logo
dollar
euro

Сьогодні Покрова Пресвятої Богородиці

14:08 13.10.2013 eye 1575
Сьогодні Покрова Пресвятої Богородиці

У церковному календарі є день, коли православні християни шанують ім'я Божої Матері особливо. Це свято пов'язане з подією, яка відбулася на початку Х сторіччя.

Згідно з церковним переказом у 903 році на столицю грецької імперії Царгород (в майбутньому Константинополь, а нині - Стамбул) напало вороже військо сарацинів - нащадків Агарі, невільниці Сариної, яка народила Авраамові сина Ізмаїла. В страху перед завойовниками люди в надії щиросердо зверталися до Бога та Пресвятої Богородиці, молячись про заступництво. Під час однієї з молитов на всенічному богослужінні у Влахернському храмі, що стояв над Чорним морем, як свідчить церковний переказ, Матір Божа відповіла на гарячі молитви вірних.

Серед молільників була людина угодна Богові - святий Андрій Юродивий, а також учень його, святий Єпіфаній. Вони стояли біля амвону і слізно молилися за спасіння міста й усієї країни. Раптом, піднявши очі до неба, вони побачили Пречисту Діву в оточенні святих ангелів, пророків та апостолів. Вона молила Бога про спасіння світу, і Своїм омофором покривала вірних на знак того, що бере народ під свою опіку (омофор - наплічник. Сьогодні він є частиною облачення єпископа. Омофор прикрашений хрестами й покладається на плечі архієрея, в знак того, що він повинен турбуватися про спасіння заблудлих подібно до євангельського доброго пастиря, який, відшукавши пропалу вівцю, несе її додому на своїх плечах).

Тоді святий Андрій в духовному піднесенні звернувся до учня свого: “Чи бачиш ти, брате, Царицю всіх, Яка молиться за увесь світ?” - “Бачу, отче мій духовний”, - відповідав Єпіфаній. Святі мужі довго споглядали на це чудесне явлення, і сповістили про нього усім присутнім у храмі. Дізнавшись про це знамення милості Божої і Його Пресвятої Матері, вірні повернулися до домівок своїх переповненими духовної радості та надії. Незабаром сарацини були переможені, і церква встановила святкувати це чудо в той самий день, коли воно сталося - 1 жовтня за старим стилем, або 14 жовтня - за новим. Від греків його перейняли й східні слов'яни. Тому кожного року ми святкуємо свято Покрова Пресвятої Богородиці та Пріснодіви Марії.

Проте з часом у самому Константинополі свято забулося і сьогодні у греків не відзначається. Але в Київський Русі разом з прийняттям християнства воно стало одним з найшанованіших церковних свят.

Особливо це свято шанується в Україні. Саме його козаки обрали як свято, на честь якого будувалися церкви на Січі. Покровський Храм завжди був серцем кожної із Запорізьких січей. Тому склалася традиція в день Покрова святкувати також День українського козацтва. Така увага до цього свята пов'язана з тим, що протягом багатьох століть наш народ не мав своєї державності і покладав свої надії щодо захисту від ворогів лише на Бога і на Пресвяту Богородицю.

Саме тому і співає церква Божа хвалу Богородиці. І линуть під храмове склепіння слова святкового акафісту: “Радуйся, Радосте наша! Покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором”.

Православні християни вірують, що Богородиця, “чесніша від Херувимів і незрівнянно славніша від Серафимів”, перебуває з Господом у сфері Духа, на небі духовному, разом зі святими ангелами Божими. Вірують, що після короткого успіння Свого Вона, наче сон, струсила з очей мертвотність гробу, і побачила безсмертне життя та Господню славу. Вірують, що серце Її для всіх відкрите, що чує Вона палкі молитви християн. Вірують, що омофор Її - то молитви Її до Сина Свого, Господа нашого Ісуса Христа, за нас, грішних - за кого Він був вмер на хресті, а потім воскрес для нашого спасіння.

Комментарии

Оставить комментарий

Наверхнаверх