logo
dollar
euro

Полтавщина – лідер серед регіонів, які "годують" Україну

11:48 21.01.2014 eye 2586
Полтавщина – лідер серед регіонів, які "годують" Україну

Про це йдеться в статті Артема Захарченка "Зона проїдання", розміщеній у першому цьогорічному числі видання "Інвестгазета".

Зокрема, автор пише, що тільки шість областей України могли б прожити на самозабезпеченні. І лідером є Полтавщина. Інші отримують з держбюджету більше, ніж віддають. Твердження про те, що східні регіони України годують західні, як показують підрахунки "Інвестгазети", безнадійно застаріло.

За вирахуванням імпорту України по суті " годують" три області: Харківська, яка видобуває нафту і газ, Дніпропетровська, де видобувається залізна руда, і особливо де видобувають все перераховане. Вони забезпечують бюджет значними сумами рентних платежів та плати за користування надрами. 

годувальники1
Володимир Лановий зазначає, що Полтавська область до того ж є лідером з генерування доданої вартості. Розташовані на її території підприємства нафтопереробки, автомобілебудування та інші були побудовані відносно недавно - практично всі вони зберегли працездатне виробництво з радянських часів.

годувальники
За перші півроку 2013 року Донецька область отримала з держбюджету на 9,2 млрд. грн. асигнувань, дотацій і субвенцій більше, ніж у нього внесла. На відміну від нафти, газу або руди, видобуток вугілля в Донбасі прибутку бюджету не приносить - рентні платежі не стягуються зважаючи на збитковість галузі. Навпаки, держава щорічно витрачає по 12-14 млрд. грн. на підтримку вугільників, переважно компенсуючи різницю між ціною реалізації вугілля та його собівартістю. Цікаво, що така ж сума вийде, якщо скласти негативне сальдо розрахунків з держбюджетом дев'яти західних і північних областей.

Вугільні дотації становлять приблизно 30 % всіх надходжень з держбюджету в Донецьку і Луганську області. Але навіть якщо їх не враховувати , ці регіони залишаються глибоко дотаційними. По-перше, останнім часом сюди прямують величезні інвестиції по різних "проектах державного значення" на кшталт будівництва доріг. По-друге, податкові відомства особливо прихильні до Донбасу. За перше півріччя 2013 року до держбюджету з Донецької області надійшло 6,7 млрд. грн. податку на додану вартість, а відшкодовано було 8,7 млрд. грн. Це абсолютний рекорд для всіх регіонів.

За інформацією "Інвестгазети" підготувала Наталка Москаленко.


Наверхнаверх