logo
dollar
euro

Музей гончарства в Опішному - рай для туристів

11:52 08.05.2013 eye 329
Музей гончарства в Опішному - рай для туристів

Музей гончарства в Опішному на Полтавщині - не просто черговий фольклорно-етнографічний музей, яких багато і які цікаві лише вузькому колу любителів.

Сюди приїжджають звідусіль - і для кожного, буквально для кожного, тут знайдеться відпочинок до душі. Старовинне ремесло і промисел тут перетворили на атракціон для цілком сучасної людини. І проанонсували це свій винахід - за допомогою цілком гідного сайту, різноманітних виставок і фестивалів, а також завдяки відгукам своїх відвідувачів.

І гості реагують належним чином: нещодавно в музеї був встановлений своєрідний рекорд - 77 екскурсій за день! Тамара Скринник, методист музею, згадує, що під кінець дня вже навіть говорити було важко. Зараз вона любить проводити екскурсії для дітей - і відразу веде їх до глиняних пазлів, які і дорослому зібрати - нелегке завдання.

– Дорослі думають: "Та що, я не складу?! Це ж дитяча забавка". А от недавно з Волгограда була екскурсія – чоловік і жінка. Вона зацікавилася, а він їй і каже: "Чого ти цим займаєшся, то ж для дітей?" А вона: "А ти спробуй сам склади!" Він так зацікавився, ті пазли, крутив, мабуть, хвилин сорок, поки не зібрав,, - розповідає Тамара Скринник.

Простий винахід робиться зовсім не просто: шматок глини ріжуть, потім розфарбовують, після - сушать два-три тижні, потім його обпалюють при температурі 800-900 градусів, а потім - при 1200 градусах. Так роблять майже всю кераміку в селищі і в самому музеї, який включає в себе ще й кілька садиб місцевих гончарів.

op2

Музей тут створили в 1989 році. А вже в часи незалежності місцеві видатні гончарі допомагали створювати унікальний заклад, і нині площа в сім гектарів у Опішному - заповідник, де будь-яка діяльність, не пов'язана з гончарством, заборонена. У музеї відвідувачів зустрічає галерея гончарних творів мистецтва, розташованих під відкритим небом. Тут, а також у самому музеї їх близько 30 тисяч. Екскурсантам також розповідають про історію селища.

– Опішне колись було межею між Московією і Литвою, тут проходив кордон. Імовірно, від того вийшла і назва місцевості – території, де подорожні зупинялися на перепочинок. Та й пізніше тут можна було переночувати і поїсти, відповідно, Опочинське – тобто спішитися, відпочити, злізти з коня, як місце для відпочинку, - розповідає екскурсовод Лариса Гавриш.

Але цвях програми - це майстер-класи гончарів, що працюють в музеї, а також спроби відвідувачів зліпити свою посудину. Валентина Лобойченко, відома майстриня, учасниця багатьох виставок, показує відвідувачам, як робити простенький глечик, за допомогою електричного гончарного кола.

op3
– Спочатку глину перемішуємо, навіть, якщо вона до цього була перемішана. При цьому з глини виходить повітря. Кладемо шмат на центр, складаємо долоні "човником" і великими пальцями ніби проколюємо центр. Потім потроху розтягуємо глину, часто змочуючи руки у воді, підтягуємо її вгору, а потім надаємо форму. Ось такий глечик дуже швидко робиться...

А потім дає спробувати кожному, хто бажає, правда, починають всі з мисок, які іноді виходять зовсім вже хитромудрої форми.

op4
Перші незграбні вироби утилізуються тут же, але кожному відвідувачу на пам'ять дарують сувеніри з глини. Головні ж події в заповіднику відбуваються влітку - тут проходить гончарський фестиваль, а в його рамках - окрім виставок та наукових доповідей - також діє багатоденне гончарна академія, де досвідчені майстри і передають свої вміння, відроджуючи таким чином давнє місцеве ремесло і мистецтво і даруючи радість численним туристам.


Наверхнаверх