logo
dollar
euro

Неякісний одяг може призвести до біди

8:30 06.08.2014 eye 1710
Неякісний одяг може призвести до біди

Ще задовго до кінця літа чимало матусь помітили, що значна половина футболочок, шортів та маєчок, куплених дітям, швидко зносилися, причому багатьом із них виявилося достатньо й одного - двох праннів, аби назавжди втратити колір та форму. Та набуття непривабливого зовнішнього вигляду – це ще найменше лихо, якого може завдати неякісний одяг. Гірше, коли він викликає подразнення шкіри, алергію, чи не дай Боже, провокує серйозні захворювання. А це цілком можливо, коли відповідну продукцію виготовлено з порушенням технології та використанням токсичних складових.

Обирайте сертифіковане!

Симпатичне дитяче вбрання часто містить неприпустимо високий відсоток хімічного волокна, котре шкодить здоров’ю дитини. До того ж при його виробництві використовують шкідливі барвники і добавки.

У країнах Євросоюзу одяг перевіряють на відповідність вимогам нормативних документів, згідно з якими його виготовлено. Будь-яка цивілізована країна захищає власний ринок і споживача від небезпечної продукції, особливо, якщо вона призначена для дітей. В розвинених країнах світу товари, зазвичай, поділяють на дві групи: ті, що виготовляються для внутрішнього використання та для експорту в країни, що розвиваються. В першому випадку передбачаються жорсткі вимоги до якості і безпеки, в другому – виробник орієнтується на вимоги, які йому висуває замовник, а вона, зазвичай, одна – низька ціна.

На сьогоднішній день Україна відмінила обов’язкову сертифікацію одягу для дітей і навіть трикотажних виробів, які найбільш активно контактують з ніжною дитячою шкірою (трусиків, маєчок, носочків, колготочків тощо) та виробів для немовлят. Тож відтепер цю продукцію в добровільному порядку сертифікують лише найбільш добросовісні виробники, які дбають про свій позитивний імідж. Отже, якщо Ви хочете придбати саме їхню продукцію, звертайте увагу на наявність на споживчому маркуванні зображення трилисника з номером відповідного органу з сертифікації. Номер органу з сертифікації ДП "Полтавастандартметрологія» 035. Серед тих, хто сертифікує свою продукцію в добровільному порядку можна назвати ТОВ "Валері текс», ПКПП "Легком», ПП "Фламінго» (м. Комсомольськ).

На Полтавщині, перш ніж видати сертифікат відповідності, трикотаж направляють на дослідження до Випробувального центру Державного підприємства "Черкаський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» та в Державний випробувальний центр "Електромаш» ДП "Харківстандартметрологія», які акредитовані на проведення відповідних випробувань.

При проведенні випробувань трикотажного полотна експерти досліджують його сировинний склад, гігроскопічність (вбирання вологи, яке повинно бути максимальним у білизни та мінімальним у зимових та демісезонних виробів), здатність пропускати повітря та електризуватися (зазвичай, накопичує електричні заряди та погано пропускає повітря синтетика), стійкість пофарбування до різних фізико-хімічних впливів (прання, дії поту, сухого тертя). Крім того, в готових виробах також перевіряють відповідність лінійним розмірам після мокрих обробок, мінімально допустиме розтягування шва та, як уже зазначалося, число стібків у строчці, адже економія на нитках призводить до того, що готовий виріб з часом "повзе по швах».

Одяг буває смертельно небезпечним!

До речі, цікаво, що тканин, які взагалі не можуть виділяти шкідливі речовини, не існує! Навіть для 100%-ї бавовни допустима мінімальна кількість пестицидів, які можуть виділитися із самого бавовняного волокна, і формальдегіду, який застосовують для фарбування тканин. Але коли дитячий одяг якісний, шкода від мізерного залишку цих речовин зводиться нанівець після полоскання у звичайній воді.

Якщо продукцію сертифіковано, напис – "100% соttоn" дійсно гарантує, що у подібний виріб не додано синтетику, а порушення в тканині PH-балансу не стане причиною візиту його власника до дерматолога.

