logo
dollar
euro

Кругла площа у Полтаві – перлина міста, яка програла війну грошам

17:52 09.06.2013 eye 3024
Кругла площа у Полтаві – перлина міста, яка програла війну грошам

Кругла площа у Полтаві – перлина міста, яка програла війну грошам. Її розбудова розпочалась в 1804 році. Кадетський корпус будувався останнім – протягом 1835―1840 років.

Під час Великої Вітчизняної війни архітектурний ансамбль площі був практично зруйнований.  Після визволення Полтави група полтавських архітекторів під керівництвом Л. Вайнгорта і Д.Литвинцева у 1944 році подала  на республіканський конкурс науково обгрунтований проект відновлення ансамблю. Цей проект був реалізований протягом 1945-1963 років.

kad2Фото histpol.pl.ua

 Свідки та учасники тих подій пригадують: не було  важких бульдозерів та кранів, практично все робилося вручну.  Полтава відроджувалась ентузіазмом її мешканців . Пригадують, що в  1944 році під час міських суботників із літака на місто летіли листівки: «Клянемось, що чорні руїни Полтави покриють прекрасні рожеві сади...»

kad3Фото histpol.pl.ua

У липні 1995 році відбувся останній випуск Полтавського вищого зенітно-ракетного командного училища, який розташовувався у приміщеннях  Кадетського корпусу. Військові залишили будівлі і, пригадується, це нагадувало втечу перед нашестям ворога: ще з аудиторій головного корпусу виносили меблі, а вже на місці електричних розеток звисали вирвані з «м’ясом» проводи, навіщось були зірвані шматки підлоги…

kad4

Так без війни почалося руйнування Кадетського корпусу – одного з символів Полтави, яке триває вже 18 років. Становище пам’ятки погіршувалось зміною форми власності. Нарешті цього року будівля переведена в комунальну власність. Однак до сих пір громаді не  пред’явлено плану її рятування. На думку фахівців ще однієї зими рештки колишньої гордості міста можуть не пережити.

Для захисту пам’ятки небайдужі громадяни створили Комітет порятунку будівлі Полтавського кадетського корпусу. 13 червня 2013 в Полтавському краєзнавчому музеї в 14.00 відбудеться прес-конференція членів Комітету до участі в якій  запрошені  й тіі кому небайдужа доля кадетського корпусу.

kad5


Наверхнаверх