logo
dollar
euro

Кременчук зганьбиться символом окупації України та імперських амбіцій Росії?

10:33 08.05.2015 eye 679
Кременчук зганьбиться символом окупації України та імперських амбіцій Росії?

Кременчуцька міська влада дозволить одягти ветеранам Кременчука георгіївські стрічки, про це повідомляє місцеве видання "Програма Плюс".

Таке оголошення за результатами таємної наради з правоохоронцями на апаратній нараді в мерії оприлюднив перший заступник міського голови Віктор Калашник.

Довідка: Спроби утвердити гвардійську стрічку під назвою "георгіївська" як символ перемоги над нацизмом розпочалися 2005 року в Росії. З ініціативи державної інформаційної агенції "РИА Новости" стартувала однойменна акція. За її задумом, вона мала стати символом Перемоги, а також пов’язати радянську історію з військовою славою дореволюційної та сучасної Росії.

Ототожнення георгіївської та гвардійської стрічок у ході акції стало, по суті, спробою монополізувати перемогу над нацизмом, представити її як суто національну російську. Вклад інших народів, у тому числі, й українського, нівелюється. Цілком однозначно подібну трактовку озвучив уряд РФ у особі прем’єр-міністра В. Путіна 2010 року, коли заявив про виключну роль росіян та Росії у Великій Вітчизняній війні.

Таким чином, чорно-оранжева стрічка використовувалася у символіці Російської імперії, білогвардійському русі, радянських нагородах наприкінці та після Другої світової війни, а також у сучасних російських відзнаках. У всіх випадках вона символізувала, у першу чергу, силу та міць російської армії, велич держави.

Факти використання її російськими націоналістами, що воювали на стороні нацистів, не дозволяють говорити про виключну "антифашистську" спрямованість. Георгіївська стрічка є, перш за все, елементом російської національної символіки, вираженням складної долі російського народу в ХХ столітті. Так само, як і триколірний прапор, і Андріївський стяг.

Тож вважати її абстрактним символом Перемоги над нацизмом не можна. За такого підходу величезні жертви українського народу (як і інших народів колишнього СРСР) та активна участь у боротьбі з Третім Рейхом виглядають другорядними та знеціненими.

Із довідки, підготовленої кандидат історичних наук, доцент В.С. Гвоздиком, кандидат історичних наук, доцент Ю.П. Князьковим, кандидат історичних наук, старший викладач О.Ф. Штейнле, розміщеної на офіційному веб-сайті Українського інституту національної пам'яті.


Наверхнаверх