logo
dollar
euro

Природа, шашлик і... кліщі

13:01 04.05.2013 eye 276
Природа, шашлик і... кліщі

Якось доволі швидко затяжна зима перейшла одразу в літо, яке майже оминуло весну.

Травневі свята так і кличуть вибратися на природу. Посидіти десь біля річки, походити босоніж по траві, посмажити шашлики, чи просто піти подалі від міської суєти під приємним травневим сонечком. Однак не тільки ми, люди, радіємо весняному сонечку і теплій погоді, але й комахи теж прокидаються після зимової сплячки. Особливо в цей період активні кліщі, які в деяких випадках несуть серйозну небезпеку нашому здоров'ю.

У наших широтах кліщі проявляють свою найбільшу активність у травні. Кліщі зазвичай мешкають у змішаних лісах, з густим трав'яним покривом. У соснових борах і на відкритих галявинах вони зустрічаються значно рідше. Кліщі активні в будь-який час доби і за будь-якої погоди, але особливо в теплі і вологі дні. Укус кліща непомітний, оскільки він вводить в ранку знеболюючу речовину. Тому дуже часто присмоктаного паразита помічають по сверблячці і запаленню шкіри часто лише через кілька днів. Кліщ впивається в найбільш затишні місця: пахвові западини, шию (особливо за вухами), волосяну частину голови, пах. Він вибирає місця, де найбільш тонка шкіра і поруч прилягають кровоносні судини. Виходячи з вищесказаного, постарайтеся дотримуватися найпростіших правил безпеки.

Плануючи похід у лісопаркову зону або на риболовлю, обирайте для себе і дітей одяг, який щільно прилягає до тіла. Одягайте на голову кепку, а в ідеалі бандану. Сорочку необхідно заправляти в штани, а її рукави і воріт щільно застібайте. Штани бажано заправити в чоботи або шкарпетки. Намагайтеся через кожні кілька годин перебування в лісі оглядати відкриті частини тіла, а при зупинці на великий привал оглядати одяг і тіло. Особливо ретельно необхідно перевіряти всі складки в одязі, тому що шляхом струшування кліщів не видалити.

Якщо всі заходи профілактики не привели до успіху або ви ними знехтували і маленький «вампір» все-таки присмоктався, то його необхідно витягти якомога швидше. Як це зробити? Є кілька варіантів. Перший спосіб видалення - накласти навколо кліща обручку, щільно притиснути його до шкіри і наповнити внутрішній коло соняшниковою або оливковою олією. Тоді «вампірові» буде нічим дихати, і він відпаде сам. Займе ця процедура 10-15 хвилин часу.

Якщо в такий спосіб не вдається витягти кліща, або не знайшлося кільця, тоді беріть міцну нитку, зробіть з неї петлю з двома вільними кінцями, яку слід накинути на черевце кліща, затягнути її в районі головки навколо хоботка. Кліщ витягується назовні, якщо тримати обидва кінці петлі натягнутими і акуратними рухами закручувати її трохи похитуючи з боку в бік. Якщо видалити паразита ниткою не вдається, це можна зробити за допомогою пінцета, затиснувши їх браншами черевце кліща, крутіть проти годинникової стрілки.

Якщо при витяганні кліща його головка все-таки відірвалася, місце присмоктування обробіть спиртом або одеколоном, а потім видаліть голівку за допомогою шпильки (попередньо проколеної на вогні). Так, як ви видаляєте звичайну скалку. Або як варіант, зверніться до лікаря.

Профілактика кліщового енцефаліту

Найбільш ефективним захистом від кліщового енцефаліту є вакцинація. При відвідуванні місць проживання кліщів надягайте захисний одяг і користуйтеся репелентами.

Опис основних хвороб

Кліщовий енцефаліт - первинний вірусний енцефаліт сезонного характеру (весняно-літній). Основний переносник вірусу - іксодові кліщі. В організм людини вірус проникає після укусу зараженого кліща, іноді-аліментарним шляхом (при споживанні молока і молочних продуктів, отриманих від заражених кіз). Вірус локалізується в клітинах спинного (особливо передніх рогів верхньошийний сегментів) і довгастого мозку. Інкубаційний період становить від 8 до 20 діб. Початок захворювання, як правило, гостре. З'являються сильний головний біль, блювота, загальна гіперестезія, світлобоязнь, температура тіла підвищується до 39-40  градусів. У крові виявляють лейкоцитоз.

Лікування. При виявленні симптомів кліщового енцефаліту хворий повинен бути терміново поміщений в інфекційну лікарню для проведення інтенсивного лікування.

Хвороба Лайма - (кліщовий бореліоз, лаймборреліоз, хвороба Ліма) ― захворювання характеризується своєрідним шкірним синдромом (erythema chronicum migrans), кардитом, менінгітом і артритом. Збудником хвороби є спірохета Borrelia burgdorferi.

Лікування. На ранньому етапі хвороба Лайма призначають доксициклін (100 мг 2 рази на добу.) всередину або амоксіціклін (500 мг 4 рази на добу.) всередину. Хворих з алергією до пеніциліну лікують цефуроксимом (500 мг 2 рази на добу.). Застосування еритроміцину (250 мг 4 рази на добу.) Всередину не так ефективно, але може застосовуватися при алергії до інших лікарських засобів. Тривалість лікування - 10 днів для хвороби з шкірними проявами і 20-30 днів при дисемінований інфекції.


Наверхнаверх