logo
dollar
euro

Доходи області за І квартал 2015 року. Централізація

4:17 21.10.2017 eye 392
Доходи області за І квартал 2015 року. Централізація

Як відомо, не так давно до Бюджетного та Податкового кодексів були прийняті зміни, основною метою яких став справедливіший розподіл фінансових ресурсів між державним та місцевими бюджетами задля посилення місцевого самоврядування та децентралізації. Це, в свою чергу, в теорії має стати головним чинником соціально-економічного розвитку кожного міста чи села.

Початок квітня – це час, коли платникам податків варто глянути на  перші результати наповнення обласного та місцевих бюджетів Полтавської області за І квартал 2015 року та проаналізувати їх. Чи й справді місцеві бюджети тепер отримали більше грошей? Давайте подивимось.

Рентна плата за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату, як і раніше, повністю оминає бюджет Полтавської області. Кожен школяр, який хоч краєм ока бачив карту корисних копалин України, знає, що Полтавщина має одні з найбільших родовищ вищезазначених копалин. 5,8 млрд грн рентної плати 2014 року підприємствами області було у повному обсязі перераховано до державного бюджету. За перший квартал 2015 року цей показник становить 1,4 млрд.  Зайве казати, що обласному і місцевим бюджетам аж ніяк не завадила хоча б частина цих грошей, адже у процесі діяльності видобувних підприємств руйнуються дороги загального користування, завдається значна шкода навколишньому середовищу, а часто й здоров’ю громадян. Це було б просто справедливо.

Починаючи з 1 січня 2015 року лише чверть рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на території нашої області надходить до обласного бюджету, решту забирають до державного. Раніше надходження ділилися порівну. І тільки збільшення ставок рентної плати дало змогу за три місяці 2015 року отримати приблизно таку ж суму, як і за відповідний період минулого року: 16,5 млн. проти 17,9 млн.

Зміни також торкнулися і податку на доходи фізичних осіб. Цей податок, який сплачує кожен працевлаштований  громадянин, традиційно становить левову частку загального пирога доходів місцевих бюджетів. Раніше 75% надходжень від сплати цього податку залишалися на місцях, 25% йшли до обласного бюджету. Зараз законодавство передбачає вилучення до держбюджету 25% ПДФО, відповідно місцевим бюджетам залишилося лише 60%, а обласному – 15% коштів. Такі зміни позначилися на динаміці надходження цього податку до місцевих бюджетів: Iкв. 2014 – 531,3 млн грн, І кв. 2015 – 453,9 млн грн, зменшення на 14,6%.

Це відчутне падіння було компенсоване за рахунок передачі місцевим бюджетам 10% від податку на прибуток підприємств недержавної власності та запровадження акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (алкоголю, тютюну, бензину), який залишається на місцях у повному обсязі. Так, за січень-березень 2015 року податку на прибуток надійшло до місцевих бюджетів 40 млн, тоді як за відповідний період минулого року – лише 5 млн. Акцизного податку сплатили 40,8 млн грн, що стало помітним поповнення скарбниць сіл, селищ та міст.

Збільшилися надходження по платі за землю (на 30 млн грн), єдиному податку (на 23 млн) та екологічному податку (на 20 млн).

Це дало змогу отримати за січень-березень 2015 року 870 млн грн доходів місцевих бюджетів, що на 22 млн (2,6%) більше, ніж минулого року.

За цей же період Полтавська область відрахувала до держбюджету 3,3 млрд грн. податків, що більше аналогічного показника минулого року на 916 млн або 38,1%.

Отже, резюмуємо: доходи місцевих бюджетів номінально зросли всього на 2,6%, а відрахування до держбюджету – аж на 38,1%! Тобто, поки можна говорити про інтенсивну централізацію. А не навпаки.

Ласкаво запрошую до обговорення теми на свою сторінку у Фейсбуку.


Автор: Олексій Волошин
Наверхнаверх