на вміст нітратів.  За півроку проведено 91 дослідження,  29 з яких виявили невідповідність нормам за вмістом нітратів. У випадках їх перевищення вирішується питання про забезпечення дітей якісною водою. Такі заходи є ефективними,  про що свідчить відсутність отруєнь дітей  нітратами в останні роки.

Посадовець повідомляє, що вода  з водогонів міста та району в основному відповідає вимогам Державного стандарту, хоча  перестороги є тем, де проводиться  хлорування.  Хоча це найефективніший і найоптимальніший спосіб знезараження, але, окрім, неприємного запаху, хлор, вступаючи в реакцію з деякими органічними речовинами, утворює так звані тригалометани – канцерогенні сполуки, які вкрай шкодять організму людини. У водопроводах Лубенщини вода інколи містить більше допустимого фтору, хлоридів, заліза (перевищення незначні – на 20-25%, але є). У домашніх умовах можливе покращення якості води лише за допомогою правильно встановлених фільтрів. Незважаючи на всі недоліки водопровіна вода має переваги перед водою шахтних колодязів.

Григорій Назаренко  зазначає,  що треба шукати можливості для будівництва нових і розширення існуючих водогонів на селі. Альтернативою можуть бути трубчасті колодязі, вода в яких має дещо кращі показники за вмістом нітратів та жорсткості.


Наверхнаверх