logo
dollar
euro

Саджаємо восени, щоб милуватися красою навесні

15:02 01.10.2014 eye 1594

Без весняних кольорів немає, мабуть, жодної садиби. Секрет популярності цих цибулинних рослин полягає в особливих декоративних властивостях.

Крім того, вони досить невибагливі. Дрібноцибулинні шафран, мускарі, проліски, галантуси (підсніжники) і великоцибулинні тюльпани, гіацинти, нарциси та інші одними з перших радують нас, сповіщаючи про настання теплих днів. Чудово виглядають квітучі шафрани чи яскраво-червоні та жовті тюльпани на зеленому газоні. І особливо тішать око квіти, що ростуть групами. Їх, як правило, висаджують асиметрично. Для бордюру - рядами, а кам'янисту гірку краще прикрасити невисокими дрібноцибулинними рослинами.

Садіння цибулинних треба продумати так, щоб після закінчення цвітіння непривабливі частини рослин були візуально приховані багаторічниками або однорічниками, що мають більш пізні терміни цвітіння. Відкладати садіння не треба, оскільки дрібноцибулинні до заморозків мають укорінитися. Для цього більшості цих рослин потрібно 2-3 тижні. Звідси і роблять розрахунок, виходячи з того, коли у вас настає період стабільних морозів.

Не забувайте, що всі дрібноцибулинні утворюють багато діток і досить швидко розростаються. Тому для "групок" садити їх бажано щільно, інакше доведеться чекати 2-3 сезони, поки цибулинки дадуть своє численне потомство. А якщо садити негусто, щоб залишалося місце для утворення дочірніх цибулинок, то в цьому разі не треба буде викопувати квіти кілька років, поки їм не стане тісно на відведеному місці. Проте в перший рік цвітіння буде негустим. Але якщо ви все ж таки посадили цибулинки щільно, щоб першої ж весни побачити красиві квітучі галявинки, то тоді ділити гнізда доведеться щороку. Коли цього не робити, то в тісноті квіти стануть помітно дрібнішими.

І ще одна суттєва обставина: глибина садіння. У середньому, для дрібноцибулинних, вона становить 10 см, причому діток треба садити на меншу глибину, ніж дорослі цибулини. Для конкретних рослин можна орієнтуватися на рекомендовані фахівцями норми (глибина садіння наведена для дорослих цибулин): шафрани, гадючі цибульки, іржі, еритронії - 8 см; проліски(сцила), хіонодокси, галантуси (підсніжники) - 10 см; білоцвіт, пізноцвіт (колхікум) - 15 см.

У великоцибулинних глибина садіння цибулини така: в рихлу землю - 3 висоти, в щільну землю - 2 висоти розміру цибулин. До речі, і потреба у волозі у різних видів різна. Проте всі вони потребують хорошого поливу після пересадки. Від цього залежить якість їх вкорінення.

А якщо восени висаджувати цибулини з інтервалом 5-7 днів, то навесні можна отримати клумбу, що безперервно цвіте місяць, а то й довше. Можете сміливо використати цибулини одного виду і сорту, термін садіння розмежує час їх цвітіння.

Перед садінням обов'язково обробіть цибулини фунгіцидом, особливо для новопридбаного посадкового матеріалу. Щоб не наражати рослини на небезпеку зараження і зберегти власний посадковий матеріал, краще висадити їх на нове місце. Воно має бути сонячним, недоступним для сильних вітрів, з невисоким рівнем грунтових вод і родючим водопроникним грунтом. Пам'ятайте про рівень кислотності: цибулинні люблять слабокислі або нейтральні грунти.

З приводу того, в яку землю висаджувати цибулинні, існують різні думки. Одні вважають, що грунт треба глибоко перекопати перед садінням, інші - не розпушувати землю, а зробити сапою борозенки і в них посадити, щоб денце цибулини впиралося в щільний шар грунту. І чим же відрізняється один спосіб від іншого? Вважається, що якщо клумбу під посадку перекопати на глибину лопати, то цибулинам буде легко прорости в рихлу землю. Однак, якщо цибулина посаджена і вже пустила корені, то дуже важливо їх не турбувати. А перекопаний грунт, просочившись вологою, поступово осідає, піднімаючи корені нагору. В результаті - ризикуємо отримати ослаблену рослину з пізнім розвитком і цвітінням. Але, якщо цибулини висадити на щільний грунт, цього не станеться. Тому вирішувати вам.

Буває так, що заморозки вже на порозі, а ви ще не висадили цибулинні. Не хвилюйтеся, їх ще можна посадити: попереду кілька відлиг, за час якої земля достатньо прогріється, щоб вони встигли пустити корені. Якщо грунт не промерз на глибину садіння - це спосіб для тих, хто хоче отримати раннє весняне цвітіння.

Коли цибулинні вже дали паростки, і несподівано стало по-зимовому холодно, їх просто треба вкрити. Ялинове гілля, сіно, солома, опале листя - підійде все, що є під рукою. Це не стосується паростків нарцисів і тюльпанів, вони чудово перезимують під снігом.

І не забувайте, що зимуючі у відкритому грунті цибулини треба берегти не лише від морозу. Їм також шкодить як надмірна сухість грунту, так і контакт з близько розташованими грунтовими водами. Але, якщо все ж довелося висадити цибулини в те місце, де високий рівень грунтових вод, то на зимовий період постарайтеся, щоб атмосферні опади не змогли підібратися до ваших майбутніх клумб. Тобто накрийте цю ділянку плівкою, щитом, листом профілю - чим зможете. Такий метод називається суха зимівля.

Треба врахувати й те, що краще зимують цибулини, які ростуть на постійному місці не один рік. Тому не варто щороку викопувати тюльпани, шафран, нарциси та інші цибулинні. Вони можуть рости без пересаджування 3-4 роки, цей період аж ніяк не позначиться на розмірі рослини, тривалості і якості цвітіння.


Наверхнаверх