logo
dollar
euro

"Форум видавців" у Львові очима полтавця

12:01 16.09.2014 eye 1549
"Форум видавців" у Львові очима полтавця

Протягом п’яти днів Львів був центром культурного паломництва українців та гостей із 23 країн. А все тому, що 10-14 вересня столиця Галичини вже у 21 раз приймав "Форум видавців" – найбільший український книжковий ярмарок та один з наймасовіших літературних подій в Східній Європі.

Виникало багато питань, чи доцільно проводити цей проект, зважаючи на події, що відбуваються на Сході. Але чи не культура рухає, зміцнює і творить майбутнє країни?

Львівські вулиці та площі задихалися від туристів, які приїхали фотографуватися не на тлі витонченої архітектури, а щоб потрапити на світлини з улюбленими письменниками, почути лекції від кращих літературознавців і політиків, заполонити свої блокноти автографами і витратити всі гроші на новинки літератури.

Форум з кожним роком стає все глобальнішим і дарує ще більше цікавинок. Це і заходи, серед яких: міжнародний літературний фестиваль, книжковий ярмарок, урочиста церемонія вручення книжкової премії "Найкраща книга Форуму-2014", фестиваль дитячого читання "Книгоманія", благодійна акція "Третій вік: задоволення від читання", фестиваль "Молода Республіка Поетів", "Ніч поезії і музики", Львівський бібліотечний форум.

Це і спеціальні гості: Міленко Єрґович (Хорватія), Тімоті Снайдер (США), Януш Гловацький (Польща), Людмила Уліцкая (Росія), Мустафа Джемілєв (Україна), Рефат Чубаров (Україна), Лявон Барщеускій (Білорусь), Паскаль Брюкнер (Франція). Українське письменство було представлене іменами й творами Сергія Жадана, Оксани Забужко, Юрка Іздрика, Павла Коробчука, Дмитра Лазуткіна, Катерини Бабкіної та іншими.

Поезія у форматі Twitter
Загалом на Форум видавців завітало понад 300 авторів з України та з-за кордону, а саме: з Австрії, Австралії, Албанії, Білорусі, Болгарії, Боснії і Герцеговини, Грузії, Італії, Ісландії, Канади, Македонії, Німеччини, Нової Зеландії, Норвегії, Польщі, Росії, Сербії, Словаччини, США, Угорщини, Фінляндії, Хорватії, Швейцарії, Швеції та Чехії.

Програма цього року була як ніколи насичена, адже провести понад тисячу заходів за 5 днів – не так вже й просто, тому до Форумі було залучено понад п’ятдесят локацій. А задля того, аби смаки книжних гурманів були втамовані, на Форум запросили більше, ніж 200 видавництв різного спрямування.

Лише в ці дні на вулицях Львова можна було побачити спокійно мандруючих містом музикантів, письменників, поспілкуватися з ними тет-а-тет, чи випити разом кави. Чи не кожен перехожий мав на собі бейджик з написом "преса", "автор", чи "учасник". Здавалося, що весь Львів у середу набрав у груди мистецького повітря, а вже в неділю одним подихом дмухнув так, що потяги, літаки, автобуси рознесли цю атмосферу до всіх куточків України, ближнього й дальнього зарубіжжя.

Приємно, що цей вітерець поїхав до Полтави потягом Львів-Харків, в якому додому поверталися представники НМО "Magnum Opus", а саме Анна Єгорова, Анна Ютченко, Катя Кролевська, я та Роман Повзик. Журнал "Українська культура" став ініціатором проведення поетичних читань за участі молодих письменників. Окрім цього, Анна Ютченко та Роман Повзик стали фіналістами конкурсу "Молода Республіка Поетів". А також Роман долучився до презентації книги "Євромайдан: хроніки в новелах", ставши автором однієї з новел, і взяв участь у зустрічі резидентів проекту "Станіславський феномен".

Тож Україна ще довго шумітиме, згадуючи чудові дні та ночі Форуму видавців, а Полтава стає все яскравішою на культурній карті нашої держави.


Наверхнаверх