logo
dollar
euro

У Полтаві читали книги прямо на бруківці

11:33 22.07.2013 eye 523
У Полтаві читали книги прямо на бруківці

Незалежне мистецьке об’єднання "Magnum Opus" 20 липня провело перший у Полтаві масовий перфоманс - "33 літхвилини".

Один зі співавторів, Роман Повзик, полтавський поет розповів, що ідея заходу виникла під впливом акції протесту проти дій уряду, що відбулася у Туреччині наприкінці червня цього року. Однак у Полтаві ніхто не протестував; учасники перфомансу поставили собі за мету почитати добру книгу і звернути увагу оточуючих до читання. За словами однієї з учасниць події, перфоманс дозволив їй пережити щось на зразок єднання свідомості з рештою однодумців через читання.

Відповідно до назви, перфоманс тривав 33 хвилини і завершився о 16:33. Учасники читали книги різних авторів: Річарда Баха, Ґеорґа Оруела, Марі-Лори Піки, Сашка Ушкалова, Харукі Муракамі, Михайла Булгакова та багатьох визнаних класичних та сучасних письменників. Більшість учасників читали сидячи: прямо на бруківці, на покривалах, на карематах і навіть на велосипедах.

Зі слів Анни Єгорової, співавтор перфомансу, "33 літхвилини" минули з користю.

"Цей літперфоманс — чудова спроба нагадати людям про те, що книга — перше з джерел мудрості, — стверджує Анна. — Щодо мети — вона, авжеж, не одна, — додає поетеса. — Таким заходом ми хотіли звернути увагу громадськості на популярність читання, створити незабутню атмосферу спільноти однодумців, організувати нестандартну для Полтави подію, у якій взяли б участь усі небайдужі; для себе ж — ми впевнилися в тому, що працюємо не намарне, що наші заходи справді подобаються людям і що вони готові підтримувати наші творчі ідеї. Загалом перфоманс перевершив мої сподівання як кількісно, так і якісно: приємно, що було стільки людей, і вони справді мали певну ідею, а не просто прийшли споглядати захід. Ми досягли мети — люди досить часто запитували, що тут відбувається і як можна долучитися. Тому, я думаю, що такі "перфоманси" ми влаштовуватимо регулярно, і триватимуть вони надалі більше, ніж 33 хвилини".

Наразі така форма мистецтва як перфоманс набирає обертів в усьому світі. Причин цього декілька, зокрема і те, що перфоманс дозволяє залучити не одне і не два органи чуття, а практично всі, адже це така форма мистецтва, де твором вважають дії автора, за якими глядачі спостерігають у режимі реального часу. До перформансу можна віднести будь-яку ситуацію, що включає чотири базові елементи: час, місце, тіло художника і ставлення художника та глядача.

Вперше слово "перформанс" було застосовано композитором Джоном Кейджем в 1952 році до свого твору-дії "4'33"" (що дало назву і часові рамки його заходу). Протягом всього "виконання" твору жоден інструмент не видавав звуків, тобто запала суцільна тиша.

Незалежне мистецьке об’єднання "Magnum Opus" займається культурними подіями у Полтаві, і вже не вперше проводить мистецькі акції. До організованих і співорганізованих об’єднанням подій належать "Мегамарш у вишиванках  (Полтава)", кінофестиваль "Відкрита ніч" та численні літературні читання, творчі зустрічі, у тому числі і з відомими в Україні письменниками (зокрема з Павлом Коробчуком, Любком Дерешем).


Наверхнаверх