logo
dollar
euro

Чи може захистити себе турист від неякісного відпочинку?

23:57 26.05.2019 eye 158
Чи може захистити себе турист від неякісного відпочинку?

Для більшості з нас літо асоціюється з відпусткою, нехай і на декілька днів, хочеться кудись поїхати, побачити нові місця або відвідати улюблені.

Як відпочивати - самостійно визначати маршрут чи скористатися послугами турагенств – вибір за вами. Попри більш дешевий варіант самостійного планування свого відпочинку, багато хто звертається за допомогою до турагенств. Однак, якщо зіпсований товар можна повернути, то невдалий відпочинок – ні. Тож, спеціалісти радять звертатися до туроператорів і турагентств, які вже давно працюють. Як правило, в інтернеті можна знайти багато відгуків їх клієнтів про якість обслуговування та гарантії. Ну і, звичайно, треба звернути увагу на фінансові гарантії турфірми. За Законом України "Про туризм" туроператор та турагент зобов'язані здійснити фінансове забезпечення своєї цивільної відповідальності (гарантією банку або іншої кредитної установи) перед туристами. Його мінімальний розмір для туроператора становить суму, еквівалентну не менше ніж 20000 євро; для туроператора, який надає послуги виключно з внутрішнього та в'їзного туризму - не менше ніж 10000 євро; турагента - не менше ніж 2000 євро. Відповімо на кілька конкретних запитань потенційних туристів.
 
Про що зобов‘язана поінформувати клієнтів туристична фірма?

Перед тим як укласти договір за Законом України "Про туризм" туроператор (турагент) повинен правдиво поінформувати про умови надання туристичних послуг. А саме – про місце надання турпослуг, програму туристичного обслуговування, вид і категорію транспорту, характеристику готелів (місце їх розташування, категорію, порядок оплати готельного обслуговування), відомості про харчування та  ціну.

Ну і звичайно працівники турфірми мають ознайомити, кому не рекомендується відпочинок в обраному місці у зв’язку зі станом здоров‘я, кому не підходить клімат, а також з умовами безпеки туристів.
Обов‘язково запишіть, куди слід звертатися у разі виникнення проблем.

І ще одна порада: уважно читайте умови договору. Зазвичай турфірма має свій типовий договір. І ні для кого не секрет, що вона намагається залишити за собою якомога більше прав, а за туристом - більше обов'язків. Тож, зверніть увагу на те, наскільки детально виписані права і обов`язки туристичної компанії, особливо щодо непередбачених обставин, її відповідальність за шкоду, заподіяну туристові з вини компанії. Поцікавтесь і тим, чи передбачено право туриста без будь-яких штрафних санкцій відмовитися від договору у разі збільшення вартості поїздки; чи має право туристична компанія на заміну готелю без зниження його категорії. Варто дізнатися і про порядок і терміни пред'явлення претензій щодо неналежної якості послуг.

Своєчасно не поцікавившись своїми правами та обов'язками, ви просто не зможете себе захистити.  
 
Їдете відпочивати – зверніть увагу на страховку

За Законом України "Про туризм" обов`язковим є тільки медичне страхування і страхування від нещасного випадку – його має забезпечувати туристична компанія. Однак, туристи вправі самостійно укладати договори на таке страхування. У цьому випадку вони зобов'язані завчасно підтвердити туроператору чи турагенту наявність належним чином укладеного договору страхування.
Крім того, можна самостійно застрахуватися від інших обставин, звичайно це потребує додаткових витрат, але так буде спокійніше. Приміром, за бажанням туриста, з ним може бути укладено угоду про страхування для покриття витрат, пов'язаних з анулюванням договору на туристичне обслуговування з ініціативи туриста, або угоду про страхування для покриття витрат, пов'язаних з передчасним поверненням до місця проживання при настанні нещасного випадку або хвороби.

Чи допускається підвищення ціни туру?

За Законом зміна ціни туристичного продукту після укладення договору допускається лише у разі необхідності врахування зміни тарифів на транспортні послуги; запровадження нових або підвищення діючих ставок податків і зборів та інших обов'язкових платежів; зміни курсу гривні до іноземної валюти, в якій виражена вартість туристичного продукту.

При цьому, збільшення ціни допускається  не пізніш як за 20 днів до початку подорожі, і  не може перевищувати п'яти відсотків початкової ціни. У разі, якщо ціна туристичного продукту вища за початкову ціну на п'ять відсотків, турист має право відмовитися від виконання договору, а туроператор (турагент) зобов'язаний повернути йому раніше сплачену суму.

Відмовилась від туру. В агентстві сказали, що повернуть лише 15 відсотків його вартості. Чи правомірно це?

Умови договору щодо неповернення конкретно визначеного відсотка від вартості туру суперечать вимогам статті  20 Закону Україну "Про туризм". Це означає, що турист вправі відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі за умови відшкодування туроператору (турагенту) фактично здійснених ним документально підтверджених витрат, пов'язаних із відмовою.


Наверхнаверх