logo
dollar
euro

Самозречена і піднесена

6:15 21.09.2013 eye 541
Самозречена і піднесена

Різдво Пресвятої Богородиці є першим двунадесятим святом церковного року, тому що за старим стилем церковний рік починався 1 вересня. Встановлений він церквою лише в IV столітті. У книгах Нового Заповіту про різдво Марії, на жаль, нічого не сказано. Немає там і відомостей про батьків матері Спасителя. Інформація про подію, від якої бере початок свято, збереглася лише у давньому церковному переказі.

З апокрифічного Прото- євангеліє II століття, так званого "Євангелія від Якова" (1–5 глави), відомо, що Пресвята Діва Марія (ім'я означає "піднесена") народилася в Назареті, що знаходиться в Галілеї, від праведних батьків Йоакима та Анни.

Святий Йоаким походив із коліна Юдиного, з роду Давидового. П'ятдесят років прожили вони разом у шлюбі, але не мали дітей. Подружжя гаряче молило Господа, щоби дав Він їм дитину, обіцяючи присвятити її Богові. Одного разу, коли Йоаким прийшов до храму, якийсь книжник дорікнув йому: "Не повинно тобі приносити дар твій, бо немає в тебе нащадків в Ізраїлі..." (в народі безпліддя вважалося знаком гніву Божого). Йоаким, глибоко переживаючи, пішов у гори, і там молився. Так само й Анна, почувши, що сталося з її чоловіком у храмі, невтішно плакала.

Раптом, вона побачила гніздо горобця на гілці лавру. "На жаль! – вигукнула Анна. – До чого можу прирівняти себе? За що так проклята я перед синами ізраїльськими? Вони сміються з мене та ображають мене, і вигнали з храму Господнього. На жаль! До чого прирівняю себе? Яне можу зрівнятися з птахами небесними, бо птахи плідні перед Тобою, Господи. Не можу зрівнятися з тварями земними, бо вони плодючі. Яне можу зрівнятися з морем, бо воно наповнене рибами, ані із землею, бо вона приносить плоди часу свого й благословляє Господа..."

І тоді перед Анною з'явився ангел Господній: "Анно, Бог почув молитву твою: ти зачнеш, і народиш, і буде прославленим по всьому світі рід твій". Таке саме видіння було і Йоакиму. Він поспішно подався додому, обіцяючи принести подячну жертву: "десять овець, дванадцять тельців та сто козлів". "Анна була біля дверей дому свого, – говориться в апокрифі, – і побачила Йоакима, який ішов зі своїми стадами, і вона побігла й упала на шию йому, кажучи: "Тепер я знаю, що Господь Бог благословив мене". А через дев'ять місяців у престарілих батьків народилася донька. Її назвали Марією...

Напередодні Різдва Богородиці в православних храмах служиться всеношна з читанням паремій та літією. Паремія (грецькою "читання, притча") – читання уривків із Святого Письма, що символізують ту чи іншу святкову подію. Літія (грецькою "спільне моління") відбувається в західній частині храму, біля вхідних західних дверей.

На всеношній Різдва Богородиці читається три паремії – три біблійні тексти, що в них ми бачимо символи, які є прообразами Діви Марії. Першою читається паремія, в якій вона порівнюється зі сходами в небо. У цьому значенні прообраз Богородиці – "сходи в небо" – той міст, що з'єднує людство з Богом. І тому свято Різдва Її називається християнами святом "початку нашого спасіння".


Наверхнаверх