logo
dollar
euro

В Україні третина чоловіків 
п'є більше допустимої норми

6:27 11.05.2014 eye 576

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), споживання алкоголю в Україні є одним з найбільших у світі - 15 літрів чистого алкоголю (100% спирт) на рік на душу населення.

Дослідження показали, що 20% українців вживають алкоголь більше допустимої норми (під "нормою" Всесвітня організація охорони здоров'я має на увазі вживання не більше 2 л чистого алкоголю на рік). Понад 80% любителів алкоголю - чоловіки. Це - третина всього дорослого чоловічого населення країни.

Міністерство охорони здоров'я України дає цифру більш скромну - 11 літрів. За інформацією міністерства, один українець у середньому випиває щороку 7 літрів міцного спиртного, 60 літрів пива і не менш як 7 літрів вина. Треба відзначити, що згідно із дослідженнями ВООЗ безповоротна деградація генофонду - тобто, виродження нації - починається при вживанні 6-8 літрів алкоголю на рік на душу населення.

За інформацією головного лікаря Київського міського Центру "Здоров'я", кандидата медичних наук Отто Стойки, в Україні на душу населення припадає близько 15,6 літра чистого алкоголю. "Це багато, але не найвищий показник, - каже керівник Центру. При цьому середньоєвропейський показник - 12,2 літра. Найгірше те, що 60% вживаного українцями алкоголю - міцні напої, а це дуже багато. Наприклад, у Бельгії міцний алкоголь становить всього 6% у цій структурі".

Більше, ніж в Україні, п'ють тільки в Угорщині, Шотландії, Росії і Молдові, де, за різними оцінками, вживають від 16 до 22 літрів алкоголю на душу населення на рік.

Як відомо, українців стає дедалі менше: з більш як півмільйона вмираючих щороку - 400 тисяч помирають від серцево-судинних захворювань, що, в основному, є результатом нездорового способу життя і, насамперед, вживання алкоголю. Дія алкоголю універсальна: він вражає всі органи і системи людського організму. А  масштаби цих змін і їх наслідки залежать від кількості і частоти його вживання.

Більшість українських дітей пробують спиртне в 13 років і раніше, при цьому кожний двадцятий підліток уже встиг хоча б раз "напитися". Більше 26% учнів вживають алкоголь 1-2 рази на місяць і близько 14% - 3-5 разів.

Найбільша кількість тих, хто зловживає алкоголем, у наймолодшій віковій групі - 18-29 років. Однією з причин цього є така собі традиція "культурного вживання", прищеплена нашому суспільству, яку ми ж і передаємо нашим дітям.

"Программа" зароджується, скажімо, під час першого святкування Нового року, коли ми ще маленькі. Дзвін фужерів, салюти, ялинка, всі радісні та щасливі, і в дитини це відчуття свята починає асоціюватися з алкоголем", - розповідає куратор руху "Твереза Україна" в Києві Ігор Гриценко. "У нас  - продовжує він, - найвищий рівень дитячого пивного алкоголізму. А винуватець №1 у долученні дітей до алкоголю – найдешевше пиво! Саме воно найбільш сприяє тому, що наша молодь стає алкоголіками".

За даними ВООЗ, середня тривалість життя людини, яка вживає алкоголь, на 15-17 років менше середньостатистичної тривалості життя. Всесвітній Банк із року в рік називає алкоголь і паління - головними причинами високого рівня хронічних захворювань і смертності серед українців (кожний четвертий житель України не доживає до 60 років, а кожний десятий - до 35 років).

"У нас люди явно не доживають до того віку, який відведений природою. А багато хто, зловживаючи алкоголем, приходить у цей світ людиною, а йде з нього незрозумілою істотою", - вважає Ігор Гриценко.

Проте, як зазначає головний лікар Київського міського Центру "Здоров'я" Отто Стойка, вживання алкоголю підлітками - проблема не лише українська, а й європейська. Її головна причина, за словами вченого, полягає в алкогольному культі, який через рекламу і пропаганду нав'язує молоді модель соціальної поведінки: коли добре - треба напитися, коли погано - треба напитися. "Це світова тенденція, але у нас цей культ розвинений значно більше - цьому сприяє наше "більш толерантне" ставлення до алкоголю: немає належного контролю, а пиво у нас взагалі законодавчо алкогольним напоєм не визнається... В Україні третина смертей чоловіків у віці 18-29 років пов'язана із вживанням алкоголю", - констатує експерт.