Справжню небезпеку приховує занадто яскраве, навіть їдке забарвлення трикотажу, якого часто досягають за рахунок шкідливих хімічних барвників. Деякі з них можуть містити важкі метали, які потім мігрують з тканин та накопичуються в організмі людини. Так звані азобарвники нерідко провокують алергію. Та найнебезпечнішою забарвлюючою речовиною поправу вважають ароматичний амін, при тривалому контакті обробленої нею тканини зі шкірою людини можливі найсерйозніші наслідки. Виявляється, що амін є одним з найсильніших канцерогенів, який провокує виникнення і зростання ракових пухлин. Тож серед можливих наслідків постійного носіння таких "канцерогенних" костюмчиків – рак сечового міхура або уретри. Тож якщо Ви помітили, що в спеку при тривалому контакті тканинини із спітнілою шкірою, на останній залишаються сліди від фарби, краще не ризикувати і відразу відправити таку річ на смітник.

Пестициди, які теж мають канцерогенні властивості, можуть довгий час зберігатися не тільки в грунті, а й в природній сировині (бавовна, льон, вовна). Вони мають шкіроподразнюючу та токсичну дію. Крім того сировину та вироби натурального походження інколи обробляють фунгіцидами та інсектицидами, аби їх не пошкодили міль та гризуни при зберіганні на складах та транспортуванні.

При виробництві окремих тканин передбачено використання текстильно-допоміжних речовин (наприклад, термореактивних смол - фенол-формальдегідних, меламіно-формальдегідних та інших), які не завжди повністю вилучаються з виробів і матеріалів на різних етапах технологічного процесу.

Уважно роздивіться, перш ніж купити!

Тож споживачам слід уважно читати інформацію на маркуванні продукції. Етикетка повинна містити усі необхідні реквізити: назву країни, назву та адресу виробника, товарний знак (за наявності), позначення нормативного документа, обов’язковим вимогам якого має відповідати виріб, найкраще, коли це ГОСТ або ДСТУ, назву виробу, його артикул, модель, розміри, вміст сировини, дату виготовлення, символи щодо догляду, інформацію щодо сертифікації товару (за наявності), штриховий код. Адже якщо підприємство зекономило навіть на етикетках, то вже про забезпечення якості мова взагалі не йде..

Найпростіший спосіб переконатися в якості обраної речі - це перевірити її шви. Високоякісне шиття практично непомітне. У речей поганої якості, шви, як правило, нерівні, вони зтягуються, нерівномірно прилягають до тіла. Такі речі прослужать недовго, та й виглядають вони дешево. При перевірці швів також варто звернути увагу на якість ниток, якими вони прошиті. В якісного одягу нитки ретельно підібрані не лише під колір, але й під тон та структуру матеріалу. Ну і звичайно ж, вони мають бути достатньо міцними і не рватися від будь-якого, навіть незначного механічного впливу.

Варто звернути увагу на підкладку, в добротної речі вона акуратно пришита, не виглядає з-під одягу і як правило, з натуральної тканини, а тому не електризується, а значить, не прилипає до колготок, не рветься й не жмакається.

На фірмових речах лейби, етикетки та ярлички мають бути не приклеєні, а пришиті. Дешеві китайські підробки, які маскуються під відомі бренди, навмисно змінюють букву у його назві, щоб безкарно продавати подібну продукцію довірливим покупцям.

Не варто купувати занадто яскраві речі, з практично "люменісцентним» забарвленням. Дитяча білизна взагалі має бути світлою – чим менше фарби на сорочечках чи повзунках, тим менша вірогідність подразнень на тільці дитини. На дотик виріб має бути м’яким та еластичним. Якщо трикотажне полотно оброблене за новітніми технологіями, то і після багатьох праннів, воно збереже свої споживчі властивості. Ну і останнє незмінне правило: кожну новопридбану дитячу річ варто хоча б прополоскати перед вдяганням, адже під час виробництва вона пройшла через багато рук.


Наверхнаверх