logo
dollar
euro

Якщо ваш школяр розбив вітрину магазину. Хто повинен платити за нову?

13:33 02.09.2013 eye 511
Якщо ваш школяр розбив вітрину магазину. Хто повинен платити за нову?

Це залежить від віку школяра та від часу, коли сталася ця подія (після школи, під час навчального процесу, приміром, на уроці фізкультури футбольним м'ячем тощо).

За частиною першою статті 1178 Цивільного кодексу України  шкода, завдана малолітньою особою (яка не досягла чотирнадцяти років), відшкодовується її батьками (усиновлювачами) або опікуном чи іншою фізичною особою, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи, - якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення або ухилення ними від здійснення виховання та нагляду за малолітньою особою. Такі виправдовування батьків і спроби довести свою невинність, як "відсутність їх удома в момент заподіяння шкоди", "дитина була на вулиці", не приймаються.

Тож, якщо школяру ще не виповнилось 14 років, а розбив він вітрину після школи, то платити, звісно, доведеться його батькам. Причому обом, незалежно від того, чи проживають разом з дитиною чи окремо. Навіть, якщо батьки позбавлені батьківських прав, то обов'язок відшкодовувати завдану шкоду зберігається за ними ще впродовж трьох років з цього часу.

Якщо ж вказана подія мала місце під час навчання, приміром на уроці фізкультури тощо, то і, відповідно, платити доведеться навчальному закладу. До речі це стосується і випадків щодо відшкодування витрат на лікування учня, якого травмовано іншими однокласниками. Пошлемося і тут на припис Цивільного кодексу України: якщо малолітня особа завдала шкоди під час перебування під наглядом навчального закладу, закладу охорони здоров'я чи іншого закладу, що зобов'язаний здійснювати нагляд за нею, а також під наглядом особи, яка здійснює нагляд за малолітньою особою на підставі договору, ці заклади та особа зобов'язані відшкодувати шкоду, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини (частина друга статті 1178).

Згідно зі статтею 1179 Цивільного кодексу України неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах.  У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини.

Суд може зменшити розмір відшкодування шкоди батьками (усиновлювачами) чи опікунами залежно від їх майнового становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину.

Знайте свої права. Вмійте їх захищати!


Наверхнаверх