logo
dollar
euro

Із нового року – нові правила виписування рецептів

23:57 26.05.2019 eye 2110
Із нового року – нові правила виписування рецептів

Напевно, кожному полтавцю вже намуляла очі картина: лікарі, призначаючи медичні препарати, користуються не спеціальними довідниками, а обирають із досить обмеженої пачки рекламних проспектів.

Найчастіше призначають дорогі ліки, а на запитання, чи є подібні подешевше, відповідають дуже неохоче.

Начебто наразі ситуація може змінитись. Лікарі тепер не зможуть нав’язувати конкретні препарати, якщо є дешевші аналоги. Про це 24 грудня під час прес-конференції заявив Голова Держпідприємництва Михайло Бродський. Тепер в рецептах буде вказуватися тільки міжнародна непатентована назва препаратів,  повідомив він.

На виконання вимог Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва змінено правила виписування рецептів. Зокрема, це зміни до наказу МОЗ № 360, які передбачають, що рецепти будуть виписуватися із зазначенням міжнародної непатентованої назви, а не із зазначенням торговельної назви лікарського засобу, як зараз прийнято.

Чиновник зазначив, що діючий порядок виписування, коли рецепти виписуються тільки по торговельним назвам, дав поштовх для розвитку корупційних схем та нав’язування конкретних препаратів. «Лікарі були включені в маркетингову схему розповсюдження ліків», - говорить Михайло Бродський.

Імпортні препарати в рази дорожчі, але це не означає що імпортні завжди кращі, оскільки їх терапевтична дія може бути однаковою, а ціна імпортних препаратів завжди вища – такої думки у Держпідприємництві й підготували нові правила, які мають дозволити: створити однакові умови конкуренції; прибрати корупційну схему «дистриб’ютор – лікар – аптека»; громадянам вибирати – купувати дороговартісні брендовані іноземні препарати чи дешевші вітчизняні з такою самою діючою речовиною.

Сьогодні брифінг провела директор департаменту з питань якості медичної та фармацевтичної допомоги МОЗ Тетяна Донченко. Вона повідомила, зо наказ Міністерства охорони здоров'я, який забороняє вказувати в рецепті торгову назву лікарського засобу і зобов'язує вказувати лише міжнародну непатентовану назву (МНН), набуде чинності 31 грудня поточного року. Використання торговельної назви допускається лише у разі, якщо лікарський засіб не має МНН, належить до біосимілярів, відпускається на пільгових умовах або безоплатно, а також у разі, якщо воно підлягає предметно-кількісному обліку.

Проти нововведень виступає  Всеукраїнська аптечна асоціація. Її представники звернулися до Держпідприємництва з проханням скасувати прийняте ріщення про новий порядок виписування рішення. Аптекарі, зокрема, вважають, що виписка рецептів та вимог-замовлень за МНН позбавляє лікаря можливості вільного вибору і призначення оптимальних, на його думку, для пацієнта лікарських засобів, а також проконтролювати, який саме препарат отримав пацієнт.

Насправді, аптекарі даремно переймаються вільним вибором лікарів на призначення оптимальних лікарських засобів при введенні нових правил виписування рецептів.  Полтавські лікарі, зокрема, у дуже рідкісних випадках виписують рецепти на бланках. Зазвичай обмежуються «писульками», які, у разі, наприклад, необґрунтованого  призначення ліків, і до справи не пришиєш. У всій цій новаторській чехарді не забули б,  про інтереси пацієнтів. Для того, щоб вони були насправді захищені  від зловживань при призначені лікування, конче необхідно ще й ЗОБОВ’ЯЗАТИ лікарів виписувати кожний рекомендований медпрепарат.


Наверхнаверх