logo
dollar
euro

Чи стане Полтавщина схожою на Польщу?

22:35 09.12.2019 eye 732
Чи стане Полтавщина схожою на Польщу?

Для багатьох українців шлях до Євросоюзу пролягає через Польщу.

Йдеться не лише про поїздки на заробітки чи навчання, а й про всебічну підтримку, яку надає Україні її найближча сусідка. Проте співробітництво між нашими країнами має формуватися не лише на найвищому рівні, а й "знизу", шляхом залучення територіальних громад. Принаймні, у цьому переконували полтавських журналістів члени громадської організації "Польсько-Українська аграрна асоціація" на прес-конференції 19 березня.

Асоціація була створена півроку назад після поїздки в Республіку Польща представників  місцевого самоврядування, розповіла присутнім її голова Діана Баринова. Один з проектів, які нині реалізує ГО, називається "Ефективне господарство. Досвід Польщі – в Україну". Він має на меті налагодження співпраці між українськими та польськими аграріями й органами місцевого самоврядування. З 3 по 9 березня 2015 року фермери з Харківської та Полтавської областей побували з ознайомчим візитом у Польщі. Організаторами та партнерами заходу виступили Полтавська обласна рада, Генеральне Консульство Республіки Польща в Харкові, Регіональний центр міжнародних проектів та програм, Регіональний фонд підтримки підприємництва по Полтавській області та Полтавське відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.

Враженнями від поїздки поділився заступник голови Асоціації фермерів Полтавської області Василь Бурлака. Зокрема, він розповів про фабрику зі зберігання та переробки фруктів "Lubsad", яку шляхом кооперації створили 105 сільгоспвиробників Люблінського воєводства. Це дозволило не лише реалізувати вирощену продукцію, а й переробляти її, а значить, створити додаткові робочі місця. При цьому 60%  вартості комплексу становили внески самих сільгоспвиробників, а 40% – Євросоюзу. Отож сумніватися в доцільності вступу до ЄС не варто.

Та найбільше вразила українських фермерів підтримка польських сільгоспвиробників з боку держави і ЄС, програми виділення коштів на розвиток підприємств, придбання обладнання, устаткування, машин, механізмів.

- Якби українські фермери отримували такі дотації, то їм не потрібно було б і сіяти, – сказав Василь Бурлака.

8 років тому у Польщі відбулася децентралізація, про яку Україна лише мріє. Тепер місцеві громади вільно розпоряджаються зібраними податками. Подекуди сільські громади значно заможніші, ніж міські. Саме тому тут немає розбитих доріг чи занедбаних шкіл, лікарень.

- Як правило, успішні господарники в Україні – це ще й меценати, до яких повсякчас звертаються за допомогою органи місцевого самоврядування, навчальні заклади, односельці, – говорить генеральний директор Регіонального фонду підтримки по Полтавській області Ніна Кузьменко. – Наш фонд допомагає полтавським фермерам розробляти бізнес-плани та залучати кошти Євросоюзу, знайти роботу в Польщі, тож ми добре знаємо про їхні проблеми. У Польщі все інакше.

Згадуючи про поїздку, присутні розповіли, що полтавська делегація приходила на всі заходи з короваями, й це дуже схвально сприймали поляки. Та й загалом під час візиту вдалося домовитися про подальшу співпрацю, наприклад, про поставки до Польщі сільгосппродукції. А українські аграрії зацікавилися порівняно недорогою польською технікою, зокрема вживаною. Головне ж – тепер харківські та полтавські фермери прагнутимуть до європейських стандартів у роботі й повсякденному житті.

Комментарии

Оставить комментарий

Наверхнаверх