У результаті - сумний факт: за роки незалежності населення України скоротилося більш як на шість мільйонів осіб - з 52 мільйонів у 1991 році до 45,5 мільйона у 2013 році.

Серйозну тривогу викликають результати дослідження Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) і Державної служби статистики українських домогосподарств, що проводилися протягом двох останніх років.

Виявилося, що тільки 9% жінок репродуктивного віку ніколи не вживали алкоголь. Це при тому, що алкоголь, будучи мутагеном, впливає на фізичне і психічне здоров'я майбутньої дитини.

Так, обстеження 1500 матерів і їхніх дітей виявило відхилення від норми у 2% дітей, мами яких зовсім не вживали алкоголю. Цей же показник становив 9% серед дітей "помірно вживаючих алкоголь" матерів і досяг 74% у дітей, матері яких п'ють багато. При цьому в останніх нерідко фіксувалося не одне, а відразу кілька порушень.

Токсичний вплив спирту провокує багато хвороб серця, системи травлення, нирок, порушення роботи печінки, підшлункової залози. Крім того, алкоголь вражає нервову систему і призводить до нервово-психічних розладів: 40 із 100 психічно хворих отримали розлад психіки через дію алкоголю.

Згідно з інформацією Українського медичного і моніторингового центру з алкоголю і наркотиків у 2011 році майже півмільйона українців лікувалося від розладів поведінки і психіки, викликаних вживанням алкоголю. А всього в наркологічних установах усіх форм власності за рік було зареєстровано 595 тисяч випадків надання допомоги потерпілим від вживання алкоголю.

Як відзначив Отто Стойка, "експерти вважають, що в Україні більше мільйона залежних від алкоголю громадян".

Згідно із звітом Українського медичного і моніторингового центру з алкоголю і наркотиків станом на 1 січня 2013 року в Україні було 751,6 тисячі пацієнтів із розладами психіки і поведінки, викликаних вживанням алкоголю.

Алкоголь вважається найпотужнішим чинником зростання злочинів. За даними Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення МВС, у 2011 році 50-60% навмисних вбивств було скоєно під дією алкоголю. Згідно з інформацією Держкомстату в 2012 році більш як 4 тисячі осіб померли в результаті отруєння алкоголем. Понад 9 тисяч українців покінчили життя самогубством у 2012 році і 4,7 тисячі - в першому півріччі 2013 року. За даними ВООЗ, самогубства серед тих, хто вживає алкоголь, трапляються в 80 разів частіше, ніж серед непитущих.

"Як правило, 90% хуліганських дій і побутових злочинів, у тому числі й вбивств, було скоєно в стані алкогольного сп'яніння. Дві третини суїцидів серед молоді здійснюється в стані алкогольного сп'яніння. Коли алкоголь впливає на мозок, у людини відключається совість, почуття страху і відповідальності, - говорить Ігор Гриценко. - За інформацією ВООЗ, 1% людей, які їздять п'яними за кермом, спричиняють 50% всіх ДТП. При цьому 80% загиблих у дорожніх аваріях - жертви пригод за участю п'яного водія", -  підкреслив експерт.

Не важко підрахувати, що з шести тисяч українців, які загинули минулого року на дорогах України, жертвами алкоголю, у тому числі й випадковими, можна вважати близько 4800 осіб.

Всесвітня організація охорони здоров'я дає три рекомендації для того, щоб українське суспільство позбавилося від алкогольної залежності: обмежити економічну доступність, тобто підвищити ціни на алкоголь, обмежити доступність фізичну (видавати менше ліцензій на продаж алкоголю) і заборонити рекламу.

Так, за даними Українського медичного і моніторингового центру з алкоголю і наркотиків Міністерства охорони здоров'я України, в 2013 році на алкогольні напої українці витратили більше 76 мільярдів гривень.

Комментарии

Оставить комментарий

Наверхнаверх