logo
dollar
euro

Суворий радіаційний контроль – запорука безпечності продукції

20:27 18.11.2019 eye 1672
Суворий радіаційний контроль – запорука безпечності продукції

Відповідно до Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" Міністерством охорони здоров’я України затверджено Державні гігієнічні нормативи "Допустимі рівні вмісту радіонуклідів 137Cs та 90Sr у продуктах харчування та питній воді".

Нормативи встановлюють гігієнічні нормативи вмісту цезію та стронцію у продуктах харчування та питній воді, а також вимоги з дотримання вказаних допустимих рівнів під час виготовлення, імпорту, експорту та обігу харчових продуктів. Нормативи обов'язкові для фізичних та юридичних осіб, діяльність яких пов'язана з виготовленням, імпортом, експортом та обігом харчових продуктів, наданням послуг у сфері роздрібної торгівлі харчовими продуктами.
          
Усі види харчової продукції підлягають обов’язковому радіометричному контролю в акредитованих лабораторіях. Безпека продуктів харчування, у тому числі й радіаційна, повинна забезпечуватися на всьому шляху продукту від поля (ферми, річки, моря, саду) до столу. Тому, згідно з вимогами чинного законодавства, вся харчова продукція та продовольча сировина мають проходити радіаційний контроль гамма і бета спектрометрами, причому за його забезпечення відповідають, як виробники, так і переробники, і навіть організації, що безпосередньо реалізують продукти харчування населенню: магазини та продовольчі ринки. Зокрема, великі споживачі продуктів харчування (армія, флот тощо).
         
В будівельних матеріалах та сировині контролюються такі радіонукліди, як торій-232, радій-226 та калій-40. Всі будівельні матеріали, на які видаються сертифікати відповідності, проходять випробування на радіоактивність.
       
В науково-дослідному Випробувальному центрі харчової продукції ДП "Полтавастандартметрологія" проводять випробування харчової продукції, продовольчої сировини та будівельних матеріалів на вміст радіонуклідів. Підприємство оснащене двома сучасними спектрометрами: бета-випромінювання – СЕБ 01-150 та гама-випромінювання – СЕГ 01-63. Отримані під час вимірювання первинні дані (спектр), обробляються спеціальною програмою АКWIN. Кінцева інформація містить перелік наявних у продукті радіонуклідів та відомості про їх питому активність. (кількість беккерелів на одиницю ваги або об'єму). Саме за питомою активністю радіонуклідів у продукті харчування і визначається його придатність або непридатність до вживання людиною. Слід зазначити, що цезій-137 та цезій-134, можна контролювати як бета-, так і гамма-спектрометром. А ось стронцій-90 можна контролювати тільки на бета-спектрометрі. Як альтернативний метод можуть використовуватися радіохімічні дослідження. Щороку у Випробувальному центрі ДП "Полтавастандартметрологія" проходять випробування на вміст радіонуклідів близько тисячі зразків харчової продукції та десятки зразків сировини та будівельних матеріалів.

Споживачі повинні цікавитися, що їм продають

Після аварії на АЕС Фукусіма-1 (Японія) засоби масової інформації та Інтернет-видання, не без активної допомоги виробників побутових дозиметрів, почали навперебій радити населенню придбавати ці прилади. Проте, варто знати, що, на жаль, технічні можливості дозиметра не дозволяють цьому простому приладу вирішити складну проблему контролю продуктів харчування. Дозиметр має надто маленький діапазон вимірювань і здатний визначити лише параметри зовнішнього поля, а ось встановити, які радіонукліди та яка їх кількість знаходиться всередині продукту та в його так би мовити, клітинній структурі, можна лише за допомогою спектрометра.
      
У чотирьох областях України (Рівненській, Житомирській, Волинській, Київській) рівень радіаційного забруднення до цього часу місцями залишається достатньо високим, тому мешканці цих областей мають в обов’язковому порядку вимагати у продавців результати радіологічного контролю продуктів, особливо на ринках, та не купувати продукти в місцях стихійної торгівлі. Що стосується жителів Полтавщини, то хоча радіаційний фон у нас і в нормі, ніхто не може дати стовідсоткової гарантії, що на територію області не надійде продукція з "проблемних" регіонів.
     
Найбільш небезпечними в плані радіаційного забруднення є лісові гриби та ягоди. Та якщо гриби лікарі радять вживати з обережністю, а дітям взагалі не рекомендують давати їх в будь-якому вигляді, то ягоди, зокрема, чорниця та журавлина, дуже корисні і навіть просто необхідні в окремих випадках для профілактики та лікування деяких захворювань. Тож варто не уникати, а ретельно стежити за тим, щоб будь-яка продукція відповідала вимогам нормативних документів. А споживач, який хоче бути впевненим у цілковитій безпечності того чи іншого товару, повинен цікавитись наявністю сертифікатів чи гігієнічних висновків (на харчову продукцію) або радіаційних паспортів (на сировину та будівельні матеріали).

До теми: Від радіації не застрахований ніхто


Наверхнаверх