logo
dollar
euro

"І знесла курочка яєчко..."

15:14 10.12.2019 eye 904
"І знесла курочка яєчко..."

10 жовтня - Всесвітній день яйця. Це неофіційне свято всіх любителів кулінарних страв, одним з основних інгредієнтів яких є яйце. Відзначається він у другу п'ятницю жовтня.

У 1996 році в австрійській столиці - місті Відень, відбулася чергова конференція "Міжнародної яєчної комісії" (International Egg Commission). Делегати конференції визнали за необхідне встановити для яйця і його кулінарних похідних власне свято.

"Міжнародна яєчна комісія" стверджує, що існує більше десятка причин для святкування "Дня яйця". Чимало країн, особливо, де розвинене птахівництво, з готовністю підтримали цю ідею. З того часу нове свято стало по-справжньому "всесвітнім". З кожним роком дедалі більше країн беруть участь у святкових заходах, викликаючи інтерес засобів масової інформації і споживачів яєць.

Адже не секрет, що кожний із нас з дитячих років добре знає цей продукт. Варене яйце або приготовлена на швидку руку яєчня - невід'ємна частина сніданку і не лише. В яйці міститься цілий ряд необхідних для людини вітамінів і мінералів, зокрема: вітаміни А, D, Е, В3, В9, В12, холін, біотин, селен, кальцій, магній, цинк, залізо і фосфор. Продукт має чудові антиоксидантні властивості завдяки лютеїну, що міститься в жовтку, а також протипухлинну дію, зміцнює судини і серце, корисний для зубів і кісткової тканини. Вживання яєць - це чудова профілактика проблем із зором, катаракти - особливо. А користь яєць для вагітних жінок не викликає жодного сумніву, оскільки в них знаходяться всі необхідні для правильного розвитку плоду речовини. Яйця, як не дивно, мають низьку калорійність, а завдяки лецитину і холіну, сприяють виведенню жирів і холестерину з організму, що важливо для людей, які піклуються про свою вагу.

Включення до раціону яєць сприяє швидкому насиченню, яке триває довше, ніж якби ви отримали ті самі калорії, наприклад, з бутербродів. Але останнім часом багато лікарів-дієтологів мусують питання про користь і шкоду яєць. Головним аргументом проти вживання цього продукту є холестерин, який міститься в яєчному жовтку. Наскільки ж виправдана відмова? Надлишок холестерину в організмі може призвести до закупорки судин, виникнення інфаркту та інсульту. Проте, всім відомо, що холестерин в обмеженій кількості потрібний для серцево-судинної системи. Кожне яйце дійсно містить 200 мг холестерину і 5 г жирів. Але спеціалісти стверджують, що споживання яєць не пов'язане з рівнем холестерину в крові. Почнемо з того, що печінка людини виробляє у кілька разів більше холестерину, ніж можна з'їсти з десятком яєць. Холестерин потрібний організму для підтримання імунних функцій і для вироблення ряду гормонів (наприклад, тестостерону). Але все це так званий "хороший" холестерин.

"Поганий" холестерин підвищується при споживанні надмірно жирних, багатих на легкозасвоювані вуглеводи продуктів із низьким вмістом клітковини, вітамінів і мінералів. І унікальність курячого яйця полягає в тому, що яєчний холестерин міститься тільки в жовтку. Він не такий шкідливий, оскільки врівноважується речовиною, що міститься в цьому продукті, - лецитином, який окрім утилізації жирів і того самого шкідливого холестерину, живить нервові клітини. Тому, якщо у вас нормальний рівень холестерину, то можна з'їдати по одному яйцю на день, а якщо - високий, то не рекомендується більше 2-3 штук на тиждень.

І також хочеться нагадати, що яйце - один з універсальних продуктів, які використовуються в кулінарії. За допомогою яєчних білків ми робимо повітряні безе, витончені бісквіти, з жовтків готуємо соуси і майонези. Але перед тим, як розбити, обов'язково слід промити яйце в гарячій воді, щоб позбавитися від мікроорганізмів.


Наверхнаверх