logo
dollar
euro

На Полтавщині хочуть акумулювати «екологічні» кошти в обласному фонді

11:34 27.04.2014 eye 430

На пленарному засіданні двадцять другої сесії Полтавської обласної ради шостого скликання 25 квітня депутати прийняли звернення до Кабінет міністрів та Верховної Ради з пропозицією акумулювати в екологічному обласному фонді кошти, які зараз надходять  до місцевих.

Мотивується така необхідність, зокрема, тим, що  Бюджетним кодексом України, який було введено в дію з 2011 року, передбачається поступове зменшення надходжень до місцевих бюджетів.

Починаючи з 2014 року, передбачається, що до Державного фонду охорони навколишнього природного середовища зараховуватимуться 65 % платежів від екологічного податку, до обласних бюджетів ― 10 %, до місцевих – 25 %.

Практика зменшення відсотку екологічного податку для фондів ОНПС в складі сільських, селищних та міських бюджетів призводить до наявності великої їх кількості та розпорошення мізерних коштів між ними.

Станом на 01.01.2014 року у 57 % (287 суб’єктів) місцевих бюджетів з наявним фондом ОНПС залишки коштів складали менше 10 тис. грн., що не дозволяє виконати найактуальніші заходи сьогодення для Полтавщини:

- берегоукріплення Кременчуцького водосховища;

- побудова комплексів переробки твердих побутових відходів;

- вивезення і знешкодження безхазяйних пестицидів та агрохімікатів;

- реконструкція каналізаційних мереж і споруд на них;

- розчищення і поліпшення екологічного стану річок.

Ці заходи потребують значних фінансових ресурсів і реалізації в декілька етапів.  При цьому на регіональному рівні відсутній єдиний координуючий центр діяльності місцевих фондів ОНПС в частині проведення спільних з державним та обласними фондами природоохоронних заходів.

Більшу частину відповідальності за вирішення питань охорони довкілля законодавство покладає на органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації. Охорона навколишнього природного середовища є досить фінансовоємкою діяльністю, що потребує акумуляції і належного витрачання коштів на здійснення природоохоронних заходів, відповідних екологічних програм та ресурсозберігаючих проектів.

Відповідно до змісту статті 140 Конституції України обласні ради в рівній мірі відповідальності представляють інтереси всіх територіальних громад відповідної області.

Враховуючи досить низькі планові показники надходження коштів до місцевих екологічних фондів (сільських, селищних, міських) Полтавська обласна рада вважає за необхідне внести пропозицію на законодавчому рівні про акумулювання їх в обласному.

Збільшення обласного природоохоронного фонду збільшує і можливості маневру обласної ради при перерозподілі коштів цього фонду, скеровуючи їх на вирішення нагальних екологічних проблем, у т. ч. на районному та місцевому рівнях.

Таким чином, централізація екологічного податку дозволить здійснити впровадження низки заходів на регіональному та місцевому рівнях відповідно до комплексних і цільових екологічних, а також інших програм, що містять екологічну складову.


Наверхнаверх