logo
dollar
euro

Пшеницю "Диканька" визнали однією із кращих у світі

9:37 29.04.2013 eye 495
Пшеницю "Диканька" визнали однією із кращих у світі

Про стратегічне значення пшениці для людства не варто вкотре наголошувати. Сьогодні перед вченими-селекціонерами та генетиками стоїть нове важливе завдання – «підкорити час», аби прогодувати світ.

– Усі сорти зерна, які створили селекціонери нашого навчального закладу, висівають на ланах Полтавщини та всієї України, – розповідає доктор сільськогосподарських наук, професор, керівник селекційного центру при Полтавській державній аграрній академії Володимир Тищенко. – На сьогодні самої лише озимої пшениці створено вісім сортів, які занесені до державного реєстру. І ще вісім сортів проходять державне випробування. А всього науковці нашої кафедри насінництва створили 28 сортів важливих польових культур. Кожен новий сорт ми вдосконалюємо, випробовуємо і на це йде чимало часу.

Володимир Миколайович розповів, що нині перед ученими-селекціонерами стоїть надважливе завдання: насамперед прискорити сам селекційний процес. Час іде, змінюється клімат, сорти старіють і потребують удосконалення. А на винайдення нового кращого сорту вчені витрачають 15 – 20 років. Він переконаний: методи, які розробили науковці аграрної академії, дають змогу скоротити ці часові відрізки мінімум на п’ять років.

– Другий важливий момент – прискорення дозрівання самої культури, – наголошує вчений. – Наприклад, ми створили сорт проса, що дозріває не за 100 – 120 днів, як зазвичай, а за 45 – 50. Крім того, це перший в Україні сорт цієї культури, який можна збирати комбайном.

При кафедрі селекції насінництва та генетики аграрної академії у Полтаві працюють три наукові лабораторії: селекції озимої пшениці, селекції зернобобових і круп’яних культур, селекції сої. Вчені також досліджують зерно у польових умовах і перевіряють його хлібопекарські властивості у власній пекарні.

– Особисто я найбільше пишаюся нашими сортами озимої пшениці «Сагайдак» та «Диканька», – розповідає Володимир Тищенко. – Перший із них торік внесли до державного реєстру. Цей сорт неймовірно врожайний. А пшеницю «Диканька» ми розробляли понад 20 років. Цей сорт визнано одним із кращих у світі. Його зразки зберігають у зоні вічної мерзлоти у Свальбардському сховищі в Норвегії та в Мексиканському центрі «Семіт» для використання у майбутньому – як у виробництві, так і з науковою метою.

До державного реєстру «Диканьку» внесли 2005-го. Через три роки ця пшениця стала всесвітньовідомою.

– У господарствах Полтавської області під урожай 2013 року висіяно понад 55 тисяч тонн насіння озимих культур, з яких понад 51 тисяча тонн озимої пшениці, – зазначила заступник начальника управління контролю якості насіння і садивного матеріалу Держсільгоспінспекції в Полтавській області Оксана Буйнова. – Площа озимої пшениці на загальних посівах становить 203,4 тисячі гектара. З них значну частину займають площі вітчизняної селекції – більше ніж 188 тисяч гектарів (92,8 %) та зарубіжної – майже 15 тисяч гектарів (7,2 %). 24 тисячі гектарів (13%) засіяно озимою пшеницею сортів Полтавської державної аграрної академії, серед яких найпопулярніші – «Диканька», «Левада», «Сагайдак», «Українка Полтавська». За останні три роки площі засівання сортами ПДАА зросли з восьми до 13%.


Наверхнаверх