logo
dollar
euro

Чому фінські малята сплять у коробках?

8:21 12.11.2013 eye 447
Чому фінські малята сплять у коробках?

Уже 75 років поспіль фінські жінки, які готуються стати мамами, отримують від держави велику коробку з дитячим одягом, постіллю й іграшками. Причому саму коробку можна використовувати ще й як ліжечко. Дехто вважає, що ці набори допомогли Фінляндії радикально знизити рівень дитячої смертності.

Мета цієї традиції – дати всім фінським дітям, незалежно від їхнього походження, рівні стартові можливості у житті.

Дитячий набір – подарунок від уряду – отримує кожна майбутня мама. Він містить дитячий одяг, зокрема зимовий комбінезон, спальний мішок, аксесуари для купання, а також підгузки, постільну білизну і невеликий матрац.

Якщо покласти матрац у коробку, вона перетворюється на ліжечко. Безліч дітей з усіх соціальних верств проводять у ній перші тижні життя.

Матері мають вибір: узяти коробку чи грошову допомогу, яка наразі складає 140 євро. Але 95% обирають коробку, оскільки речі, зібрані в ній, коштують значно дорожче.

Традиція дитячих наборів була започаткована у 1938 році. Спочатку допомогу отримували тільки малозабезпечені сім’ї, але у 1949 році ситуація змінилася. "Коробки почали видавати всім майбутнім матерям. Але висунули вимогу: щоб жінка, яка претендує на допомогу, в першому триместрі вагітності пройшла огляд у лікаря ", – розповідає Гейді Лієсівесі, представниця "Кела" – Інституту соціального страхування Фінляндії. Тож набори не лише забезпечували жінок найнеобхіднішими речами, а й спрямували багатьох вагітних до лікарів.

У 1930-х Фінляндія була бідною країною з високими показниками дитячої смертності: з 1000 немовлят помирали 65. Але в наступні десятиліття ситуація радикально покращилася.

Міка Ґісслер, професор Національного інституту охорони здоров'я і соціального забезпечення в Гельсінкі, пояснює цю тенденцію не тільки реформами 1940-х років, а й запровадженням національної системи медичного страхування в 60-х і розбудовою мережі державних лікарень.

Зараз, через 75 років після своєї появи, "коробка" стала невід’ємною частиною фінського досвіду материнства. Вона об'єднала цілі покоління жінок.

Вміст коробки

коробка
Матрац, наматрацник, простирадло, підковдра, ковдра, спальний мішок.

Сама коробка, що служить ліжечком.

Зимовий комбінезон, шапка, терморукавички, пінетки.

Легкий костюм з капюшоном, трикотажні "людинки" (комбінезончики).

Шкарпетки і рукавиці, в'язана шапочка і шолом.

Боді, повзунки і штанці нейтральних кольорів і фасонів.

Банний рушник з капюшоном, манікюрні ножиці, гребінець, зубна щітка, термометр для ванної, дитячий крем, мочалка.

Набір пелюшок і муслінових серветок.

Книжка з картинками та іграшка-гризунок.

Прокладки для бюстгальтера, презервативи.

78-річна Рейя Клеметті пригадує, що набір дуже допоміг їй в 60-х, коли вона чекала на свого первістка. Вона тоді мала досить туманне уявлення про те, що потрібно дітям, але в наборі виявилось усе необхідне.

"На вулиці легко впізнати, коли народилась та чи інша дитина, бо одяг щороку трохи міняється. Приємно порівнювати і думати: о, цей малюк ровесник мого", – каже Тітта Ваюрюнен, 35-річна матір двох хлопчиків. Їй коробка допомогла зекономити радше час, ніж гроші: під час першої вагітності жінка багато працювала і була дуже рада, що їй не довелося бігати по магазинах.

Нещодавно у фінських ЗМІ пройшла інформація, що фінські матері – найщасливіші в світі, бо про них піклується держава. Молодий батько Марк Босворт каже: "Коли я відвідую інших молодих батьків і бачу в них ті самі речі, то відчуваю, що між нами є щось спільне, що ми – частина спільноти".

До речі, одяг для коробки навмисне добирають гендерно нейтральний, щоб дівчатка могли носити речі після хлопчиків і навпаки.

Вміст коробки з часом змінювався.

Набори 1930–1940-х років містили відрізи тканини, тому що тодішні матері часто самі шили дитячий одяг. У часи Другої світової в країні був дефіцит фланелі й бавовни, які йшли на потреби війни, тому частина простирадл і пелюшок замінили на паперові. У 50-ті роки зросла кількість готового одягу у наборі, а в 60–70-х роках його почали виготовляти з еластичного трикотажу. У 1968 році в коробці з'явився спальний мішок, а наступного року – одноразові підгузки.

Втім, згодом вони здали позиції. На зламі століть Фінляндія повернулася до бавовняних пелюшок, бо одноразові підгузки визнали неекологічними. Формуючи набір, держава керується принципами правильного батьківства.

У певний момент з наборів також зникли дитячі пляшечки і пустушки. Таким чином держава хотіла стимулювати жінок годувати груддю. А книжки з картинками змалку прищеплюють дітям інтерес до читання.

Насамкінець, коробка – це просто символ. Символ рівності і того, що держава піклується про дітей.

Гелена Лі, BBC News

Переклад Яни Калашник

Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду "Відродження"


Наверхнаверх