logo
dollar
euro

Тюльпановий букет для Абазівки

8:22 02.05.2013 eye 171
Тюльпановий букет для Абазівки

Якщо існують філіали земного раю, то їх треба шукати в таких мальовничих куточках, як садиба Олександра Лукоминського в Абазівці під Полтавою.

Щовесни тут розцвітають понад 100 сортів тюльпанів. Дивишся – і хочеться жити, до нестями закохуєшся в цей насправді досконалий і насичений барвами світ.

Олександр Костянтинович – інженер-механік за фахом. 17 років працював на заводі «Знамено» (колишній 22-й), 24 – на заводі «Лтава» (20-й). Усе життя мав справу з технікою. А тепер-от майже все знає про тюльпани, адже займається ними вже кілька десятків років.

– Дядько моєї дружини, Світлани Іванівни, жив у Ризі, – розповідає він. – При Союзі дозволяли розводити тюльпани не більше ніж на двох сотках землі. А в Латвію посадковий матеріал завозили з Голландії. Квіти були неймовірно красиві. Понад 40 років тому привезли й нам десяток цибулинок найрозповсюдженого нині сорту «Апелдорн» (насичений червоний, з чорним шестикутником на дні бокала) і ще по одній цибулині інших сортів. Згодом у нас з’явився чорний тюльпан, який у ті часи був дивовижею навіть у Прибалтиці.

Родина почала зачитуватися журналом «Присадибне господарство». Знаходили адреси, де можна було придбати цибулини нових сортів. Писали в Естонію, Литву. Звідти присилали цибулини, з яких виростали дуже гарні тюльпани. Узяти хоча б «Ленінс меморіал», який голландці вивели до дня народження Леніна. Він зацвітає одним із перших – 15 – 20 квітня.

Чоловік розповів, що йому найбільше до вподоби сорт «Б’юті», квіти якого схожі на червоно-рожеві бокали. Ці величні тюльпани виростають до метра заввишки і мають пелюстки близько 10 см завдовжки.

tulpan2


– Згодом я почав фотографувати квіти, щоб навіки зберегти їхню красу, продовжує співрозмовник. – Потім фотографував ще й птахів. Спостерігаючи за природою, робив для себе маленькі відкриття. Писав про свої враження у журнали «Дача», «Дім. Сад. Город», газету «Сільський вісник». Приміром, про сов, яких на ялинці біля нашого будиночка в Абазівці зимує по кілька десятків. Вони рятують навколишні поля від мишей.

У садибі, що звикла до турботи людських рук, щороку виростають кани-гіганти з людський зріст. Вони цвітуть і на вікні у квартирі Лукоминських у Полтаві. Для краси оселі в горщиках вирощують кали, тюльпани, калачики, гіацинти.

Узагалі, любов до квітів – це великий труд, кажуть Лукоминські. Ті ж тюльпани потрібно пересаджувати, купірувати їхні голівки, щоб виростали міцні цибулини, видаляти хворі рослини, протруювати від шкідників тощо. У багатьох дворах в Абазівці вже є «нащадки» цих тюльпанів.

– Я дивлюся на них і радію, – говорить Світлана Іванівна. – Щоранку прокидаюся і потрапляю у свято, аж душа співає. «Еріх Хофсью» – мій улюблений. Ця квітка з рожевуватим відтінком довго радує око, аж поки на зміну тюльпанам приходять півонії, воронець, ромашки, а потім літні та осінні квіти.

– Ми хочемо, щоб Абазівка була красивішою, відроджувалася, щоб люди любили своє село, – каже Олександр Костянтинович. – У наших силах зробити так, щоб на цій землі був квітучий рай, а не загиджене довкілля, що нагадує пекло.

tulpan3


Наверхнаверх