logo
dollar
euro

Хто має право на приватизацію в гуртожитках?

8:20 26.04.2013 eye 1701
Хто має право на приватизацію в гуртожитках?

«Я 12 років живу в гуртожитку, який перебуває на балансі комунального підприємства «Полтаваелектроавтотранс». При заселенні уклала відповідну угоду з цим підприємством на оренду житла, але зареєстрували мене за адресою гуртожитку, а не в конкретну кімнату. Чи маю в такому разі право на приватизацію?».

Валентина ФЕДОРЧЕНКО,

мешканка гуртожитку на вул. Ціолковського, 53, у Полтаві

До редакції надійшло ще кілька подібних звернень із різних міст Полтавщини. За роз’ясненнями з цього приводу ми звернулися до помічника народного депутата України Тараса Кутового, юриста Сергія Найди та першого заступника начальника регіонального відділення фонду держмайна в Полтавській області Олени Калінчук.

– На виконання Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» розробили методичні рекомендації щодо реалізації мешканцями гуртожитків права на житло шляхом приватизації кімнати (кімнат, житлових блоків, секцій) у гуртожитках, – пояснює Сергій Найда. – Така передача проводиться винятково на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування.

Дія зазначеного закону не поширюється на громадян, які проживають у гуртожитках, призначених для тимчасового проживання осіб у зв'язку з навчанням, перенавчанням чи підвищенням кваліфікації у навчальних закладах та у зв'язку з роботою (службою) за контрактом; осіб, які мешкають у гуртожитку без законних підстав (без офіційної реєстрації місця проживання); громадян, які проживають у спеціальних гуртожитках, призначених для тимчасового проживання осіб, які відбували покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі й потребують поліпшення житлових умов, або житлова площа яких тимчасово заселена, або повернути колишнє житлове приміщення яким немає можливості; військовослужбовців, працівників Збройних сил України та Міністерства внутрішніх справ України, які проживають у гуртожитках; а також на осіб, які потребують медичної допомоги у зв'язку із захворюванням на туберкульоз; на осіб, які проживають у гуртожитках, що мають статус соціальних.

– Приватизувати свої кімнати в гуртожитках можуть люди, що на законних підставах постійно у них проживають протягом п’яти років і в них немає іншого житла, – говорить Олена Калінчук. – Людина повинна мати ордер на поселення в цьому помешканні, бути зареєстрованою в ньому та не повинна мати заборгованостей в оплаті за комунальні послуги. Якщо людину зареєстрували за адресою гуртожитку, а не в конкретну кімнату, то слід у судовому порядку довести факт свого проживання в конкретній кімнаті протягом мінімум п’яти років.

Якщо ж людину заселили в гуртожиток, але не дали ордера чи не зареєстрували, то необхідно довести законність вселення в цей гуртожиток.

У гуртожитку коридорного типу приватизації підлягають лише кімнати, яким надаються відповідні номери.

Приватизація помешкання в гуртожитках, де проводять або планують провести реконструкцію без відселення (без зміни статусу гуртожитку), здійснюється після її проведення. Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян здійснюється безоплатно, виходячи з розрахунку санітарної норми – 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена сім'ї та додатково десять квадратних метрів на сім'ю.

Однак право на приватизацію мають лише мешканці гуртожитків, що перебувають у комунальній власності територіальних громад, – уточнює Олена Калінчук.

Приватні гуртожитки такого права не мають. А мешканцям державних гуртожитків спершу слід дочекатися законної передачі їхніх будинків до комунальної власності місцевих громад. Лише тоді вони матимуть право на приватизацію своїх помешкань. На реалізацію програми передачі гуртожитків Полтавщини до комунальної власності територіальних громад із державного та обласного бюджету виділили 43,8 тис. грн.


Наверхнаверх