logo
dollar
euro

Гребінка прощається зі своїм символом

13:19 14.11.2013 eye 739
Гребінка прощається зі своїм символом

Паровоз ФД20 №2560 "Фелікс Дзержинський", який майже три десятиліття простояв на території локомотивного депо у Гребінці, невдовзі "переселиться" до Харкова. Демонтаж поїзда-пам’ятника вже почали, наступний крок – спорудження рейок, які дозволять викотити його на залізничну колію.
 
Гребінківський паровоз має унікальну історію. Його було збудовано у 1939 році в Луганську, тоді ж локомотив завоював перше місце на Міжнародній виставці у Парижі як один з кращих зразків вітчизняного машинобудування. Названий на честь революціонера Фелікса Дзержинського, потяг і справді був найпотужнішим на час випуску. Він міг розвивати швидкість до 90 км/год, а в роки війни саме цей паровоз успішно таранив ворожий бронепотяг і скинув його з рейок, - пишуть "Події та коментарі".

паравоз

Установлений з нагоди 40-річчя Перемоги ФД20 №2560 простояв у Гребінці майже три десятиліття, а нині стане експонатом Музею історії Південної залізниці у Харкові. Одним із багатьох, тоді як у Гребінці він був символом міста та окрасою, його щоденно бачили тисячі пасажирів з вікон сучасних експресів.

Громада райцентру по-різному ставиться до того, що доведеться попрощатися із паровозом. Ветерани локомотивного депо обурені цим і протестують, вважаючи, що пам’ятка по праву має лишатися в райцентрі. Але є й протилежні, досить обгрунтовані, думки…
 
За часів Радянського Союзу в причіпному вагоні за локомотивом було розміщено музей. У 1990-х роках він почав занепадати, пізніше експонати запакували для подальшого зберігання, і зрештою заклад припинив свою роботу. Працівники депо в міру можливостей дбали про ФД20, підфарбовували його, але жодного статусу як історична пам’ятка той так і не отримав.

паравоз2

Один із співробітників депо на умовах анонімності висловив думку, що "стягування" подібних експонатів до Києва та Харкова теоретично може бути підготовкою їх на продаж за кордон у приватні колекції – проконтролювати їх наявність там важче. Але навіть якщо побоювання марні, і ці раритетні зразки машинобудування краще зберігатимуться саме на територіях музеїв, побачити їх зможе значно менше громадян, аніж якби вони лишалися на нинішніх місцях для пасивного споглядання. Варто лише відповісти чесно, чи часто люди відвідують музеї, та ще й залізничні?

Символічно й те, що з ФД20 Гребінка прощається напередодні ювілейної для локомотивного депо дати – наступного року там відзначатимуть 75-літній ювілей із часу заснування.


Наверхнаверх