logo
dollar
euro

У Кобеляках увічнять пам’ять бандуриста і композитора Григорія Китастого

4:12 22.11.2019 eye 277

27 червня в Кобеляках відкриють меморіальну дошку бандуристу та композитору Григорію Трохимовичу Китастому. Про це повідомляє управління культури Полтавської облдержадміністрації.

Довідково: Григорій Китастий народився в Кобеляках  17 січня 1907 року. Навчався у Полтавському мцзичному технікумі, закінчив Київський музично-драматичний інститут ім. М. Лисенка. Займався концертною діяльністю на Україні з 1930-х років. Працював в Капелі бандуристів ім. Т. Шевченка, створеній в 1935 році на основі Київського хору та Полтавської капели (як музикант, концертмейстер, диригент, потім став художнім керівником колективу з офіційною назвою «Українська державна зразкова капела бандуристів»).

У 1942 році Григорій Трохимович потрапив у полон, став в'язнем фашистського концтабору. У 1943 році з капелою бандуристів опинився в Німеччині. Залишаючись в статусі остарбайтерів протягом усієї війни, члени капели концертували в  Німеччині Західній Україні.  На Китастому не судилося повернутися на батьківщину: знову опинитися в катівнях, але тепер радянських, він не захотів. Тому Г. Китастий відправляється за океан. У США Г. Китастий виїхав в 1949 році. Жив у Детройті, пізніше короткий час у Каліфорнії (Сан-Дієго), в 1964 році переїхав до Чикаго, де очолив перший ансамбль бандуристів Об'єднання демократичної української молоді (ОДУМ). Виступав з концертами, навчав вихідців з України та їх нащадків кобзарській майстерності, вважаючи, що, куди б тебе не закинула доля, потрібно не забувати своє коріння та витоки. Помер 6 квітня 1984 року в р. Баунд-брук, штат Нью-Джерсі, США. Похований на українському православному цвинтарі.

Ім'ям Г. Т. Китастого названий міжнародний конкурс кобзарського мистецтва.

Посмертно Китастому у 1992 році була вручена Шевченківська премія.

Указом Президента України від 25.11.2008 № 1077/2008 за видатний особистий внесок у справу національного і духовного відродження України, поширення української культури і кобзарського мистецтва Китастому Г.Т. присвоєне звання Герой України.


Наверхнаверх