logo
dollar
euro

Загадкова остеопатія

11:41 05.03.2014 eye 438
Загадкова остеопатія

Остеопатія - дивовижний напрямок медицини, в якому діагностика та лікування здійснюються тільки руками лікаря. В основі її - фундаментальні знання анатомії та фізіології і найвища чутливість рук лікаря- остеопата. І хоча народилася ця наука більше 130 років тому, в силу відомих причин ми досі майже нічого про неї не знаємо. У чому ж полягає метод остеопатії? Які хвороби він лікує?

У чому головні особливості остеопатії як медичного спрямування?

- На відміну, скажімо, від мануальної терапії остеопатія - це окрема медична наука зі своєю ідеологією і філософією, своїми методами роботи з пацієнтом.Вона визначає людину як єдність фізичного тіла, душі і духу. До того ж остеопатія вважає, що людина колись встала на дві ноги заради спілкування із собі подібними, а потім навчилася виробляти якісь блага для себе та інших, у тому числі і лікувати. Ось чому єдиним інструментом лікування остеопати визнають людські руки. Ці руки здатні знайти те, чого не вловлюють навіть медичні прилади - внутрішнє напруження фасцій і зв'язок, початок змін в тканинах, порушення ритму у роботі органів, коротше все, що працює не так.
Остеопатії - це не вчення про патології кісток, як можна було б укласти з її назви, а наука про те, щоб зробити людину істотою з міцною підставою і міцнішим стрижнем : підстава - це крижі, стрижень - хребет. А керує цим і всім іншим головний мозок. Ось і виходить, що остеопати лікують все людське тіло, приділяючи головну увагу пошуку першопричини недуги, а не вправляння окремого хребця. Однак існує умовний розподіл остеопатії на структуральну, краниальну і вісцеральну.

- Чим вони відрізняються?

- Структуральна остеопатія працює з опорно - руховим апаратом : кістками, м'язами, зв'язками. Вона усуває порушення, що призводять до болів в спині, підвищує стійкість до стресових навантажень, імунітет.

Краниальна остеопатія зазвичай застосовується для лікування важких головних болів. Це робота насамперед з кістками черепа. У звичайній медицині череп розглядається як єдине, цілісне кісткове утворення, а насправді він складається з декількох кісточок, які, як шестерінки в годинах, рухаються по відношенню один до одного з певним ритмом. Справа в тому, що у людини навіть у спокої відбувається рух ліквору (спинно -мозкової рідини) всередині"футляра", що об'єднує головний мозок, спинний мозок і крижі. Ця рідина постійно рухається, змиваючи мозок, несучи йому необхідні поживні речовини і кисень, несучи відходи і вуглекислоту. І само скорочення головного мозку, єдине з рухом спинного мозку і крижів (так званий краніосакральний ритм), теж необхідно людині. Вісцелярна остеопатія працює з внутрішніми органами. Вона застосовується при захворюваннях шлунково - кишкового тракту, сечостатевої системи, гінекологічних проблемах.

- А як з'явилася остеопатія?

- Засновником остеопатії вважається доктор Ендрю Тейлор Стілл. У 1874 р. Він висунув концепцію нової науки. Е.Т. Стілл займався головним чином структуральною остеопатією, але знав і більш тонкі рухи в людському тілі. За родом занять він був, як ми б сьогодні сказали, натуропатом, а за освітою - мостобудівником. Тому в остеопатії стали застосовуватися принципи інженерії та закони біодинаміки, пов'язані з гравітацією і наявністю центру тяжіння. Вони пояснюють, чому людське тіло стоїть на двох ногах і чому воно не розсипається. Надалі учень Стілла Вільям Сазерленд створив краниальну остеопатію. Він вперше звернув увагу на шви на черепі, і його вразило, що наші скроневі кістки нагадують зябра у риб. Скроневі кістки і справді рухаються : то розширюються, то звужуються. А частота цих рухів - приблизно від 6 до 12 на хвилину. Але є у черепа і ще більш рідкісний ритм : 2 рухи в хвилину. Вони можуть бути пов'язані з якими - то компенсаторними сплесками лікворної рідини, що омиває весь головний і спинний мозок.
Залежно від своєї чутливості остеопат відчуває ті чи інші ритми рухів в людському тілі, але всі вони реально існують і взаємопов'язані.

- Як здійснюється діагностика?

 - Спочатку остеопат просто дивиться, як стоїть людина, куди відхиляється його тіло в положенні стоячи, а потім проводить тестування. Чутлива"остеопатична"рука лікаря злегка стосується голови і визначає, куди це тіло відхиляється : вправо, вліво, трохи вперед або трохи назад. Паралельно лікар робить уявні висновки про те, в якій ділянці тіла пацієнта знаходиться таємна першопричина його конкретного нездужання. Наприклад, якщо тіло відхиляється трохи вправо і вперед, рука досвідченого остеопата вже відчуває, що це проявляє себе проекція печінки. Потім треба обов'язково цю ж людину подивитися в положенні сидячи. Якщо в положенні сидячи величина та напрямки нахилу не міняються, то це ще раз вказує на печінку. Третє положення - лежачи. Лікар тестує зв'язки і фасції, відчуваючи руками якісь нерівномірні натяги...

- Поясніть, що таке фасції?

