logo
dollar
euro

МОЗ не хоче громадського нагляду за закупівлями ліків

10:33 30.12.2013 eye 413
МОЗ не хоче громадського нагляду за закупівлями ліків

Сьогодні, 30 грудня, представники пацієнтських та громадських організацій звернулися з відкритим листом до Міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової, в якому вимагають включити представників громадськості до складу тендерних комісій міністерства, як це було попередньо домовлено.

Сало відомо, що жоден представник громадських організацій, які опікуються смертельно-небезпечними захворюваннями, не був включений до комісій при Міністерстві охорони здоров’я, що фактично унеможливлює їх доступ до контролю за закупівлею ліків, робить процес непрозорим і дає можливість у 2014 році провести тендери за корупційними схемами.

Дмитро Шерембей, голова пацієнтської організації ЮКАБ (Дорадча спільнота з питань доступу до лікування в Україні) зазначає, що залучення пацієнтів то тендерного процесу є єдиним шляхом недопущення корупції та махінацій під час закупівлі препаратів. Яскравий приклад тому – нещодавнє оприлюднення ЮКАБ інформації про те, що цього року лише на закупівлі препаратів для ВІЛ-інфікованих, Міністерство охорони здоров’я переплатило 15 млн. гривень, за які додатково могло б отримати лікування 5000 українців".

Ганни Гопко, виконуюча обов’язки голови Опікунської Ради НДСЛ ОХМАТДИТ говорить: "Опікунська Рада разом із волонтерами та проектом "Таблеточки" роками підміняє державу, забезпечуючи важкохворих дітей на онкологічні та онкогематологічні захворювання ліками. Тим не менше, окрім самостійного пошуку ресурсів, ми маємо і контролювати закупівлю якісних ліків за кошти державного бюджету, адже минулого року зусиллями Опікунської Ради було в 2,5 рази збільшено фінансування з держбюджету на ліки із 90 до 216 млн. і тому потрібен жорсткий контроль за їх витратою".

Віталій Шабунін, голова правління "Центру протидії корупції" стверджує: "У всьому світі тендерні процеси відбуваються прозоро та відкрито. В Україні ж, як показує практика, ціни на препарати, закуплені за державний кошт іноді завищують до 10, а то й 20 разів. Єдиним способом контролю та зупинення таких корупційних тендерів є присутність громадськості ще на самому початку, в номенклатурних комісіях, на яких визначаються перелік препаратів та дозування, а пізніше в тендерних комісіях, які  визначають ціни, за якими закуповуватимуть препарати. Якщо ж громадськість матиме змогу лише бачити результати тендерів, то дуже часто на них вже неможливо вплинути чи скасувати, а якщо і можливо, то головними заручниками таких обставин стають пацієнти, адже тоді, у разі переоголошення тендеру, вони не отримують свої препарати вчасно".

У своєму листі пацієнти та громадські активісти закликають очільника міністерства в найкоротші терміни включити їх в усі тендерні та номенклатурні комісії, заяви до яких вони подавались. Під зверненням до МОЗ підписалося представники 10 організацій, більшість  з яких  захищають права пацієнтів із смертельно-небезпечними хворобами, при яких переривання лікування навіть на один день може стати фатальним для пацієнта.


Наверхнаверх