logo
dollar
euro

Вас ошукали? Не опускайте руки!

18:02 18.04.2013 eye 345
Вас ошукали? Не опускайте руки!

Прийшли в магазин, купили омріяну річ. Пораділи, але недовго, річ зламалася.

Подібних ситуацій у нашому житті не зменшується. Тож у таких випадках керуймося Законом України «Про захист прав споживачів». Зупинимося на деяких його положеннях.

Придбав у магазині шафу, але її колір не сподобався дружині. Чи можна зробити обмін?

Так. Споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він придбав. Причинами такого обміну може бути те, що річ не підходить за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром тощо. Це передбачено в статті 9 Закону України «Про захист прав споживачів». Однак, зважте: обміняти товар на інший можна протягом 14 днів, якщо триваліший термін не оголошений продавцем. Є й така умова: обмін провадиться, якщо товар не використовувався і збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ.

Купив мобільний телефон, який «відключився» через кілька днів. Фірма відмовляється його замінити, посилаючись на те, що я ним користувався. Що робити?

Із вашого запитання напрошується висновок, що ваш телефон зламався протягом дії гарантійного терміну. Тож варто розібратися, чим зумовлена його «непрацездатність». Чи це є наслідком вашого необережного користування, чи такий дефект допустив виробник (причину виникнення недоліку товару зобов'язаний доводити продавець (виробник) товару).

За законом у разі виявлення недоліків, ви маєте право вимагати пропорційного зменшення ціни; безоплатного усунення недоліків товару в розумний термін; відшкодування витрат на усунення недоліків товару. При цьому, встановлено термін для безоплатного усунення недоліків – 14 днів від дня пред'явлення вимоги або за згодою сторін в інший термін.

Кілька разів здавав на ремонт до сервісного центру нову відеокамеру (після декількох хвилин роботи гасне екран). Усе дарма, хочу повернути гроші. Як?

Для цього необхідно підтвердити, що недолік є істотним, оскільки робить неможливим використання товару відповідно до його цільового призначення та після його усунення проявляється знову (це засвідчується документами із сервісного центру). Після цього, ви зможете розірвати договір купівлі-продажу та повернути собі вартість відеокамери. При розірванні договору купівлі-продажу розрахунки із споживачем провадяться, виходячи з вартості товару на час його купівлі (частина третя статті 9 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Але є й інший варіант – ви маєте право вимагати заміни товару на такий же або аналогічний, із числа наявних у продавця (виробника).

Однак, ще раз наголосимо: ці вимоги споживача не задовольняються, якщо доведено, що недоліки товару виникли через порушення правил користування ним або його зберігання. Доводити це має продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача). Споживач має право брати участь у перевірці якості товару особисто або через свого представника (стаття 8).

ДОВІДКОВО . Істотний недолік – недолік, який робить неможливим чи недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення, виник із вини виробника (продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин і при цьому наділений хоча б однією з нижченаведених ознак:

• він узагалі не може бути усунутий;

• його усунення потребує понад 14 календарних днів;

• він робить товар суттєво іншим, ніж передбачено договором.

Чи поширюється Закон України «Про захист прав споживачів» на приватну фірму-покупця?

У законі прямо встановлено: споживачем є фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов’язаних із підприємницькою діяльністю або виконанням обов’язків найманого працівника. Тобто, якщо ви придбаваєте товар і фактично використовуєте його для потреб фірми або для здійснення підприємницької діяльності, то норми Закону України «Про захист прав споживачів» не застосовуються.

Тому, приміром, звертаючись до суду, перевірте, чи достатньо підтверджень тому, що використання товару не пов’язане з підприємницькою діяльністю фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності.

Ще одне, про що варто знати. Закон регулює відносини споживача з підприємством, установою, організацією чи громадянином-підприємцем, які виготовляють та продають товари, виконують роботи і надають послуги, незалежно від форм власності та організаційних форм підприємництва. Тож якщо ви купуєте товар або замовляєте послуги у фізичної особи, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, то у випадку неналежної якості претензії варто пред'являти на підставі Цивільного кодексу України, а не Закону України «Про захист прав споживачів».

До якого суду звертатися ошуканому споживачеві?

Судовий захист прав споживачів здійснюється загальними судами за правилами цивільного судочинства в порядку позовного провадження.

За частиною п'ятою статті 110 Цивільного процесуального кодексу України позивачу в справах про захист прав споживачів надано право на свій розсуд вибирати, до якого суду загальної юрисдикції подавати позов. Це можливо за місцезнаходженням відповідача, за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору. Виняток – випадки виключної підсудності. Так, за місцезнаходженням майна або основної його частини пред'являються позови, що виникають із приводу нерухомого майна, а за місцезнаходженням перевізника – позови до перевізників, що виникають із договорів перевезення вантажів, пасажирів, багажу.


Наверхнаверх