- Це ділянка сполучної тканини, яка огортає і захищає все людське тіло під шкірою, кожен м'яз, кожен орган чимось на зразок живого тонкого футляра. Якщо у вас в якомусь місці організму присутній стан дискомфорту або патології, то в цьому місці відразу виникає натяг цих структур - фасцій, вони стають більш щільними і передають натяг по всьому тілу. Тому навіть якщо я поклав руки на потилицю пацієнта або на його ноги, то все одно з відповідної сторони буду відчувати тягу до печінки.

Якщо тестуються органи черевної порожнини, то я можу покласти руку на пупок. Рука кладеться так, як падає осінній лист, м'яко й обережно. Треба бачити організм людини таким, як він є, і тоді саме тіло підкаже, з чого починати процес лікування. Першопричина може опинитися в головному мозку, або в хребті, або в крижах (скажімо, забута травма куприка ). Буває, що якийсь суглоб або кісточка варто неправильно, наприклад, кубовидна кісточка на стопі. Якщо людина прийшла з головними болями, а тіло сильно відхиляється вперед, то швидше за все почніть лікувати за кубовидної кісточки. Залежно від того, в яку сторону вказують фасції, тяги в організмі, почніть лікувати саме з того місця. Часом досить виправити одну цю маленьку проблему, і людина з подивом помічає, що у нього раптово пішла головна біль.

- Як остеопатії вдається розвинути таку чутливість в руках?

- По-перше, в процесі навчання цьому вчать початківців остеопатов, та й приходять люди туди вчитися не випадково. Остеопатія увазі лікаря, який зуміє знайти джерело хвороби або своїм чуттям, або чутливістю рук. До нас приїжджав один відомий канадський остеопат, який показав свою методику роботи на головному мозку як на висцеральном органі. Череп він розглядав просто як сховище головного мозку, клав руки на череп і"сканував"головний мозок за допомогою чутливості рук. Легше всеготакім чином виявити фізичну травму, якщо покласти руки на череп, її завжди можна знайти. Вона відчувається як якась воронка, руку в цьому напрямку як би затягує.

- Як виглядає сам процес остеопатичного лікування?

- Залежно від того, які методики і техніки застосовуються, лікування може бути іноді зовні і схоже на мануальну терапію, коли треба поправити які-небудь порушення в людському тілі, тобто зайнятися структурною остеопатією, вправити хребець, конкретну кісточку на стопі або на руці, ліктьовий або плечовий суглоб. Наприклад, головний біль через те, що не на своєму місці стоїть кубовидна кісточка на нозі. Ми ставимо її на місце, і головний біль проходить. Але не завжди все так просто.

Іноді робота трошки схожа на якийсь танець навколо тіла пацієнта. Тіло саме показує остеопату, як і в якому напрямку треба рухатися. Одна з методик, фасціальна терапія, часом виглядає так, ніби лікар просто поклав руки на тіло людини і нічого не робить. Але насправді в організмі людини відбуваються дуже важливі і серйозні процеси.

- Чи довго триває лікування, наприклад, при грижі міжхребцевого диска?

- Це залежить від того, яка грижа. І від людини, навіть від стану його душі, духу. Адже іноді здається, про дуже довге лікування, а насправді вистачає 4-5 сеансів, і людина спокійно повертається до роботи. Хоча до цього його направляли на операцію і говорили, що ніщо інше йому вже не допоможе.

- А які рухи при остеопатичному  лікуванні виробляють ваші руки?

- Наше завдання - не виробляти рух руками, а зрозуміти, як рухаються у пацієнта фасції, зв'язки і т.д. Вони самі по собі рухаються, я ж просто підказую, як їм правильно рухатися. Навіть якщо подумки я визначив, що саме не в порядку у людини, у відповідь у пацієнта виникають зміни, які ставлять те, що не так на свої місця. Всередині кожної людини є свій внутрішній цілитель, і головне завдання остеопата - знайти в людському тілі не хвороба, а здоров'я. Тобто знайти того внутрішнього цілителя, який мудріший за нас і допоможе всьому встати на свої місця.

- Чи може людина сама щось зробити, щоб собі допомогти?

- Остеопатія відноситься до холистичним, тобто цілісним, натуропатичним методам. Але інший приклад таких методів - всім відома індійська йога. Є люди, які за характером не люблять ходити до лікарів, вважаючи за краще домагатися здоров'я своїми силами. Вони займаються йогою. Залежно від того, що у них не впорядку, вони приймають ту чи іншу позу, і поза сприяє тому, що органи або хребет самі встають на місце. Я б сказав, що йога - це активна остеопатія.

- Які ще методики ви можете рекомендувати?

- Є ще гімнастика цигун, в деякому сенс і"китайська йога". Займаючись цигун, людина"продихає"свої меридіани і внутрішні органи енергією ци. Дуже хороша також японська гімнастика Кацудзо Ніші, теж близька до елементів йоги. А взагалі, думаю, допоможуть будь східна з йогою оздоровча практика, і хороша російська парна лазня, і ходіння босоніж по траві. Людині, що живе у великому місті, потрібно періодично знаходити зв'язок з природою. Займатися тими чи іншими практиками, частіше виїжджати за місто, відпочивати, розряджатися від стресів. Адже не секрет, що від стресових впливів можуть початися болі в хребті, неприємності з боку внутрішніх органів. А іноді достатньо просто виїхати за місто, зняти стрес, і все пройде. Навіть не доведеться ходити до остеопата.

Полтавська обласна благодійна організація
"Асоціація паліативної та хоспісної допомоги"

Комментарии

Оставить комментарий

Наверхнаверх