logo
dollar
euro

"Френтік": Польоти в кіно і наяву

17:26 18.04.2013 eye 73
"Френтік": Польоти в кіно і наяву

На сайті компанії «Стар Медіа» з’явилася інформація, що збираються знімати художній фільм про операцію «Френтік». Основні події, пов’язані з нею, відбулися в роки Другої світової війни на Полтавщині.

ІСТОРІЯ

Нагадаємо, що операція «Френтік» – кодова назва спільної радянсько-американської військової операції з човниковим рухом американських бомбардувальни­ків за трикутником Англія – Італія – Полтава у червні – вересні 1944 року. Вона мала на меті завдати масованих авіаударів по важливих військових і промислових об'єктах Німеччини та її сателітів. Стратегічним у цій операції став аеродромний вузол Полтава – Миргород – Пирятин. На полтавському аеродромі ще в довоєнні роки базувалася бомбардувальна авіація СРСР. Тут була злітно-посадкова смуга з твердим покриттям, яку можна було за короткий термін підготувати до прийому важких літаків. Важливо також, що Полтавщина мала мережу польових аеродромів (Карлівка, Петрівка, Гребінка) для базування частин протиповітряної оборони. Крім того, Полтава лежить приблизно на однаковій відстані від Британських островів та Італії, звідки планували здійснювати вильоти.

За деякими джерелами операцію «Френтік» (від «френтік Джо» (шалений Джо) – так американці називали Сталіна) назвали ще операцією «Титанік». Важкі бомбардувальники – «летючі фортеці Б-17» – справді нагадували титанів.

Як тут не згадати «Как вы яхту назовете…». Ніби накаркали: американська авіація в Полтаві пережила одне з найважчих німецьких бомбардувань і зазнала однієї з найжахливіших поразок за всю історію Другої світової війни.

Ну чим не сюжет для художнього фільму?! Про операцію «Френтік» уже знято кілька глибоких документальних стрічок. Та якщо в реальну канву вплести ще й палке кохання, то може вийти справжня кінобомба.

ФАНТАЗІЯ

Із синопсису майбутнього фільму дізнаємося, які небесні баталії та любовні пристрасті чекають на глядача, коли фільм вийде на екрани. Не будемо завчасно розкривати сюжету. Однак два моменти в синопсисі змусили покопатися в історії операції «Френтік».

Штурман американського бомбардувальника Кевін Джейкобс закохується в медсестру Марусю Кринкіну. Кохання взаємне, тож «гарячий техасець» жадає одружитися. Пара фотографується на пам’ять на тлі Полтави. Ближче до фіналу фільму кляті німецькі аси збивають літак Джейкобса і знаходять на тілі загиблого американця те саме фото. Німецька розвідка Абвер вмикає мізки і за знімком «розшифровує», в якому місті можуть базуватися американські «летючі фортеці». Це фото начебто і спричинило атаку фашистських бомбардувальників на полтавський аеродром, що призвело до великих руйнацій, загибелі техніки та людей.

Другий цікавий момент. На цьому ж аеродромі утворилася ще одна пара закоханих: Саша Смирнова та Ейван Бруно. Їхня доля склалася щасливіше. Коли вцілілі американські літаки поверталися на Британські острови, Ейван забрав Сашу з собою. Зробити це було надзвичайно непросто, адже сталінський режим вважав зрадником усякого, хто проміняв СРСР на зарубіжжя. А от їм удалося. Минуло півстоліття, і Роман Волков, який також був закоханий у Сашу, летить на запрошення в Америку, де зустрічається вже з нащадками своєї коханої. Красива, багатогранна і захоплююча історія. Чи є в ній правда?

НЮАНСИ

– Я чула, що мають знімати фільм про операцію «Френтік», – розповіла старший науковий співробітник Полтавського музею авіації та космонавтики, кандидат історичних наук Ірина Пістоленко. – Справді, можна розказати частину правди, не розказавши всієї правди. У Полтаві у той час працював спеціально акредитований американський фотокореспондент, який підготував фотозвіт про здійснення операції й мав доставити його на військову базу у Великобританії. Літак підбили, і кількасот фотознімків потрапили до німців. До того ж після вдалого бомбардування американські літаки привели з собою на хвості німецького розвідника. Він долетів до самої Полтави. Тому німці й розбомбили аеродром.

Щодо кохання. Потрапити в Америку наша дівчина не могла. Є документи, які нині знаходяться в архівах Полтавського відділу СБУ. Приїжджала до нас і московська студія документального кіно «Крила Росії», яка знімала фільм «Сквозной удар». Журналісти ще встигли взяти інтерв’ю в кількох учасників операції «Френтік» (також в однієї з жінок, які обслуговували станцію). Росіяни літали в Америку, досліджували тамтешні архівні матеріали. Їм пощастило, що вони опрацювали ще відкриті на той час документи. З них і дізналися, що один американський льотчик закохався в нашу дівчину. Кохання було взаємне. Вони офіційно попросили дозволу одружитися й відпустити дівчину до США. Та їм не дозволили. Льотчик з горя застрелився. Куди поділася дівчина – невідомо. Скоріш за все, вона опинилася в таборах за зв’язок з іноземцем та спробу «зрадити Батьківщину». Про це говорила й та жіночка – здається, її звуть Надія Пека, – адже той випадок був у всіх на вустах.

Коли відзначали 50-річчя операції, до Полтави приїхало троє її учасників. Серед них був старенький, приємний на вигляд Чарльз Бічем. Він звернувся до представників нашої влади з проханням розшукати дівчину, у яку був закоханий під час війни. Вона жила в Миргородському районі. Але в таких умовах, що мала вигляд старої сільської бабусі, втомленої життям. Тому вирішили сказати йому, що жінка померла, щоб вона залишилася в його пам’яті такою ж молодою, якою він її знав.

Про операцію «Френтік» складно було б зняти ще один документальний фільм, який відкрив би щось нове. А художнє кіно завжди залишає простір для фантазії, можливість пограти на почуттях. Відчуваю, що фільм нагадуватиме «ТойЩоПройшовКрізьВогонь» – про льотчика, Героя Радянського Союзу Івана Даценка. Про стрічку також пишуть, що вона заснована на реальних подіях. Це дуже спірне питання. Те, що відомо нам, не збігається з показаним у фільмі. Проте кінострічку дивляться на одному подиху.

Тож з нетерпінням чекаємо на фільм про операцію «Френтік», який ще тільки збираються зняти, і сподіваємося, що він не стане «Титаніком» спільного україно-російського кіно.


Наверхнаверх