logo
dollar
euro

Знайомтеся! Підсолоджувачі

7:54 09.01.2014 eye 2151
Знайомтеся! Підсолоджувачі

Найпоширеніші штучні цукрозамінники: аспартам (Е951) - в 160-200 разів солодший за цукор, ацесульфам калію (E950) - у 200 разів солодший цукру, сукралоза (Е 955) - у 600 разів солодша за цукор та сахарин (E954) - у 300 разів солодший за цукор.

Усі вони являють собою білі кристали без запаху. Більшість із вказаних речовин позиціонується на ринку як дієтичний некалорійний продукт. Весь секрет у тому, що він просто не засвоюються організмом людини. Для того, щоб штучні підсолоджувачі мали присмак, максимально наближений до цукру, використовують їх комбіновані суміші. Одною із таких відомих сумішей є "СЛАД".

А найпершим підсолоджувачем штучного походження, який було синтезовано у 1879 році, був сахарин (Е-954). За хімічною структурою це натрієва сіль ортосульфобензойної кислоти, яка не засвоюється організмом. Сахарин використовують в гальванотехніці, як компонент електролітів та, як це не дивно звучить, в харчовій промисловості при виробництві морозива, кремів, солодощів. Його гранично допустима норма споживання не больше 500 міліграмів на добу. Сахарин також входить до складу різноманітних сумішей, які випускають під фірмовими брендами виробники багатьох країн. Наприклад, в Німеччині виготовляють цукровмісний підсолоджувач "Суслі", в Ізраїлі – "Сукразит", в Чехії – "Діанер", "Суалін" і таке інше.

Втім серія дослідів над тваринами дозволила запідозрити, що ця речовина таки має канцерогенні властивості. Зокрема, щури, яким її згодовували, почали частіше від інших хворіти на онкологію сечового міхура. І хоча у людей, які вживали цей підсолоджувач в межах встановлених норм, не знайшли патогенних змін в організмі, слід врахувати, що ніхто не відстежував ефект накопичення цієї речовини протягом кількох років та наслідки від взаємодії різних хімічних компонентів, які ми отримуємо разом з ліками та продуктами харчування багатими на барвники, розпушувачі, консерванти, ароматизатори тощо.

Згубно вплинув на здоров’я щурів і цикламат. Цикламаты (Е-952) - це группа підсолоджувачів, до якої входять натрієві і калієві солі цикламової кислоти. Цю синтетичну речовину виготовляють на основі нафти, вона солодша цукру в 200 разів, підозрюється в нефротоксичній і канцерогенній дії та сприянні появі онкологічних недугів. Цикламат заборонений в багатьох країнах світу, він дуже дешевий і може зберігатися до 3-х сотень років! Під час другої світової війни цей підсолоджувач постачали в концентраційні табори.

Та найбільшою популярністю користується аспартам. Синтезували цю речовину 40 років тому, саме на неї припадає приблизно чверть всього виробництва і споживання штучних підсолоджувачів. Аспартам застосовують при виготовленні понад 5-ти тисяч найменувань різноманітних продуктів харчування і напоїв. Його кладуть в йогурти, молочні суміші, цукерки, пиво, жуйки, "коли". В1996 році лікарі вперше запідозрили, що вживання цукрозамінника сприяє росту кількості випадків пухлин мозку. А досліди на щурах дали підстави вважати, що аспартам перетворюється на мутаген, поєднуючись з нітратами, які потрапляють із зовні, чи виробляються організмом людини в процесі травлення. Постійний прийом аспартаму нерідко викликає головний біль, дзвін у вухах, алергію та депресію. Особливо насторожує нестабільність цієї речовини в рідині, будучи нагрітим до 30°С (температура організму людини 36,6°С), зокрема в газованих напоях, аспартам розкладається на метанол і фенілаланін. Метанол в подальшому перетворюється на формальдегід (сильний канцероген).

Ефект шкідливого впливу аспартаму на організм людини проявляється не відразу. Фенілаланін має здатність накопичуватися в організмі протягом деякого часу, і лише потім викликати розвиток хвороб. Категорично не можна вживати продукцію з аспартамом хворим на фенілкетонурію (порушення метаболізму амінокислот), вагітним та дітям до семи років. На споживчому маркуванні таких продуктів має значитися "є джерелом фенілаланіну". Фенілаланін згубно діє на нервову систему навіть цілком здорової людини.

Вже давно помічено, що аспартам викликає спрагу, що активно використовується виробниками різного солодкого питва: чим більше п’єш, тим більше хочеться. Збуджуючи нервову систему він ще й посилює апетит, тож кількість споживаної їжі стає дуже складно контролювати. Отже, замість очікуваного дієтичного ефекту отримуємо зовсім протилежний. Не дивно, що в США ожиріння серед населення стрімко зростає, незважаючи на активне застосування замінників цукру.

Крім того, в деяких продуктах можна зустріти такі синтетичні підсолоджувачі, як ацесульфам калію (калієва сіль складного органічного поєднання, при кімнатній температурі може зберігатися 6-8 років) та сукралозу (складна хімічна сполука з сімейства хлорованих вуглеводів).

Протягом останніх десятиліть відбувається інтенсивне зростання виробництва цукрозамінників. При загальносвітовому об’ємі виробництва цукру близько 130-ти мільйонів тонн, загальне виробництво замінників цукру складає до 15-20 мільйонів тонн цукрового еквіваленту. Це призвело до зниження вирощування цукрового буряка і тростини.

Втім, здоровий глузд підказує, що харчування мозку невластивими природі продуктами може спричинити його "невластиву" реакцію. А хімічні підсолоджувачі – це все таки невластиві для нормальної життєдіяльності речовини і навряд чи їх щоденне вживання можна вважати нормою. Рекламні казки про безпечність і навіть користь сурогатів — не більше ніж порожні байки. Сурогати дають безмежні можливості для фальсифікації продуктів, які містять цукор і кількість такого фальсифікату зростає з кожним роком.

До того ж, варто пам’ятати, що організм різних людей по-різному сприймає одні й ті ж речовини. Навіть підсолоджувачі ксиліт (E967) та сорбіт (E420), хоча й вважаються натуральними, адже перший виробляють з деревини, а другий являє собою шестиатомний спирт, який знаходиться майже у всіх солодких ягодах, меді та кукурудзяному крохмалі, при систематичному вживанні здатні викликати розлади шлунка.

До теми: Не все, що солодке, з цукром


Наверхнаверх